Indukcyjna czy gazowa? Jaką płytę grzejną wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

23-07-2019

Kuchnia to serce każdego domu, a płyta grzejna to… serce każdej kuchni. To właśnie wokół tego urządzenia skupia się uwaga domowników, którzy z ciekawością zaglądają do garnków, dodają ziół do gotujących się potraw czy z niecierpliwością oczekują na dźwięk gwizdka, by zaparzyć herbatę. Co więcej, płyta indukcyjna lub gazowa umieszczona jest zwykle w centralnym punkcie kuchni i jako pierwsza przyciąga wzrok gości. Nie ulega zatem wątpliwości, że jej wybór nie może być dziełem przypadku! Jak wybrać płytę grzejną, która będzie funkcjonalna, bezpieczna i estetyczna? Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę, zanim dokonasz zakupu.

Indukcyjna czy gazowa? Jaką płytę grzejną wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Po pierwsze – płyta indukcyjna czy płyta gazowa do zabudowy?

Pierwsze pytanie, na które powinieneś znaleźć odpowiedź, dotyczy rodzaju płyty grzejnej. Co sprawdzi się najlepiej w Twojej kuchni? Na rynku znajdziesz różnorodne płyty kuchenne, spośród których największą popularnością cieszą się modele indukcyjne oraz gazowe.

Płyta indukcyjna do zabudowy to nowoczesne rozwiązanie, w którym wykorzystuje się energię elektryczną. Pod powierzchnią płyty umieszczone są cewki, które tworzą pola elektromagnetyczne. Na skutek indukcji prądów wytwarzana jest energia cieplna, która nagrzewa naczynia, takie jak garnki, patelnie, rondle czy brytfanki. Do najważniejszych zalet płyt indukcyjnych zalicza się krótki czas gotowania oraz bezpieczeństwo – płyta nie nagrzewa się podczas pracy, gorące jest jedynie naczynie (po dłuższym czasie gotowania płyta może zwiększyć swoją temperaturę, jednak wciąż pozostaje ona niższa, niż w przypadku płyt ceramicznych).

Płyta gazowa (na szkle, emaliowana lub ze stali nierdzewnej) doceniana jest przede wszystkim przez tradycjonalistów, którzy nie wyobrażają sobie gotowania bez prawdziwego ognia. Płomień pojawia się na skutek odkręcenia dostępu gazu w palniku i podpalenia go (nowoczesne modele posiadają zapalacz w pokrętle, dzięki czemu nie ma potrzeby używania zapałek czy zapalniczek).

Jaką płytę indukcyjną wybrać? Rozmiar, moc, estetyka

Decydując się na zakup płyty indukcyjnej, zwróć uwagę na jej rozmiar. Nie ogranicza Cię przestrzeń i chcesz wygodnie przygotowywać posiłki dla całej rodziny? Postaw na płytę z 4 polami grzejnymi! Szczególną uwagę zwróć na nowoczesne modele, np. intuicyjne płyty indukcyjne Amica, w których zrezygnowano z tradycyjnego podziału na okrągłe pola indukcyjne, ponieważ kwadratowe cewki pól zapewniają grzanie w każdym miejscu płyty ( funkcja FlexiSpace).Dzięki systemowi Hob&Go wystarczy, że położysz garnek, patelnię czy brytfankę, a pole grzejne zostanie wykryte i aktywowane automatycznie, Ty możesz po prostu gotować.

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie, poznaj również moc urządzenia – na rynku znajdziesz przede wszystkim płyty indukcyjne, do których instalacji niezbędna jest trójfazowa instalacja elektryczna, czyli tzw. siła. Jeżeli nie posiadasz instalacji o odpowiedniej mocy, w ofercie znajdziesz modele, które dzięki funkcji Plug&Play możesz podłączyć do zwykłego gniazdka elektrycznego..

Elementem, o którym nie możesz zapomnieć, wybierając płytę indukcyjną, jest także estetyka. Płyty wykonywane są ze szkła ceramicznego – najczęściej w kolorze czarnym, który prezentuje się nowocześnie i elegancko. Na rynku znajdziesz jednak także płyty indukcyjne białe. Dodatkowo, możesz wybierać pomiędzy modelami bezramkowymi a płytami indukcyjnymi z ramką, która wyznacza wyraźną granicę pomiędzy urządzeniem i blatem roboczym.

Jaka płyta indukcyjna? Przydatne funkcje i rozwiązania

Nowoczesne płyty indukcyjne wyposażane są w szereg praktycznych funkcji, które znacznie zwiększają bezpieczeństwo i wygodę – Twoją i Twojej rodziny. Do najciekawszych rozwiązań, które zastosowano w płytach indukcyjnych Amica, należą:

  • Hob&Go, dzięki któremu płyta sama wykryje rozmiar garnka lub patelni i aktywuje pole, na którym zostało postawione naczynie
  • Funkcja blokady panelu sterowania ChildLock, uniemożliwiającą uruchomienie przez dziecko i zabezpieczenie HeatControl, informujące o temperaturze pola indukcyjnego po zdjęciu garnka.
  • FlexiSpace oznacza, że cewki indukcyjne w płytach Amica nie są okrągło, a kwadratowe, co pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni.
  • Trzy programy gotowe, które pozwolą za jednym naciśnięciem uzyskać idealną temperaturę do topienia czekolady, podgrzania zupy czy ugotowania makaronu.
  • Slider - który umożliwia błyskawiczną i płynną regulację ustawień, wystarczy tylko przeciągnąć palcem!

Płyta gazowa – retro czy nowoczesność?

Alternatywą dla płyty indukcyjnej jest klasyczna płyta gazowa. Na rynku znajdziesz modele emaliowane, wykonane ze szkła lub stali nierdzewnej. Najpopularniejsze, ze względu na wysoką estetykę i trwałość, są płyty gazowe szklane – przede wszystkim czarne, jeżeli jednak do Twojej kuchni bardziej pasuje płyta gazowa biała, nie będziesz miał problemu ze znalezieniem odpowiedniego modelu. Dodatkowo, zwróć uwagę na materiał, z którego wykonano ruszt płyty. Najbardziej wytrzymałe, stabilne i niezawodne są ruszty żeliwne.

Płyta kuchenna gazowa do zabudowy – istotne funkcje

Innowacyjne funkcje nie są domeną jedynie płyt indukcyjnych! Wiele ciekawych rozwiązań znajdziesz również w płytach gazowych Amica. Najważniejsze z nich to:

  • Optymalne wykorzystanie energii – funkcja FlameControl zapewnia Ci aż 9 poziomów mocy, dzięki którym precyzyjnie przygotujesz każdą potrawę.
  • Palnik Booster, dzięki wykorzystaniu maksymalnej mocy, błyskawicznie podgrzeje potrawę lub zagotuje wodę.
  • Elektryczny zapalacz gazu w pokrętle, dzięki któremu zapomnisz o zapałkach i zapalniczkach.
  • Zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu – potrawa wykipiała i zgasiła płomień? Dopływ gazu zostanie automatycznie odcięty, a Ty możesz czuć się bezpiecznie.
  • Doskonała estetyka – płyty gazowe Amica wyposażone są w płaskie palniki, które prezentują się nowocześnie, a przy tym są wyjątkowo łatwe w czyszczeniu.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na płytę indukcyjną czy gazową, zwróć szczególną uwagę na jej funkcje. Wybierz urządzenie, które sprawi, że gotowanie będzie dla Ciebie przyjemnością, a także zapewni Twoim bliskim najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty