Jak działa lodówka i na co zwracać uwagę przy jej transporcie?

27-09-2019

Chłodzenie jedzenia pozwala na jego dłuższe przechowywanie, dzięki czemu marnuje się mniej żywności. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele typów urządzeń chłodniczych pozwalających na przechowywanie jedzenia w niskich temperaturach. Jednak czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak działa lodówka?

Jak działa lodówka i na co zwracać uwagę przy jej transporcie?

Wiedza na temat zasady działania lodówki pozwala na jej lepsze wykorzystanie i optymalne zagospodarowanie wnętrza. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że nieco inaczej działają lodówki wyposażone w technologię NoFrost, a inaczej np. mniejsze lodówki turystyczne lub samochodowe. Co warto wiedzieć na temat zasady działania lodówki i co jest najważniejsze przy wyborze takiego urządzenia do domu?

Działanie lodówki – co warto wiedzieć?

Pierwsze lodówki pojawiły się w II połowie XIX wieku. Wykorzystywanym w nich elementem chłodzącym był eter dimetylowy lub amoniak. Chłodzące właściwości eteru zostały odkryte przez przypadek, gdy konstruktor lodówki (będący jednocześnie drukarzem) czyścił czcionki tym środkiem i zauważył, że po tym zabiegu są one chłodniejsze. Pierwszymi lodówkami były chłodziarki absorpcyjne. Kolejny ważny krok w rozwoju chłodziarek to rok 1913, kiedy to skonstruowana została lodówka elektryczna. Z kolei chłodziarko-zamrażarki skonstruowano w 1939 roku.

Obecnie najpopularniejszym rodzajem lodówek użytkowanych w domach są chłodziarki sprężarkowe, a nieco rzadziej absorpcyjne. Układ sprężarkowy składa się ze skraplacza, czynnika chłodniczego, parownika, termostatu i sprężarki. Chłodzenie możliwe jest dzięki zamkniętemu obiegowi, w którym dochodzi do szeregu procesów pozwalających na oddawanie ciepła do otoczenia i wpuszczanie schłodzonego powietrza do wnętrza komór lodówki. Czynnik chłodniczy początkowo znajduje się w stanie ciekłym, a jego temperatura i ciśnienie są niskie. Podczas procesu parowania odbiera on ciepło. Następnie para zasysana jest przez sprężarkę i ponownie przechodzi do stanu ciekłego. Cykl ten cały czas się powtarza. 

System absorpcyjny montowany jest zazwyczaj w mniejszych modelach, gdyż nie potrzebuje tyle miejsca co sprężarka. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jest on nieco mniej wydajny.

Większość lodówek zasilana jest prądem. Jednak dostępne są również modele zasilane gazem. Zasada ich działania jest podobna jak w przypadku lodówek elektrycznych. Takie urządzenie chłodnicze można bez problemu wykorzystać np. w czasie podróżowania przyczepą kempingową.

A jak działa lodówka turystyczna? Najmniejsze lodówki turystyczne chłodzą przy pomocy specjalnych wkładów, które przechowuje się zazwyczaj w domowej chłodziarce lub zamrażalniku. Większe urządzenia tego typu mogą być zasilane prądem lub gazem.

Działanie lodówki a jej transport – najważniejsze informacje

To, w jaki sposób działa lodówka, ma wpływ na to, jak należy ją transportować i użytkować zaraz po jej dostarczeniu do miejsca docelowego. Takie zasady należy stosować zarówno w przypadku transportu ze sklepu, jak i podczas przeprowadzki. Gdy lodówka jest użytkowana, przed transportem najlepiej wyłączyć ją już na kilka godzin przed planowanym przewozem. Trzeba też pamiętać o jej opróżnieniu oraz zabezpieczeniu drzwi przed przypadkowym otwarciem. Firmy przewozowe często dysponują odpowiednimi akcesoriami, które pozwalają na zabezpieczenie przewożonych przedmiotów. W przypadku zakupu lodówki  będzie ona odpowiednio zabezpieczona na czas transportu przez producenta. Ważny jest przede wszystkim sposób, w jaki przewozi się chłodziarkę. Producenci zalecają, by była transportowana w pozycji pionowej, a nie poziomej. Jest to o tyle ważne, że przewóz w poziomie może spowodować dostanie się oleju sprężarkowego do instalacji chłodzącej, a w konsekwencji uszkodzenie sprzętu. Również przy znoszeniu i wnoszeniu należy uważać, by nie przybrała całkowicie poziomej pozycji, gdyż to też może wpłynąć na jej bezpieczeństwo i późniejsze działanie. Po prawidłowym przetransportowaniu lodówki można ją podłączyć do sieci po upływie kilku godzin. Najbezpieczniej jest odczekać ok. 12 godzin od momentu ustawienia jej w miejscu docelowym.

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty