Czyszczenie kuchenki gazowej – jakie metody warto zastosować?

28-02-2020

Czyszczenie kuchenki gazowej ułatwiają specjalne chemikalia np. różnego typu płyny i mleczka. W wielu przypadkach dobrze sprawdzą się też środki domowe, które można przygotować własnoręcznie – są nie tylko tańsze od detergentów dostępnych w sklepach, ale także o wiele bardziej ekologiczne.

Czyszczenie kuchenki gazowej – jakie metody warto zastosować?

Kuchnia gazowa wymaga regularnego czyszczenia z tego względu, że tłuste plamy i zaschnięte zabrudzenia nie tylko wyglądają nieestetycznie, lecz także są niehigieniczne i sprzyjają rozwojowi bakterii. Choć czyszczenie kuchenek gazowych może wydawać się uciążliwe, istnieją skuteczne sposoby na to, aby ułatwić sobie tę czynność

Czyszczenie palników w kuchence gazowej – o czym warto pamiętać?

Czyszczenie palników w kuchence gazowej nie należy do typowych, kuchennych porządków. Jest to duży błąd, ponieważ w tych częściach sprzętu AGD gromadzi się wyjątkowo dużo brudu, a w tym sadzy, resztek jedzenia czy tłuszczu. Prowadzi to nie tylko do rozwoju bakterii, lecz także do zatkania się dysz gazu, a tym samym zniszczenia urządzenia. Czyszczenie kuchenki gazowej zawsze warto więc zacząć od dokładnego umycia palników. Oto co należy zrobić:

Wyjmij palniki i rozłóż je na części.

  1. Aby wyczyścić palniki i ruszt należy zdjać z kuchni te elementy wyposażenia, a następnie umyć je w ciepłej wodzie z dodatkiem środków zmywających tłuszcz i brud. Później wystarczy wytrzeć je do sucha. 
  2. Płytę podpalnikową należy dokładnie umyć i wytrzeć suchą i miękką ściereczką. Należy zachować ostrożność przy otworach płomieniowych pierścieni podkołpakowych.
  3. Otwory dysz palników wystarczy przeczyścić, używając do przetykania cienkiego drutu miedzianego. Nie wolno używać drutu stalowego, rozwiercać otworów.

Uwaga! Elementy palnika muszą być zawsze suche. Cząstki wody mogą zahamować wypływ gazu i wpłynąć na działanie palnika.

Aby zapobiec nadmiernemu gromadzeniu się zabrudzeń, warto regularnie czyścić palniki w kuchence gazowej. Poza tym każdego dnia można delikatnie przecierać je wilgotną szmatką.   

Domowe sposoby na czyszczenie kuchenki gazowej i rusztów

Po umyciu palników przychodzi pora na czyszczenie płyty gazowej. W przypadku sprzętu wykonanego z emalii lub stali nierdzewnej można zastosować profesjonalny środek do czyszczenia kuchenek gazowych lub wykorzystać naturalne preparaty. Decydując się na bardziej ekologiczne rozwiązanie, należy przygotować roztwór z octu i gorącej wody (w proporcjach 1:1) i wyszorować nim powierzchnię płyty przy pomocy delikatnej gąbki lub miękkiej ściereczki. Mocno zaschnięte zabrudzenia można usunąć tzw. skrobakiem ścinając nim przypalone resztki.

Czyszczenie kuchenki gazowej obejmuje też żeliwny ruszt. W tym przypadku również można zastosować roztwór octu z wodą. Innym rozwiązaniem jest włożenie prętów do foliowej torebki, wlanie do niej 2 łyżeczek amoniaku i szczelne zamknięcie. Ruszt należy pozostawić w płynie przez całą noc, a następnie umyć pod bieżącą wodą - pamiętaj, aby założyć do tego ochronne rękawiczki.

Kuchenka gazowa ze szklaną płytą – czym czyścić taką powierzchnię?

Czyszczenie płyty gazowej ze szkła przebiega bardzo podobnie, jak w przypadku płyty emaliowanej i stalowej. Aby uniknąć zniszczenia jej powierzchni, najlepiej zastosować dedykowane detergenty lub środki uniwersalne np. mleczko lub płyn w sprayu (np. do szyb). Dobrze sprawdzi się również domowy preparat, czyli pasta na bazie sody oczyszczonej i wody.

Czyszczenie kuchenki gazowej – jak pozbyć się zabrudzeń z piekarnika?

Gruntowne czyszczenie kuchenki gazowej wymaga umycia także piekarnika. W tym celu można wykorzystać specjalne środki dostępne w sklepach. Co ważne nowoczesny sprzęt AGD posiada wiele udogodnień, które same przyspieszają proces czyszczenia. Jednym z nich jest, znajdująca się we wnętrzu piekarnika, emalia EasyClean, która ogranicza osadzanie się tłuszczu i brudu. Takie rozwiązanie pozwala na dużą oszczędność czasu użytkownika – im mniej zabrudzeń, tym mycie staje się sprawniejsze.

Niektóre modele wyposażone są również w funkcję czyszczenia parowego. Wystarczy wlać szklankę wody na blachę piekarnika i włączyć urządzenie na 30 minut, przy temperaturze ustawionej na 50℃. Powstająca para wodna zmiękczy zabrudzenia, dzięki czemu będzie można je usunąć przy pomocy zwykłej gąbki i płynu do mycia naczyń. Takie rozwiązanie jest o wiele zdrowsze i bardziej ekologiczne niż stosowanie silnych chemikaliów.

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty