Jak wybrać zmywarkę do kuchni – na co zwrócić uwagę podczas wyboru zmywarki?

23-05-2019

Zmywarki pojawiają się coraz częściej w polskich gospodarstwach. Nadal jednak znaczna część z nas wzbrania się przed kupnem takiego sprzętu. Dlaczego? Uważamy, że zmywarki nie są nam potrzebne, zużywają dużo prądu i wody, a do tego wydatek związany z zakupem sprzętu znacznie przewyższa ewentualne korzyści, płynące z posiadania zmywarki. Nic bardziej mylnego! Posiadanie zmywarki ma wiele zalet! Sprawdź, jak wybrać energooszczędną, funkcjonalną i stylową zmywarkę!

Jak wybrać zmywarkę do kuchni – na co zwrócić uwagę podczas wyboru zmywarki?

Zmywarki wolnostojące czy zmywarki pod zabudowę?

Zmywarki wolnostojące i pod zabudowę zwykle nie różnią się od siebie funkcjonalnością. Różnica polega przede wszystkim na wyglądzie zewnętrznym.

Zmywarki wolnostojące są uniwersalne i dają możliwość ustawienia w niemal każdym miejscu w kuchni – wszędzie tam, gdzie możliwe jest doprowadzenie wody oraz odprowadzenie ścieków. Front zmywarki wolnostojącej jest widoczny, ale górą część można zdjąć i przykryć blatem. Daje to więc możliwość optymalnego wykorzystania przestrzeni w kuchni.

Zmywarki pod zabudowę mogą być dopasowane do mebli kuchennych – zarówno od frontu, jak i z góry. Można zabudować je w taki sposób, że na pierwszy rzut oka będą niewidoczne. Zmywarki pod zabudowę dzielą się na zmywarki całkowicie zintegrowane, w których panel sterujący jest schowany za drzwiczkami (Amica DIM638ACNBTLRKD), oraz na zmywarki częściowo zintegrowane – z zewnętrznym panelem sterującym (np. Amica DSM637ACNTS).

Jeśli zależy Ci na schowaniu sprzętu i idealnym dopasowaniu go do kuchni, możesz postawić na zmywarkę pod zabudowę. Jeśli zależy Ci na tym, aby mieć możliwość zmiany ustawienia sprzętu, postaw na zmywarkę wolnostojącą.

Funkcje, programy, klasa energetyczna i inne czynniki istotne podczas wyboru zmywarki

Wygląd to ważny aspekt każdej zmywarki, jednak to przede wszystkim jej wnętrze decyduje o tym, czy zmywarka będzie tania w użytkowaniu, funkcjonalna i wygodna. Wybierając sprzęt do kuchni, weź pod uwagę następujące czynniki:

Klasa energetyczna i zużycie prądu – zmywarki z wysoką klasą energetyczną pozwalają na zmniejszenie zużycia prądu i tym samym zwiększenie oszczędności. Najwyższa klasa energetyczna to A+++, czyli taka, jaką reprezentuje np. zmywarka Amica Generation V.  W stosunku do zmywarki A+ pozwala ona zaoszczędzić 62 kWh/rok i zyskać rocznie aż do 59 darmowych cykli zmywania.

Zużycie wody – niskie zużycie wody to, podobnie jak niskie zużycie prądu, korzystny wpływ zarówno na domowy budżet, jak i środowisko. Najlepsze zmywarki powinny zużywać do 10 l wody na 1 cykl (np. Amica DIM638ACNBTLRKD).

Poziom hałasu – komfort użytkowania zmywarki rośnie wraz ze spadkiem emitowanych przez urządzenie decybeli. Ciche zmywarki, takie jak zmywarki Amica, generują około 41-42 decybeli. Jeśli urządzenie pracuje głośniej, może być to kłopotliwe dla małych dzieci oraz osób wrażliwych na hałasy. W zmywarkach Amica takie parametry zapewnia m.in. silnik LogicDrive 2.0 wykorzystany np. w zmywarce do zabudowy Amica DIM637ANBTLKD.

Wymiary zmywarki i jej pojemność – urządzenie powinno być dopasowane do wielkości Twojej kuchni. Możesz zdecydować się na zmywarki 45 cm lub zmywarki 60 cm. Im mniejsza zmywarka, tym mniej naczyń zmieści. Jeśli więc mieszkasz w pojedynkę lub z partnerką czy partnerem, bez przeszkód możesz wybrać mniejsze urządzenie. Jeśli masz dzieci, lepszym pomysłem będzie postawienie na zmywarkę 60.

Zwróć uwagę na pojemność urządzenia – w parametrach zmywarki odszukaj informację o tym, ile kompletów naczyń zmieści się w koszach (np. zmywarki Amica mogą pomieścić ich nawet 14).

Programy zmywania i funkcje zmywarki – od tego w znacznej mierze zależy wygoda użytkowania, a także oszczędność czasu i pieniędzy. Programy i funkcje, na które warto zwrócić uwagę to m.in.:

  • Program auto, który samodzielnie dobiera parametry zmywania do zawartości zmywarki i optymalizuje proces.
  • Program krótki 20’, dzięki któremu przed wizytą gości odświeżysz kieliszki, sztućce czy talerze, które stały w szafce.
  • Funkcja Skróć czas –umożliwia zmywanie średnio i delikatnie zabrudzonych naczyń w krótkim czasie. Funkcja jest doskonała np. w trakcie wizyty gości – pozwoli Ci szybko umyć brakujące naczynia, jeśli nie dysponujesz zbyt dużą liczbą kompletów.
  • Opóźnienie startu – dzięki tej funkcji możesz wybrać dowolny moment w trakcie doby na zmywanie naczyń. Na przykład tuż przed Twoim powrotem do domu lub w nocy, gdy taryfa za zużycie prądu jest niższa.
  • MaxiSpace3 – niezależny, trzeci kosz umieszczony na samej górze zmywarki, przeznaczony na sztućce (ułatwia ich wkładanie i wyjmowanie). Szuflada ma także możliwość regulacji (możesz przesuwać jej elementy), aby w szufladzie poniżej zmieścić wysokie naczynia i kieliszki.
  • System Up&Down – umożliwia łatwą aranżację przestrzeni wewnątrz zmywarki. Pozwala przesuwać górny kosz w górę i w dół, nawet przy pełnym załadunku.
  • Bezpieczne mycie kieliszków – specjalne silikonowe wykończenia pozwalają na bezpieczne i stabilne ułożenie delikatnych kieliszków w koszu zmywarki.
  • Składane elementy w koszach – dzięki nim możesz ułożyć naczynia w taki sposób, w jaki jest Ci wygodnie i dopasować układ koszy do wielkości i kształtów naczyń.

Przed zakupem zmywarki, przeanalizuj dokładnie swoje potrzeby i parametry zmywarki. Dzięki temu podejmiesz rozsądną decyzję i wybierzesz sprzęt, który będzie Ci służył długie lata.

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty