Aranżujemy kuchnię z salonem. Pamiętajmy o skutecznej barierze przed zapachami

12-12-2019

Otwarcie kuchni na salon to rozwiązanie stosowane zarówno w niewielkich mieszkaniach w bloku, jak i w dużych domach jednorodzinnych. Jednym z wyzwań jest wówczas ograniczenie zapachów powstających podczas gotowania, w czym pomoże praktyczny i estetyczny okap.

Aranżujemy kuchnię z salonem. Pamiętajmy o skutecznej barierze przed zapachami

Połączenie nowoczesnej kuchni z salonem ma niemal same zalety. Miejsce, które jest jednym z najistotniejszych w domu, zyskuje wówczas dodatkową przestrzeń, wpuszczamy do niego więcej światła. Takie rozwiązanie architektoniczne pozwala na stały kontakt z domownikami i gośćmi nawet podczas przyrządzania posiłków, zachęca również do wspólnego gotowania. W dużych pomieszczeniach ułatwi to wyspa kuchenna umieszczona na granicy z salonem, a w przypadku małych kuchni zyskamy miejsce na stół, który połączy obie przestrzenie. 

Nowoczesna kuchnia z salonem – o czym należy pamiętać

W przypadku małej kuchni z salonem, warto pamiętać, by nie przeładować wnętrza zbyt dużą liczbą mebli i gadżetów kuchennych. Wystrój pomieszczenia kuchennego powinien pasować do aranżacji salonu, by razem tworzyć spójną całość. Funkcjonalne (szczególnie w małej kuchni) będzie zastosowanie bieli, zarówno w kolorze ścian, jak i doborze wyposażenia. Interesującym rozwiązaniem będzie wprowadzenie betonowej ściany lub ściany z czerwonej cegły. Jeśli w nowoczesnej kuchni z salonem postawimy na biel lub szarości, warto wprowadzić w tę przestrzeń kolorystyczny akcent, który przełamie monotonię. Mogą to być dodatki w mocnym kolorze lub jeden z mebli, np. wygodny fotel. Generalne założenie przy tworzeniu kuchni z salonem to takie ustawienie wyposażenia, by łatwo było poruszać się w tej przestrzeni.

Okapu do kuchni z salonem – niezbędny sprzęt

W otwartej kuchni, pozbawionej bariery w postaci ściany, szczególną uwagę musimy poświęcić wyborowi okapu, który pochłonie nieprzyjemne zapachy powstałe podczas gotowania i zapobiegnie osiadaniu tłuszczu i brudu na meblach. Okap w otwartej kuchni z salonem powinien nie tylko pełnić funkcję praktyczną, lecz także cechować się wyjątkową estetyką, by świetnie wkomponować się w przestrzeń. Okap do kuchni dobieramy, sugerując się rozmiarami pomieszczenia. Do większej przestrzeni niezbędny będzie sprzęt o wyższej mocy silnika, gdyż przekłada się na jego wydajność. To konieczne, aby para wodna, tłuszcz i przykre zapachy powstające podczas gotowania nie przedostawały się do salonu. Ochronimy w ten sposób ściany i meble przed przedwczesnym starzeniem. Unikniemy też absorpcji wilgoci przez sprzęty domowe oraz wnikania nieprzyjemnych zapachów np. w komplet wypoczynkowy. Łatwiejsze będzie utrzymanie czystości, gdyż para wodna oraz tłuszcz nie będą osadzać się w każdym zakamarku salonu. Okap w nowoczesnej kuchni z salonem spełnia również funkcje prozdrowotne. Wyposażony jest w uzdatniający powietrze generator ozonu, który zamiast maskować źródło przykrego zapachu, usuwa je na stałe. Dodatkowo działa przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. Wybierając do kuchni z salonem wydajny okap, powinniśmy sprawdzić instalację wentylacyjną w budynku. Jeśli jest odpowiednia, urządzenie może pracować w obiegu otwartym, jako wyciąg wyprowadzający opary poza obiekt. Jeżeli jednak to niemożliwe, powinniśmy zainwestować w okap, który działa na zasadzie pochłaniacza.

Kuchnia połączona z salonem – dobre rozwiązania

W przypadku kuchni połączonej z salonem ważna jest cicha praca okapu. Działający silnik nie powinien przeszkadzać w rozmowach prowadzonych w salonie ani wpływać w słuchaniu muzyki czy oglądaniu telewizji. W zapewnieniu oszczędności pomaga samodzielne ustawianie poziomu wentylatora, regulowanego w zależności od przygotowywanych dań (mniejsza moc podczas gotowania zup, wyższa w trakcie smażenia). Estetyka sprzętu jest kwestią równie ważną, jak funkcjonalność. Okap z eleganckiej linii X-type w nowoczesnej kuchni z salonem można włączać, nie przerywając gotowania, dzięki sterowaniu gestem Touchless®. Podobnie jest z funkcją zmiany trybu pracy oraz włączaniem oświetlenia. Znika wtedy problem ze śladami po palcach na panelu pochłaniacza, a brak dodatkowych przycisków ułatwia sprzątanie i zapobiega zbieraniu się brudu na powierzchni sprzętu. Taki okap, dopasowany do mebli, wygląda wówczas szczególnie elegancko.

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty