Dziecko w kuchni. Sprawdź jak zadbać o jego bezpieczeństwo.

24-07-2018

Chcesz uczyć swoje pociechy samodzielności w kuchni i pozwalać im na zdobywanie nowe umiejętności? Dzięki nowoczesnym technologiom wykorzystanym w innowacyjnych urządzeniach kuchennych bez trudu zadbasz o bezpieczeństwo najmłodszych. Blender z blokadą użycia, piekarnik z systemem Zimny front 35°C czy płyta indukcyjna bezpieczna dla dzieci to przykłady urządzeń, dzięki którym pobyt małych kucharzy w kuchni będzie bezpieczny. Sprawdź, co zrobić, aby zadbać o bezpieczeństwo Twojego dziecka i dlaczego gotowanie od najmłodszych lat jest takie ważne.

Dziecko w kuchni. Sprawdź jak zadbać o jego bezpieczeństwo.

GOTOWANIE Z DZIECKIEM? TO MOŻE BYĆ BEZPIECZNE! 

Czy gotować wspólnie z dzieckiem? Czy pozwolić mu korzystać ze sprzętów kuchennych? Czy dać mu dostęp do płyty grzejnej? Czy pozwalać operować ustawieniami w płycie elektrycznej? 

Takie pytania zadaje sobie z pewnością niejeden rodzic. Istnieją różne szkoły na temat przebywania pociech w kuchni i niektórym opiekunom nie mieści się w głowie, że ich dzieci mogłyby przygotowywać posiłki – nawet pod kontrolą dorosłych. Wiele osób z pewnością utożsamia popisy kulinarne młodych kucharzy z koniecznością malowania ścian czy wymiany sprzętu. Jednak wcale tak być nie musi i nie warto, a nawet nie powinno się, zabraniać dzieciom uczestnictwa w przygotowywaniu dań. Z punktu widzenia psychologii, dziecięce doświadczenia kuchenne to rozwijanie zmysłów, nauka współdziałania i samodzielności. 

Joanna Matejczuk w publikacji „Rozwój dziecka. Wiek przedszkolny” pisze: 

„Coraz większa sprawność fizyczna w wieku przedszkolnym w połączeniu z dziecięcą ciekawością świata i motorem, jakim jest rodząca się inicjatywa, sprawiają, że dziecko w tym etapie swego życia ma pragnienie, by poznawać świat, innych ludzi i siebie, zadawać pytania, dążyć do zasmakowania każdego kawałka świata wokół niego.”

Jednym z takich kawałków jest oczywiście… gotowanie z opiekunami! Oto kilka korzyści, które wynikają ze wspólnego gotowania dzieci i rodziców:

  • Rozwój zmysłów – dzieci poznają smaki, uczą się rozpoznawać zapachy, doskonalą umiejętność rozpoznawania kolorów i rozwijają zmysł dotyku. Uczą się rozpoznawać różne struktury, odróżniać dźwięki gotowania, smażenia czy miksowania i zdobywają ogólne doświadczenie w kuchni.
  • Rozwój słownictwa – najmłodsi zdobywają umiejętność nazywania potraw, warzyw, owoców, przypraw, a także sprzętów kuchennych. Być może nie nauczą się od razu wymawiać: „płyta indukcyjna”, „płyta elektryczna z pochłaniaczem” czy „kuchenka ceramiczna do zabudowy”, ale z pewnością nauczą się, jak odróżnić cytrynę od pomarańczy i pomidora od jabłka. 😊
  • Rozwój kreatywności – dzieci mogą same tworzyć dania, układać składniki na pizzy, komponować kanapeczki, wycinać ciastka czy dekorować pierniki.
  • Nauka współpracy – mali kucharze poprzez gotowanie z rodzicami uczą się, jak współpracować i funkcjonować w grupie.
  • Nauka samodzielności i rozwój umiejętności – jeśli od najmłodszych lat będziesz oswajać swoją pociechę z kuchnią, zwiększysz szanse na to, że szybko stanie się ono samodzielne, a w przyszłości nie będzie miało problemów z gotowaniem.

PRO BABY SYSTEM W TWOJEJ KUCHNI

Jeśli chcesz zwiększyć bezpieczeństwo malucha, możesz wykorzystać rozwiązania, dzięki którym urzędowanie małego kucharza w kuchni nie będzie mroziło krwi w Twoich żyłach.

Bezpieczny piekarnik

Piekarniki często montowane są na wysokości, do której dziecko bez trudu sięgnie. W związku z tym, aby nie martwic się o oparzone rączki malucha, warto zainwestować w sprzęt wyposażony w Zimny front 35°C, czyli po prostu… w zimny front.

Zimny front 35°C to specjalnie zaprojektowany układ kanałów wentylujących, zapewniających przepływ chłodnego powietrza między szybami piekarnika. Dzięki temu zewnętrzna szyba urządzenia nie rozgrzewa się powyżej 35 stopni Celsjusza. Dziecko nie poparzy się, nawet jeśli dotknie szyby albo przyłoży do niej buzię, żeby sprawdzić, co dzieje się w środku.

Jeśli obawiasz się, że maluch zechce otworzyć piekarnik, żeby własnoręcznie sprawdzić stan pieczonej potrawy, wystarczy, że użyjesz pokrętła blokującego drzwi. Nie ma takiej siły, zwłaszcza dziecięcej, która mogłaby je otworzyć.

Kolejna funkcja jest ważna nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Prowadnice teleskopowe do wysuwania blach, bo o nich mowa, ułatwiają wyciąganie gorących naczyń i zabezpieczają je przed wyślizgnięciem się z Twoich rąk.

Płyta grzejna do zabudowy

Co się wydarzy, kiedy dziecko w zapale krojenia, mieszania i przyprawiania dotknie zamiast blatu stołu czy szafki, sąsiadującej z nimi płyty grzejnej? Jeśli będzie to płyta indukcyjna – zupełnie nic. „Jak to możliwe?” – zapytasz. Płyty grzewcze indukcyjne są skonstruowane w taki sposób, że pozostają zimne nawet w czasie gotowania (chyba że gotowanie trwa bardzo długo – wtedy płyta może się nagrzać, jednak w znacznie mniejszym stopniu niż powierzchnia standardowej płyty grzejnej elektrycznej).

Płyty kuchenne indukcyjne, oprócz tego, że pozostają chłodne, zwykle są wyposażone w blokady, które zabezpieczają je przed przypadkowym użyciem. Możesz zablokować panel sterowania w taki sposób, że włączenie płyty grzewczej oraz zmiana ustawień podczas gotowania będą niemożliwe.

Zmywarka

Wśród sprzętów, które nie przewyższają rozmiarem dzieci, a co za tym idzie – które mogą kusić milusińskich, są zmywarki. Malucha może bardzo interesować, co się stanie, kiedy użyje dowolnego przycisku lub gdy otworzy drzwi. Na szczęście „zabezpieczenia rodzicielskie” nie występują tylko w płytach elektrycznych, ale też w innych sprzętach, m.in. w zmywarkach. Dzięki funkcji Child Lock zarówno Twoje dziecko, jak i sama zmywarka, zostaną bezpieczne.

Drobny sprzęt AGD

Wszystkie blendery, miksery czy roboty kuchenne mogą zainteresować Twoje dziecko, dlatego powinny być one wyposażone w zabezpieczenia podobne do tych występujących w elektrycznych płytach kuchennych. W innym wypadku dziecko może zechcieć otworzyć mikser, żeby dołożyć na przykład jeszcze trochę owoców, albo włożyć do środka rękę, żeby sprawdzić, jak działa urządzenie. Lepiej więc zainwestować w taki sprzęt, który w czasie pracy jest dla dziecka niemożliwą do zdobycia twierdzą. 

Mimo iż dzieci bywają nieprzewidywalne, to projektanci sprzętów kuchennych (płyt grzewczych, zmywarek czy drobnego AGD) dzielnie starają się wyprzedzić każdy ich krok. Wyposażając kuchnię w urządzenia bezpieczne dla najmłodszych kucharzy, sprawisz, że wspólne gotowanie będzie już nie tylko czasem wzmożonej opieki nad maluchami, ale przede wszystkim świetną zabawą. 

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty