Czym jest czyszczenie katalityczne? Na czym polega ten proces?

30-09-2019

Czyszczenie katalityczne piekarnika to proces, który pozwala na spalanie pojawiających się w piekarniku zanieczyszczeń w czasie jego regularnego użytkowania. Jest to możliwe dzięki specjalnym wkładom umieszczonym na ściankach piekarnika. Na czym dokładnie polega ich działanie? Czy piekarnik z opcją czyszczenia katalitycznego to dobry wybór?

Czym jest czyszczenie katalityczne? Na czym polega ten proces?

Utrzymanie piekarnika w czystości jest ważne ze względów higienicznych, bezpieczeństwa, a także estetyki. Jednak wiele osób uważa je za bardzo trudne z uwagi na specyfikę tego sprzętu. Z pomocą przychodzą piekarniki z funkcją czyszczenia katalitycznego.

Co to jest czyszczenie katalityczne?

Czyszczenie katalityczne to bardzo przydatna funkcja piekarnika, szczególnie dla osób, które dużo pieką. Taką funkcję może mieć zarówno piekarnik do zabudowy, jak i kuchnia wolnostojąca. Kataliza oparta jest na specjalnych wkładach, które umieszczone są na ściankach piekarnika. Wkłady te mają porowatą powierzchnię, na której osadzają się powstające w czasie pieczenia zanieczyszczenia (tłuszcz, drobinki jedzenia). Ich spalanie następuje w czasie regularnej pracy piekarnika, w temperaturze danego programu. Warto tutaj wspomnieć, że w przypadku katalitycznego czyszczenia piekarnika, po zakończeniu procesu pieczenia następuje podgrzanie jego wnętrza do ok. 300–350℃, co ma na celu lepsze usunięcie zanieczyszczeń (taki proces nazywany jest dopaleniem katalitycznym). Dodatkowo, w zależności od stopnia zabrudzenia lub po 5 cyklach pieczenia, zaleca się włączenie czyszczenia katalitycznego. Polega ono na tym, że ustawia się funkcję grzania np. termoobieg na 250 stopni Celsjusza na godzinę. Kiedy czyszczenie katalityczne się zakończy, wystarczy przetrzeć wnętrze piekarnika z powstałego popiołu i zdemontować panele pokryte emalią katalityczną. 

Katalityczne czyszczenie piekarnika – co jeszcze warto wiedzieć?

Decydując się na piekarnik z wkładami katalitycznymi, warto wiedzieć, że co jakiś czas wymagają one wymiany na nowe. Jak często należy je wymieniać? Dużo zależy od tego, jak intensywnie jest użytkowany piekarnik. Wkłady katalityczne należy zazwyczaj wymienić co kilkanaście miesięcy. Ich wymiana jest prosta i można ją wykonać samodzielnie. Trzeba też pamiętać o tym, że wkłady są delikatne i nie można ich czyścić w zmywarkach czy przy pomocy ostrych przedmiotów, gdyż może to spowodować ich uszkodzenie. 

Piekarnik z czyszczeniem katalitycznym – czy warto go kupić?

Zakup piekarnika z funkcją czyszczenia katalitycznego warto rozważyć przede wszystkim w sytuacji, gdy piecze się dużo, przez co w piekarniku osadza się sporo zanieczyszczeń, które trudno usunąć w inny sposób. Kataliza znacznie przyśpiesza proces czyszczenia piekarnika z tłuszczu czy resztek jedzenia, które osiadają na jego ściankach w czasie pieczenia. Trzeba jednak pamiętać, że konieczna jest regularna wymiana płytek. Należy to wykonać w sytuacji, gdy zauważy się, że zaczynają one tracić swoje właściwości. Warto też wiedzieć, że mimo paneli katalitycznych wymagane jest regularne czyszczenie piekarnika, szczególnie w miejscach trudno dostępnych. Na szczęście nowoczesne piekarniki są zwykle pokryte specjalną, bardzo gładką i wytrzymałą emalią, która znacznie ułatwia ich czyszczenie, nawet z przypalonych resztek jedzenia. Dzięki takim rozwiązaniom można zrezygnować ze stosowania silnych środków chemicznych, które mają działanie drażniące. Zazwyczaj do czyszczenia piekarnika wystarczy gąbka namoczona w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty