Jak umyć lodówkę krok po kroku?

17-02-2020

Mycie lodówki to czynność, której nie lubi wiele osób, jednak raz na jakiś czas, a także przed Świętami Bożego Narodzenia, warto zastanowić się nad tym, jak szybko i sprawnie umyć lodówkę. Czyszczenie będzie prostsze, jeśli posiadasz lodówkę z funkcją NoFrost®.

Jak umyć lodówkę krok po kroku?

Wnętrze lodówki musi być czyszczone regularnie, ponieważ zbierają się tam różne bakterie i zarazki, czego konsekwencją może być pleśń, a także nieprzyjemny zapach. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych drobnoustrojów w lodówce. 

Jak umyć lodówkę?

Czyszczenie lodówki powinno być wykonywane raz na kwartał lub częściej. Warto wiedzieć, że najlepiej jest przecierać wnętrze lodówki co dwa tygodnie, przy okazji sprawdzając termin przydatności produktów spożywczych. Gruntowne czyszczenie lodówki powinno być zaplanowane, ponieważ w przypadku większości sprzętów konieczne jest odłączenie urządzenia od prądu, a także rozmrożenie. W takim razie, jak wyczyścić lodówkę w sposób skuteczny i efektywny? Należy zacząć od wyjęcia całej zawartości, w tym produktów spożywczych z komory lodówki i zamrażarki, a także półek i szuflad. Pierwszym krokiem jest dokładne umycie wnętrza lodówki, a także szuflad oraz półek. Elementy, które można wyciągnąć z urządzenia, można zanieść do wanny i tam je opłukać wodą. Warto także sprawdzić, czy na półkach nie pozostały jakieś resztki jedzenia. Wytrzyj także dokładnie wnętrze, najpierw na mokro, a potem osusz. Pozostaw na kilka minut otwarte drzwi z lodówki. Do mycia możesz wykorzystać specyfiki chemiczne lub produkty, które posiadasz w domu. Jak wyczyścić lodówkę octem? Wystarczy, że połączysz 3 szklanki letniej wody ze szklanką octu, a następnie przetrzesz lodówkę i wytrzesz ją suchą szmatką i ręcznikami papierowymi. Drugim ważnym krokiem w trakcie czyszczenia sprzętu kuchennego jest dezynfekcja ścianek oraz półek i szuflad. Można także zrobić to domową metodą, na przykład zwilżyć ściereczkę w spirytusie i przetrzeć nią różne elementy we wnętrzu urządzenia. Ostatnim krokiem w trakcie procesu czyszczenia lodówki jest odświeżanie, czyli usunięcie brzydkich zapachów. 

Nowoczesne funkcje lodówek ułatwiające czyszczenie

Współczesne lodówki mają wiele innowacyjnych funkcji, które sprawiają, że łatwiejsze jest nie tylko przechowywanie, ale także czyszczenie sprzętu. Wśród takich funkcji można wyróżnić:

  • AirFlow®, czyli swobodny przepływ powietrza, dzięki czemu w całej objętości chłodziarki zapewniona zostanie jednakowa temperatura, a produkty nie będą się psuły,
  • Total No Frost® to technologia, która zapewnia stałą kontrolę poziomu wilgotności w chłodziarce i zamrażarce, dzięki czemu nie ma potrzeby rozmrażania lodówki. Mycie wnętrza jest więc dużo prostsze i szybsze, a dodatkowymi zaletami są higiena oraz dłuższa świeżość produktów,
  • Pojemnik na warzywa i owoce, który łatwo można wyjść do czyszczenia, a zapachy nie będą się mieszały,
  • Specjalna półka na butelki, dzięki czemu nie ma problemu z wylanymi sokami lub mlekiem,
  • DoorShelf®, czyli zestaw balkoników, które są idealne do przechowywania małych produktów i pozwalają na zachowanie czystości we wnętrzu lodówki,
  • Funkcja automatycznego odszraniania.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak umyć lodówkę bez rozmrażania, czyli sprzęt z funkcją Total NoFrost®, pamiętaj o tym, że takiego urządzenia nie musisz rozmrażać, a cały proces czyszczenia jest dużo prostszy i wygodniejszy. Warto wiedzieć, że przecieranie wnętrza lodówki wilgotną szmatką powinno być wykonywane raz na dwa tygodnie, natomiast gruntowne czyszczenie przynajmniej raz na kwartał, a najlepiej raz na dwa miesiące. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty