Jak dbać o zmywarkę, by zmywanie było efektywne?

23-05-2019

Zmywarka to urządzenie, które znacznie ułatwia nam życie. Dzięki niej nie musimy tracić cennego czasu na żmudne mycie naczyń – możemy oddać się przyjemniejszym zajęciom, podczas gdy urządzenie wykona za nas część domowych obowiązków. Aby praca zmywarki była jak najbardziej efektywna, warto jednak poświęcić jej trochę uwagi i odpowiednio o nią zadbać. Sprawdź, o czym należy pamiętać, by ułatwić pracę zmywarce i zawsze cieszyć się idealnie czystymi naczyniami.

Jak dbać o zmywarkę, by zmywanie było efektywne?

Od pierwszego dnia w Twoim domu – jak prawidłowo podłączyć zmywarkę?

Pierwszym krokiem, który pozwoli Ci w pełni korzystać ze wszystkich funkcjonalności zmywarki, jest jej prawidłowe podłączenie.

Zarówno zmywarki wolnostojące, jak i zmywarki do zabudowy należy podłączyć do wody, odpływu oraz prądu. Wybierz miejsce, w którym urządzenie będzie miało do nich dostęp.

Pamiętaj! Zmywarkę wolnostojącą możesz ustawić w dowolnym miejscu kuchni i w łatwy sposób zmieniać jej położenie, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Zmywarka do zabudowy musi być ustawiona w wyznaczonym miejscu zabudowy kuchennej.

W pierwszej kolejności podłącz wąż, który doprowadzi wodę do zmywarki. Następnie zajmij się odpływem – przyłącze, które będzie odprowadzało ścieki, powinno znajdować się na wysokości od 50 do 110 cm. Jeżeli chcesz, aby zmywarka stała nieco dalej od ściany, możesz ją odsunąć, jednak wąż odpływowy nie powinien mieć więcej niż 400 cm. Na koniec podłącz zmywarkę do prądu – skorzystaj z uziemionego gniazdka o mocy 220-240V.

Prawidłowe ustawienie zmywarki do zabudowy lub wolnostojącej

Zmywarka musi stać stabilnie i równo – w przeciwnym razie może przesuwać się podczas zmywania, co wpłynie na zwiększenie hałasu i stworzy ryzyko uszkodzenia naczyń. Jeżeli podłoga nie jest równa, wykorzystaj regulowane nóżki i odpowiednio wypoziomuj zmywarkę.

W przypadku zmywarek do zabudowy kolejnym krokiem będzie przymocowanie frontu zabudowy. W niektórych urządzeniach konieczne może być odpowiednie docięcie cokołu, znajdującego się pod zmywarką. Problem ten rozwiązany został w przypadku zmywarek do zabudowy Amica, w których zastosowano system SlidingDoor, ze specjalnymi zawiasami, które sprawiają, że montaż frontu jest dziecinnie prosty, a cokół nie wymaga docinania.

Warto również podkreślić, iż nie tylko zmywarki do zabudowy mogą zostać zamontowane pod blat. W zmywarkach Amica możliwość tę mają również modele wolnostojące.  

Wybór odpowiednich detergentów

Dla efektywności zmywania ważny jest poziom twardości wody w Twoim domu – aby go sprawdzić, należy skontaktować się z miejskimi wodociągami lub wykonać test samodzielnie (z użyciem paska testowego). Najlepsze efekty zmywania osiągniesz przy wodzie miękkiej. Jeżeli jednak test wykaże, że woda w Twoim domu ma wysoki poziom twardości, powinieneś użyć specjalnej soli zmiękczającej do zmywarek. Zdecydowanie zwiększy to efektywność zmywania. Pojemnik na sól zmiękczającą powinieneś uzupełniać około 1 raz w miesiącu – nowoczesne zmywarki Amica Generation V, sama mają funkcję, która powiadomi Cię, kiedy sól w zbiorniku się skończy.

Pozostałe detergenty, niezbędne dla efektywnego działania zmywarki, to płyn nabłyszczający oraz tabletka myjąca. Przed każdym uruchomieniem zmywarki upewnij się, czy detergenty zostały umieszczone w odpowiednich przegrodach.

Optymalne układanie naczyń w zmywarce

To, jak ułożysz naczynia w zmywarce, będzie miało duży wpływ na efektywność zmywania. W dolnym koszu umieszczaj duże naczynia (garnki, patelnie, rondle, naczynia żaroodporne, talerze), w górnym zaś mniejsze, takie jak kubki, szklanki, filiżanki, miseczki czy talerzyki deserowe. Pamiętaj, by głębokie naczynia zawsze układać do góry dnem – w przeciwnym wypadku woda będzie się w nich zatrzymywać.

Podczas układania naczyń w zmywarce, wykorzystaj ciekawe funkcje, jakie oferuje Ci urządzenie. W zmywarkach Amica Generation V są to np.:

  • MaxiSpace3 – trzeci, niezależny kosz, znajdujący się w górnej części zmywarki. Przeznaczony jest on na sztućce. Dzięki specjalnie zaprojektowanym przegródkom wkładanie i wyjmowanie sztućców, jest szybkie i wygodne, a w dolnym koszu (w którym zwykle umieszczany jest pojemnik na sztućce) znajduje się więcej miejsca.
  • System Up&Down – pozwala na regulowanie wysokości górnego kosza zmywarki, co jest niezwykle wygodne w przypadku mycia wysokich naczyń.
  • Składane elementy w koszu – umożliwiają aranżowanie przestrzeni w koszach w taki sposób, by jak najlepiej ją wykorzystać. W zmywarkach Amica możesz m.in. skorzystać z silikonowych uchwytów na kieliszki czy złożyć grzebień w dolnym koszu, by stworzyć płaską powierzchnię.

Po ułożeniu naczyń w zmywarce sprawdź, czy nie blokują one ruchów ramienia natryskowego.

Regularne mycie zmywarki

Podobnie jak inne sprzęty AGD, zmywarka wymaga regularnego czyszczenia. Jest ono niezbędne do tego, by urządzenie mogło efektywnie pracować przez wiele lat.

Zmywarkę możesz czyścić ręcznie, przy pomocy uniwersalnego detergentu, lub pozwolić urządzeniu, aby… wyczyściło się samo. Program Autoczyszczenie dostępny jest w nowoczesnych modelach zmywarek Amica Generation V.

O zmywarkę warto dbać już od pierwszego dnia w naszym domu – dzięki temu zmywanie będzie zawsze skuteczne, a urządzenie będzie mogło służyć Ci przez długie lata.

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty