Boże Narodzenie z głową. Jak uniknąć przedświątecznego szaleństwa i cieszyć się czasem spędzonym z rodziną?

04-12-2018

Według badań CBOS, ponad połowie Polaków Boże Narodzenie kojarzy się przede wszystkim z czasem spędzonym z bliskimi. W rzeczywistości, często zamiast czerpać radość z najważniejszych świąt w roku, wpadamy w wir sprzątania i gotowania, słowem – dopada nas przedświąteczna gorączka. Czy z tym szaleństwem można walczyć?

Boże Narodzenie z głową. Jak uniknąć przedświątecznego szaleństwa i cieszyć się czasem spędzonym z rodziną?

Przede wszystkim plan 

Spokój zaczyna się od… kartki papieru i długopisu. Nasza rada – spisz wszystkie obowiązki, które są na Twojej głowie i przyporządkuj im kategorie np. świąteczne prezenty, zakupy spożywcze, sprzątanie, gotowanie. Teraz podziel obowiązki pomiędzy członków rodziny i postaraj się przypisać im konkretne daty.  

Drugim, ważnym krokiem będzie skonstruowanie precyzyjnej listy zakupów. Produkty o dłuższym terminie przydatności, które nie wymagają zachowania świeżości, kup wcześniej np. 2 tygodnie przed świętami. W ten sposób unikniesz ciągnących się w nieskończoność kolejek i wielkiego stresu w wielkim markecie. Produkty o krótkim terminie przydatności np. pieczarki do wigilijnych dań, kup w lokalnym sklepiku – ominie Cię wycieczka do zakorkowanego centrum.  

Pamiętaj, listę obowiązków możesz na bieżąco aktualizować i dopisywać do niej nowe zadania. Będziesz mieć wtedy pewność, że masz nad wszystkim kontrolę i nic Ci nie ucieknie.  

Trochę pozytywnych wibracji! 

Wszystkim zależy na tym, żeby Święta były wyjątkowe. Wyjątkowe nie znaczy jednak idealne! Pozwól sobie na odrobinę spontaniczności, wrzuć czasem na luz i zgodnie z angielskim powiedzeniem – po prostu let it go. Jeśli nie zdążysz umyć wszystkich okien i odkurzyć każdego zakamarka w domu, pierwsza gwiazdka i tak błyśnie na niebie. Daj sobie czas na małe przyjemności, w końcu nie samą pracą człowiek żyje. W przerwie od sprzątania przejdź się na spacer z kubkiem herbaty w dłoni, a porządkując pokój, włącz bożonarodzeniową playlistę, która nastroi Cię pozytywnie na resztę dnia. All I want for Christmas is you i Last Christmas to hity obowiązkowe – pozwól im zagościć w Twoim domu.   

Elf pomocnik 

Nieodłącznym elementem Świąt są wigilijne potrawy. Wszyscy kochamy je jeść, ale nie wszyscy chcemy spędzać dziesiątki godzin przy garnkach. Postaraj się nie wejść w rolę niewolnika w kuchni. Przyrządzanie potraw to ważny element tradycji, ale nie dajmy się zwariować, na stole nie musi znaleźć się dziesięć wariacji na temat pieczonej ryby. Planując gotowanie, zadbaj o stanowisko pracy. Przygotuj wszystkie potrzebne akcesoria i miskę na kuchenne odpadki (pomoże zachować czystość). Na czas wielkiego gotowania zrób na blacie specjalne miejsce dla najlepszego elfa-pomocnika – Twojego blendera. Jeśli chcesz, aby ktoś wyręczył Cię w kruszeniu orzechów, rozdrabnianiu pieczarek, mieleniu maku, miksowaniu sosów czy szatkowaniu warzyw, trudno postawić na lepsze wsparcie! Blender kielichowy HotSafe+, wykonany z odpornego na wysokie temperatury szkła, umożliwia miksowanie nawet gorących potraw – oszczędzisz w ten sposób sporo czasu i nie pobrudzisz dodatkowych naczyń. No właśnie, w kielichu blendera możesz też bezpiecznie przechowywać jedzenie w lodówce. Jeśli zmywarka nie nadążą, może się to okazać podwójnie przydatne! 

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty