Gotowanie na płycie indukcyjnej - jakie garnki wybrać

24-07-2018

Indukcja wielu osobom wciąż kojarzy się przede wszystkim ze skomplikowanymi, fizycznymi teoriami. Tymczasem zjawisko to już dawno opuściło naukowe laboratoria i akademickie podręczniki, zyskując bardzo praktyczną formę i trafiając… wprost do naszych domów. Płyty indukcyjne z roku na rok znajdują się w coraz większej ilości kuchni, sprawiając, że gotowanie staje się szybsze, bardziej efektywne i jeszcze przyjemniejsze. Przekonaj się, co sprawia, że płyty grzejne indukcyjne cieszą się stale rosnącą popularnością i dowiedz się, jakie garnki mogą być na nich używane.

Gotowanie na płycie indukcyjnej - jakie garnki wybrać

Płyty kuchenne indukcyjne – co warto o nich wiedzieć 

Aby docenić działanie kuchenek indukcyjnych do zabudowy, nie trzeba szczegółowo analizować mechanizmu ich działania. Wystarczy poznać odpowiedzi na najważniejsze pytania: 

  • Płyta indukcyjna – jak gotować? Intuicyjnie. Płyty grzewcze indukcyjne wyposażone są w funkcje Hob&Go, która automatycznie wykrywa, że postawiłeś na niej garnek, patelnię czy czajnik. Do wielkości naczynia płyta indukcyjna samodzielnie dostosowuje rozmiar pola grzejnego. Jeżeli postanowisz przygotować posiłek w dużym garnku lub brytfannie, funkcja AutoBridge połączy dwa pola grzewcze w jedno – tak, by naczynie było równomiernie podgrzewane. 
  • Płyta indukcyjna – jak używać? Szybko i komfortowo. Płyty grzejne indukcyjne pozwalają na to, by przygotowywać potrawy znacznie szybciej niż na płytach elektrycznych lub gazowych. Funkcja PowerBoost w płytach indukcyjnych pozwala na to, by doprowadzić wodę do wrzenia w ciągu zaledwie 4 minut. Dla porównania, na płycie gazowej ta sama czynność zajęłaby co najmniej 10 minut.  
  • Płyta indukcyjna – jak myć? Bezproblemowo. Nawet jeżeli przytrafi się, że gotowana przez Ciebie potrawa wykipi, nie musisz martwić się o czyszczenie płyty indukcyjnej. Dzięki temu, że stygnie ona błyskawicznie, jedzenie, które znalazło się na jej powierzchni, nie przypali się. Nie będziesz musiał drapać, skrobać ani szorować. Do wyczyszczenia płyty grzejnej indukcyjnej wystarczy mokra gąbka. 
  • Płyta indukcyjna – jak gotować? Bezpiecznie. Ryzyko oparzeń przy korzystaniu z płyty indukcyjnej jest znacznie mniejsze. Podczas gotowania nagrzewane jest jedynie naczynie, płyta pozostaje chłodna.  

Płyta indukcyjna – jakie garnki? 

Aby mechanizm indukcji mógł zadziałać, konieczne jest korzystanie ze specjalnego rodzaju naczyń. Zobacz, jak możesz sprawdzić, które garnki, patelnie czy czajniki zadziałają na płycie grzewczej indukcyjnej: 

  • Ferromagnetyczne dno – sprawdź za pomocą magnesu. Garnki czy patelnie, z których możesz korzystać na płycie indukcyjnej, muszą posiadać ferromagnetyczne dno. Oznacza to, że z łatwością będą przyciągać magnes. Do sprawdzania garnków i patelni przy pomocy może zaangażować najmłodszych domowników – bez wątpienia sprawi im to wiele radości.  
  • Płyta indukcyjna – jaka patelnia lub garnek? Sprawdź dzięki funkcji CheckPot. Postaw wybrane naczynie na płycie i włącz CheckPot. Funkcja sama powiadomi Cię o tym, czy wybrany garnek lub patelnia mogą być używane na płycie indukcyjnej.  
  • Odpowiedni materiał i kształt – naczynia, w których możesz gotować na płycie grzejnej indukcyjnej, muszą posiadać płaskie dno, które pozwoli na równomierne rozprowadzanie ciepła. Garnki czy patelnie powinny być wykonane ze stali nierdzewnej, emaliowane, z powłoką ceramiczną, żeliwne lub miedziane. Na płycie indukcyjnej nie ma możliwości korzystania ze szklanych naczyń. 
  • Symbol indukcji – naczynia przystosowane do gotowania na płycie indukcyjnej powinny posiadać symbol spirali.  

Korzystanie z płyty indukcyjnej sprawia, że gotowanie jest przyjemniejsze, szybsze i bezpieczniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Zwłaszcza że kupno odpowiedniego rodzaju naczyń nie stanowi już żadnej trudności. W sklepach z AGD dostępny jest ogromny wybór garnków, patelni, rondli czy czajników, których używać można na płytach grzejnych indukcyjnych. Bez problemu znajdziesz wśród nich modele dostosowane do swoich potrzeb.