Jak czyścić płyty grzewcze?

24-07-2018

Zastanawiasz się, jak czyścić płytę indukcyjną, ceramiczną lub gazową? Obawiasz się, że czekają Cię długie i męczące seanse skrobania, drapania i szorowania? Bez obaw! Wszystkie nowoczesne płyty grzejne (gazowe, indukcyjne czy ceramiczne) wyróżniają się gładką, lśniącą powierzchnią, którą wyczyścisz w mgnieniu oka. Bez skomplikowanych metod i wyszukanych narzędzi. Przekonaj się sam, jakie to proste.

Jak czyścić płyty grzewcze?

Płyty ceramiczne, indukcyjne i gazowe – codzienna pielęgnacja 

Pamiętasz, jak wyglądało czyszczenie klasycznych kuchenek sprzed kilkunastu lat? Chropowata emalia, której nigdy nie dało się perfekcyjnie wyczyścić, mnóstwo zakamarków, w których uparcie gromadziły się zabrudzenia… Możesz już o tym zapomnieć na dobre! Współczesne płyty grzewcze wykonywane są z ceramiki, szkła czy metalu lub wykańczane są perfekcyjnie gładką emalią. Dzięki temu ich codzienna pielęgnacja jest wyjątkowo łatwa i szybka. Aby skutecznie wyczyścić płyty grzejne, wystarczy miękka ściereczka lub gąbka i uniwersalny środek czyszczący. 

Jak czyścić płytę gazową szklaną lub emaliowaną? 

Płyty grzewcze gazowe (do zabudowy lub z piekarnikiem) wykańczane są szkłem lub emalią, które z łatwością wyczyścisz przy pomocy specjalnego detergentu. Jeżeli wolisz bardziej ekologiczne rozwiązania, możesz przygotować pastę z sody oczyszczonej i wody i przy jej pomocy usunąć zabrudzenia z płyty grzejnej. 

Płyta gazowa – czym czyścić ruszt? 

O ile kwestia czyszczenia samej powierzchni płyty gazowej wydaje się nieskomplikowana, o tyle pielęgnacja rusztu wymaga nieco więcej uwagi. Aby usunąć zabrudzenia z metalowych prętów, wystarczy, że owiniesz je ręcznikiem papierowym, papierem toaletowym lub gazą namoczoną w occie. Po chwili należy je usunąć, a ruszt przetrzeć czystą gąbką. Jeżeli zabrudzenia były wyjątkowo uporczywe, gąbkę możesz namoczyć w płynie do mycia naczyń. Gotowe! Po takim zabiegu ruszt płyty grzewczej gazowej będzie lśnił czystością. Jeśli ruszt nie jest mocno zabrudzony – można go myć w zmywarce! 

Płyta gazowa – czym czyścić palniki? 

Palniki w płytach kuchennych gazowych możesz wyczyścić w podobny sposób jak żeliwne ruszty. Wystarczy, że zdejmiesz je z płyty gazowej i umieścisz w naczyniu z octem. Po około godzinie palniki należy opłukać pod bieżącą wodą. Jeżeli wciąż widzisz na nich pozostałości zabrudzeń, możesz przetrzeć je gąbką z płynem do mycia naczyń. Nie zapomnij, by palniki dokładnie osuszyć (np. przy pomocy papierowych ręczników), zanim umieścisz je ponownie na płycie gazowej. 

Jak czyścić płytę indukcyjną lub ceramiczną – bezpieczeństwo  

Pamiętaj, że płyty grzewcze indukcyjne lub ceramiczne muszą całkowicie wystygnąć, zanim zabierzesz się za ich pielęgnację. Oczywiście nie ma potrzeby, by sprawdzać ich temperaturę ręcznie – wystarczy spojrzeć na wskaźnik ciepła. Jeżeli nie jest on zapalony, kuchenkę możesz bez obaw wyczyścić. W przeciwnym wypadku będziesz musiał odczekać chwilę – do momentu, gdy wskaźnik ciepła płyty ceramicznej lub indukcyjnej zgaśnie. 

Płyta ceramiczna i płyta indukcyjna – czyszczenie domowym sposobem 

Aby usunąć zabrudzenia z powierzchni płyty grzejnej indukcyjnej lub ceramicznej, wystarczy, że solidnie ją namydlisz. Świetnie nada się do tego zwyczajne mydło w płynie. Po chwili pianę należy zmyć przy pomocy czystej wody. Na koniec wystarczy osuszyć płytę grzewczą przy pomocy papierowych ręczników. Gotowe!  

Płyta ceramiczna i płyta indukcyjna – czym czyścić? 

Alternatywą dla domowej metody pielęgnacji płyty ceramicznej lub indukcyjnej są mleczka do czyszczenia. Detergent wystarczy rozprowadzić po powierzchni płyty grzewczej, a po kilku chwilach zetrzeć go przy pomocy mokrej gąbki. Na koniec płytę należy osuszyć ręcznikiem papierowym lub miękką ściereczką. 

Co robić, gdy potrawa wykipi na płycie indukcyjnej lub ceramicznej? 

Jeżeli w trakcie gotowania zauważysz, że potrawa opuściła garnek i znalazła się na płycie grzejnej, możesz działać od razu. Jak najszybciej wyłącz płytę i zdejmij z niej naczynie, z którego wykipiała potrawa.  

Płyta kuchenna indukcyjna w przeciągu kilku chwil powinna wystygnąć, dzięki czemu wyczyszczenie jej jest stosunkowo łatwe – wystarczy zastosować metody wymienione wcześniej.  

Nieco większym wyzwaniem będzie wyczyszczenie płyty ceramicznej, która stygnie znacznie wolniej, a przez to stwarza ryzyko przypalenia potrawy, która przed chwilą wykipiała. W tym wypadku, po wyłączeniu pola grzewczego, ciepłą płytę ceramiczną należy ostrożnie przetrzeć mokrą ściereczką, usuwając z niej pozostałości potrawy.  

Co robić, gdy potrawa przypali się lub zaschnie na płycie grzewczej? 

Jeżeli nie wyczyściłeś płyty grzejnej tuż po wykipieniu potrawy, najprawdopodobniej zdążyła się ona przypalić lub zeschnąć. Tego typu zabrudzenia usuwa się przy pomocy specjalnych, płasko zakończonych skrobaków, które usuwają resztki potraw, bez rysowania powierzchni płyt grzewczych. Producenci dołączają je do płyt ceramicznych i indukcyjnych, można także zakupić je w sklepach ze sprzętem AGD.  

Jak widzisz, płyty grzejne (ceramiczne, indukcyjne czy gazowe) są naprawdę łatwe w pielęgnacji. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, by zawsze pozostawały idealnie czyste i bez rys! 

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty