Jak urządzić małą kuchnię? Ergonomia i dobór sprzętu AGD

05-11-2019

Dobór mebli i sprzętu AGD do małej kuchni to prawdziwe wyzwanie. Warto znać zasady ergonomii, a także korzystać z wielofunkcyjnych i kompaktowych urządzeń. Nie bez znaczenia jest także kolorystyka i rozplanowanie szafek. Jak urządzić małą kuchnię, by korzystanie z niej było przyjemnością?

Jak urządzić małą kuchnię? Ergonomia i dobór sprzętu AGD

Małe kuchnie w bloku czy aneksy kuchenne w salonie mogą nie pozwolić na montaż modnej wyspy. Są jednak inne sposoby, by nadać pomieszczeniu ciekawego charakteru – może to być na przykład atrakcyjne wykończenie ściany nad blatem czy designerski sprzęt AGD.

Jak zagospodarować małą kuchnię? Dobór sprzętu AGD

Największymi sprzymierzeńcami niewielkich pomieszczeń są kompaktowe i wielofunkcyjne urządzenia, które pozwalają ograniczyć liczbę nagromadzonych sprzętów. Dobrym pomysłem do małej kuchni są przeznaczone do zabudowy piekarniki kompaktowe z funkcją kuchenki mikrofalowej. Można w nich piec ciasta i szybko podgrzewać potrawy, a wysokość 45,5 cm pozwoli dopasować takie urządzenie do każdej kuchni. Jeśli gotujemy jedynie od czasu do czasu, można wybrać dwupalnikową płytę grzejną o szerokości zaledwie 30 cm. W zależności od preferencji może ona być indukcyjna, ceramiczna lub gazowa. Podczas projektowania małej kuchni warto także wziąć pod uwagę rozmiar zmywarki – najlepsze będą te kompaktowe o szerokości 45 cm. Jeśli jednak z kuchni korzysta duża rodzina, lepiej mimo wszystko wygospodarować przestrzeń na model o szerokości 60 cm.

Jak urządzić małą kuchnię w bloku? Zasady, które warto znać

Ergonomia jest bardzo ważna podczas urządzania każdej kuchni, jednak w przypadku ograniczonego metrażu nabiera szczególnego znaczenia. Zastanawiając się, jak zaprojektować małą kuchnię, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę regułę trójkąta roboczego, która wyznacza położenie sprzętu AGD. Zgodnie z nią lodówka, zlew oraz płyta grzejna i piekarnik powinny znajdować się na planie trójkąta. Ma to związek z kolejnością czynności wykonywanych podczas gotowania. W przypadku urządzania małych kuchni w bloku czy aneksów, które zajmują zaledwie jedną lub dwie ściany, można także wybrać zabudowę liniową. Trzeba jednak pamiętać, by lodówkę, zlew i płytę oddzielić blatami, zapewniając sobie wygodne miejsce do odłożenia naczyń i jedzenia. 

Jak umeblować małą kuchnię, by nie przytłoczyć wnętrza?

Choć istnieje pokusa, by małe kuchnie zabudować od podłogi aż po sufit i zapewnić mnóstwo miejsca do przechowywania, trzeba uważać, by nie przytłoczyć w ten sposób pomieszczenia. Lepiej sprawdzą się szafki na nóżkach oraz niskie i płytkie szafki górne. Prawidłowe ustawienie mebli w małej kuchni jest bardzo ważne – od tego będzie zależał komfort przygotowywania posiłków. Przyjmuje się, że odległość między szafkami o głębokości 60 cm znajdującymi się naprzeciwko siebie powinna wynosić 120 cm, tak by zapewnić wygodne przejście i możliwość otwierania szafek. Dlatego przy urządzaniu małej i wąskiej kuchni z oknem na krótszej ścianie najlepiej wybrać zabudowę liniową. Po jednej stronie znajdą się szafki, a po drugiej można ustawić wąski stolik Aby całkowicie zagospodarować wnętrze szafek, dobrze jest wybrać półki wysuwane lub obrotowe, a także zadbać o szafkę cargo, która będzie pełnić funkcję spiżarni.

Jak urządzić małą kuchnię połączoną z salonem? Pomysłowe aranżacje

W przypadku aneksu kuchennego trzeba pamiętać o tym, że będzie on widoczny z części dziennej, a więc nie powinien odstawać od niej stylistycznie. Dobierając kolory do małej kuchni połączonej z salonem, trzeba zadbać o spójną aranżację całego pomieszczenia. Można zdecydować się na neutralną biel lub odcienie szarości, by szafki nie rzucały się w oczy. Świetnym wyborem będzie zastosowanie drewnianych frontów kuchennych nawiązujących do koloru parkietu lub stołu, a także wykończenie przestrzeni nad blatem naturalną cegłą. W przypadku aneksów wyspa lub półwysep może jednak posłużyć do oddzielenia strefy kuchennej od salonu.

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty