Jak odkamienić czajnik elektryczny domowymi sposobami? Porady

17-02-2020

Odkamienianie czajnika można przeprowadzić za pomocą domowych sposobów z wykorzystaniem octu spożywczego, sody oczyszczonej czy kwasku cytrynowego bądź soku z cytrusów. Są one znacznie bezpieczniejsze dla zdrowia od gotowych środków odkamieniających dostępnych na rynku.

Jak odkamienić czajnik elektryczny domowymi sposobami? Porady

Czajnik elektryczny to sprzęt AGD, bez którego trudno wyobrazić sobie podstawowe wyposażenie kuchni. Wykonany z wysokiej jakości materiałów gwarantuje efektywne użytkowanie przez wiele lat. Z czasem jednak częste używanie czajnika spowoduje osadzanie się na jego ściankach lub dnie nieestetycznego kamienia. Do jego powstawania przyczynia się głównie twarda woda, płynąca niestety większości kranów w polskich domach. Osad z kamienia znacznie pogarsza jej jakość, a tym samym smak herbaty, kawy i innych napojów powstających na jej bazie. Skuteczne odkamienianie czajnika można przeprowadzić z pomocą zarówno gotowych środków, jak i domowych sposobów. Do tych ostatnich przydadzą się produkty, które można znaleźć w każdej kuchni np. ocet, kwasek cytrynowy czy soda oczyszczona. 

Jak odkamienić czajnik kwaskiem cytrynowym?

Cytryna, a dokładniej sok z cytrusa bądź kwasek cytrynowy w proszku, to najpopularniejszy domowy sposób na odkamienianie czajnika elektrycznego. Aby pozbyć się uporczywych białych osadów z wnętrza urządzenia wystarczy szklanka soku z cytryny. Po upływie godziny płyn należy wylać, a czajnik dokładnie wypłukać. Innym sposobem na usunięcie kamienia jest zalanie urządzenia do połowy wodą, wsypanie do niej torebki (20 g) kwasku cytrynowego, a następnie zagotowanie jej. Czajnik należy dokładnie wypłukać po upływie minimum 3 godzin od przeprowadzenia tej czynności. 

Jak odkamienić czajnik octem?

Ocet spożywczy idealnie nadaje się do czyszczenia płytek, zlewów, podłóg, ale również sprzętu AGD. Jest to najsilniejszy, domowy sposób na odkamienianie czajnika elektrycznego. Pozostawia po sobie charakterystyczny ostry zapach, ale szybko można się z nim uporać. Odkamienianie czajnika octem jest bardzo proste. Wystarczy wnętrze urządzenia zalać w połowie wodą i w połowie octem. Całość należy zagotować i odstawić na około godzinę. Po usunięciu płynu z wnętrza czajnika pozostanie w nim ostry i nieprzyjemny zapach. Aby się go pozbyć należy zalać czajnik czystą wodą, zagotować, a następnie wylać ją do zlewu. Czynność trzeba powtarzać do momentu, aż intensywna woń zniknie całkowicie. 

Podobne działanie wykazuje popularny napój gazowany - coca-cola, choć sprawdzi się on raczej w czajniku o niskim lub średnim stopniu zakamienienia. Jedną lub dwie szklanki słodkiego napoju należy wlać do wnętrza urządzenia i pozostawić w nim na maksymalnie dwie godziny. By uzyskać lepszy efekt do coli można dodać również łyżeczkę sody oczyszczonej. Po odkamienianiu należy oczywiście dokładnie oczyścić czajnik z resztek napoju oraz proszku.

Jak odkamienić czajnik sodą oczyszczoną?

Domowe odkamienianie czajnika można również przeprowadzić wyłącznie z pomocą sody oczyszczonej. Do urządzenia wystarczy wsypać kilka łyżek stołowych proszku (około 3-4) i pozostawić go na około 15-30 minut. Po tym czasie wnętrze czajnika najlepiej wyszorować za pomocą gąbki, a następnie porządnie wypłukać, pozbywając się resztek sody. Czyszcząc czajnik należy pamiętać, aby jednocześnie nie gotować w nim wody. 

Domowe sposoby na odkamienianie czajnika są nie tylko tańsze, ale także bezpieczniejsze dla zdrowia i środowiska niż gotowe środki dostępne w sklepach z chemią gospodarczą i marketach. Co więcej produkty potrzebne do oczyszczenia sprzętu AGD znajdą się na pewno w każdej kuchni. Naturalna metoda odkamieniania czajnika nie zwalnia jednak z obowiązku dokładnego umycia go po zastosowaniu domowych środków czyszczących. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty