Energooszczędna lodówka - dlaczego warto?

25-07-2018

Lodówka jest sprzętem, którego, bez jakiegoś wyjątkowego powodu, nigdy nie wyłączamy z sieci. To znaczy, że pracuje przez 24 godziny, przez 365, albo nawet 366 dni w roku. Niewątpliwie więc zużywa najwięcej energii elektrycznej. Według obliczeń fachowców, to średnio około 28 % zużycia energii elektrycznej w każdym gospodarstwie domowym.

Energooszczędna lodówka - dlaczego warto?

1. Lider wśród sprzętów zasilanych prądem: 

Jeśli spojrzymy na to, o ile mniej energii elektrycznej zużywają inne urządzenia, będziemy poważnie zaskoczeni. Przykładowo:  

- kuchnia elektryczna – to około 19,6% zużycia, czyli o 9 % mniej; 

- pralka – 9, 1%, czyli prawie o 20% mniej; 

- telewizor, radio i zestaw nagłaśniający, albo kino domowe – to w sumie 12, 6%, czyli mniej niż połowa tego, co zużywa chłodziarko-zamrażarka 

- czajnik elektryczny – 5,3%, mimo, że wśród miłośników herbaty, a czasem i kawy, to bardzo często włączane urządzenie; 

- komputer – 2, 4% 

Jednak, mimo tego, że właśnie chłodziarko-zamrażarka zużywa najwięcej energii elektrycznej, rezygnacja z tego sprzętu wydaje się praktycznie niemożliwa. Jeśli więc chcemy zadbać o swój budżet domowy, musimy pomyśleć nad oszczędnościami innego typu. 

2. Klasy energetyczne 

Na wszelki wypadek warto przypomnieć, że każde urządzenie elektryczne powinno mieć oznaczenie wskazujące, jak wiele zużywa energii elektrycznej.  

Klasy tak zwanej  efektywności energetycznej opisane są w skali od litery A do litery G. 

Oznaczenie sprzętu literą G na czerwonym tle należy rozumieć tak,  że to urządzenie potrzebuje do pracy bardzo znacznego poboru energii elektrycznej. 

Oznaczenie A, umieszczane na zielonym pasku,  wskazuje, że urządzenie oszczędza prąd podczas pracy. Możemy zetknąć się jeszcze z oznaczeniem A połączonym z jednym, dwoma lub trzema plusami. Im więcej plusów, tym bardziej energooszczędne urządzenie. Najwyższą klasą energetyczną jest A+++ (przy przejściu z klasy A+ na A+++ - oszczędzamy około 48%) 

W praktyce odczujemy już ulgę w budżecie, jeśli kupimy urządzenie oznaczone A+ (20% oszczędności w stosunku do urządzeń niższej klasy), albo A++. Trzeba więc zwrócić uwagę na to, jak oznaczony jest sprzęt, który chcemy wybrać do domu. 

3. Co świadczy o  tym, że lodówka oszczędza energię elektryczną:  

- wnętrze lodówki nie pokrywa się szronem i lodem, dzięki czemu nie zużywa więcej energii elektrycznej, niż to konieczne. Dlatego warto zainwestować w lodówkę z technologią NoFrost i lub  FrostControl; 

- jest szczelna. Ciepło w kuchni nie ma wpływu na temperaturę wewnątrz, bo gumowa uszczelka ściśle przylega do drzwi i ścianek;  

- ma funkcję Alarmu Niedomkniętych Drzwi. Przy otwartych drzwiach lodówka, żeby utrzymać temperaturę, musi pobierać więcej energii elektrycznej. Tutaj ostrzeże nas przed tym sygnał dźwiękowy; 

- ma funkcję Wakacje. Po jej ustawieniu lodówka działa w trybie „superoszczędnym”, a temperatura wewnątrz utrzymuje się w okolicach 12 stopni Celsjusza. To pozwala chronić świeżość trwałych produktów, a jednocześnie –naszą kieszeń przed wydatkami w czasie urlopu.  

4. Jak możemy oszczędzać energię razem z lodówką:  

otwierajmy  lodówkę lub zamrażarkę tylko na tak długo, jak to jest potrzebne. Jeśli w międzyczasie chcemy przedyskutować z domownikami, co z niej wyjąć, lepiej na ten czas zamknąć drzwi; 

- wkładajmy do lodówki żywność, która już ostygła; 

- żywność wyjętą z zamrażarki, rozmrażajmy w chłodziarce. To nie tylko sprawi, że rozmrażana żywność nie zmieni się w nieapetyczną, dziwną papkę, ale i lodówka lekko się schłodzi.  

Jeżeli nasze roczne wydatki na prąd w mieszkaniu to około 600 złotych, oszczędzimy w ten sposób minimum 120 złotych. Dlatego warto pomyśleć o lodówce energooszczędnej i w tymże oszczędzaniu ją wspierać. 

Tym bardziej, że ma to swoje znaczenie dla zasobów energetycznych całej planety. Owszem, energia produkowana jest coraz powszechniej ze źródeł odnawialnych, ale także w elektrowniach atomowych, obok których nie chcielibyśmy mieszkać. Podobnie jak koło elektrowni opalanych węglem, którego złoża nie są nieskończone. Jakby więc nie spojrzeć – oszczędzanie energii elektrycznej jest opłacalne, nie tylko ze względu na nasz portfel, ale także – środowisko naturalne.   

Źródła danych:

https://jakoszczedzacpieniadze.pl/ile-kosztuje-uzywanie-lodowki 

http://www.poznan.pl/mim/main/jakie-urzadzenia-zuzywaja-najwiecej-energii,p,26571,26806,26812.html 

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty