Jak urządzić kuchnię, aby była funkcjonalna? Wskazówki i porady

18-09-2019

Jak urządzić kuchnię? To pytanie zadaje sobie każda osoba, która planuje zakup domu lub mieszkania czy też większy remont. Odpowiednia aranżacja pozwala zachować estetykę tego pomieszczenia, a równocześnie jego wysoką funkcjonalność.

Jak urządzić kuchnię, aby była funkcjonalna? Wskazówki i porady

Jedną z częściej poruszanych kwestii jest ta, jak urządzić małą kuchnię. Przy ograniczonej przestrzeni szczególnie ważne są praktyczne rozwiązania i łączenie funkcji. Najbardziej istotne jest w tym wypadku odpowiednie rozplanowanie ułożenia sprzętów oraz mebli kuchennych. Co zatem brać pod uwagę, urządzając „serce domu”? Jak zachować harmonię między wystrojem a funkcjonalnością naszej kuchni?

Urządzanie kuchni. Krok pierwszy: przemyślenia

Zanim zaczniemy dobierać sprzęty i meble do kuchni, warto usiąść i dokonać kilku przemyśleń. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że przy urządzaniu kuchni najważniejsze jest jak najlepsze zagospodarowanie jej wnętrza. Dlatego należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie czynności najczęściej wykonujemy w kuchni, jakie potrawy przygotowujemy, a także z których sprzętów kuchennych korzystamy najczęściej. Urządzając kuchnię w domu, musimy też zwrócić uwagę na to, czy dysponujemy bezpośrednim dostępem do sieci gazowej lub czy planujemy korzystanie z butli gazowej. Jest to ważne przy wyborze urządzenia do gotowania i pieczenia. Kuchnia gazowa jest tańsza w eksploatacji, ale jak się okazuje, coraz częściej w domach czy mieszkaniach całkowicie rezygnuje się z instalacji gazowej. Pozostaje wówczas wybór kuchenki zasilanej energią elektryczną. Warto też zastanowić się, ile osób będzie przebywało jednocześnie w kuchni ‒ zarówno przy przygotowaniu posiłków, jak i w czasie ich spożywania.

Odpowiedzi na te pytania pozwolą na optymalne rozplanowanie ułożenia mebli, a także określenie ilości miejsca do pracy (blaty robocze) i do spożywania posiłków. 

Urządzamy kuchnię. Krok drugi: dobór mebli i sprzętów kuchennych

Kolejnym krokiem w urządzaniu kuchni jest wybór mebli i sprzętów kuchennych, które pozwolą na możliwie jak najwygodniejsze korzystanie z tego pomieszczenia. Jeżeli chodzi o meble kuchenne, to zawsze warto rozważyć zakup mebli na wymiar lub gotowych mebli ze sklepu z możliwością modyfikacji poszczególnych elementów (np. wysokości lub szerokości szafek). Przy planowaniu kuchni warto zwrócić uwagę m.in. na wysokość blatu. Standardowo jest to 85 cm. Chcąc mieć meble dopasowane do indywidualnych potrzeb, najlepiej kierować się zasadą, by blat został umieszczony na wysokości 15 cm poniżej zgiętego łokcia. Blat powinien być też odpowiednio długi i szeroki. Jeżeli jest taka możliwość, warto umieścić przestrzeń roboczą na tzw. wyspie. Oprócz blatu można na niej umieścić płytę grzewczą lub zlewozmywak. Trzeba też pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy poszczególnymi sprzętami ‒ między lodówką a zlewem powinno to być 40 cm, a pomiędzy zlewem a płytą minimum 80 cm.

Jeżeli chodzi o dobór sprzętów kuchennych, to w przypadku małej kuchni najlepiej sprawdzą się urządzenia typu 2w1, które pozwolą zaoszczędzić miejsce i ułatwią pracę w kuchni np. piekarniki o kompaktowych wymiarach z dodatkową funkcją mikrofali. Chociaż wiele osób cały czas decyduje się na klasyczne rozwiązanie, czyli kuchnię wolnostojącą. 

Łączenie kuchni z salonem i jadalnią ‒ czy warto?

Obecnie bardzo popularnym trendem jest otwarcie kuchni na salon i jadalnię. Takie rozwiązanie pozwala urządzić kuchnię bez okna lub źle doświetloną. Dzięki otwartemu połączeniu pomieszczenie rozjaśni się i optycznie wyda się większe. Jest to też dobry pomysł na aranżację kuchni w sytuacji, gdy jest ona mała. Jak urządzić takie wnętrze? Przede wszystkim należy zachować spójność kolorystyki i stylistyki mebli, dzięki czemu przestrzeń optycznie się powiększy. 

Gdy wnętrze ma być rozświetlone, warto wybrać meble o blatach wykończonych na wysoki połysk, a ściany pomalować farbą w jasnym kolorze o błyszczącym wykończeniu. Do kuchni najlepiej wybierać specjalne farby odporne na zabrudzenia i wilgoć. Warto też zastanowić się nad doborem sprzętów kuchennych, które będą pasowały do takich pomieszczeń. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty