Jak wyczyścić kuchenkę mikrofalową? Porady i wskazówki

17-02-2020

Sprzęty AGD, w których przygotowywane jest jedzenie, powinny być regularnie myte, a co za tym idzie, także higieniczne. Regularne czyszczenie kuchenki mikrofalowej ma duże znaczenie zarówno ze względu na zdrowie domowników, jak i estetykę urządzenia.

Jak wyczyścić kuchenkę mikrofalową? Porady i wskazówki

Kuchenka mikrofalowa używana jest zwykle do podgrzewania potraw, ale także pieczenia lub grillowania. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak szybko i skutecznie umyć mikrofalówkę. Warto wiedzieć, że sposób czyszczenia zależy od częstotliwości użytkowania oraz rodzaju posiadanego modelu.

Czyszczenie kuchenki mikrofalowej – najważniejsze zasady

Przede wszystkim kuchenkę mikrofalową należy myć po każdym użyciu, ponieważ podczas podgrzewania potraw we wnętrzu urządzenia gromadzą się okruchy lub większe kawałki produktów spożywczych. Właśnie dlatego dobrze jest każdorazowo przemyć wnętrze kuchenki mikrofalowej gorącą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Mikrofalówki w środku nie należy czyścić twardą lub drucianą gąbką, która może porysować wnętrze. Lepiej wykorzystać do tego miękką ścierkę lub szczoteczkę, która nie uszkodzi powierzchni. Przed podgrzaniem jedzenia w kuchence warto przykryć je folią lub specjalną osłoną, aby zapobiec rozpryskiwaniu. Dzięki temu późniejsze mycie sprzętu będzie znacznie łatwiejsze i mniej czasochłonne. Zaschnięte plamy i kawałki pożywienia mogą być trudne do usunięcia, dlatego lepiej zająć się nimi jak najszybciej.

Jak wyczyścić kuchenkę mikrofalową? Domowe sposoby

Czyszczenie mikrofalówki należy zawsze dostosować do wskazówek producenta z instrukcji obsługi, a także do programów, w jakie wyposażone jest urządzenie. Niektóre kuchenki posiadają bowiem specjalny program do czyszczenia parą wodną. Mimo to istnieje wiele domowych sposobów na czyszczenie mikrofalówki, między innymi z użyciem cytryny lub octu. Pierwsza metoda polega na dodaniu do szklanki z wodą kilku plasterków cytryny, a następnie włożenie takiego preparatu do urządzenia i podgrzewanie go przez około pięć minut. Po tym czasie skroplona na ściankach para wodna powinna przeczyścić wnętrze, rozpuszczając tłuszcz oraz brud, zaś cytryna nadać wnętrzu przyjemnego, świeżego zapachu. Druga metoda jest bardzo podobna do pierwszej, z tą różnicą, że zamiast cytryny należy wlać do szklanki 50 ml octu i podgrzewać preparat także przez pięć minut. Ściereczką z tym samym płynem można następnie przetrzeć wnętrze kuchenki mikrofalowej.
Tak więc czyszczenie mikrofalówki wodą z cytryną lub octem to bardzo dobry i sprawdzony sposób. Jednak, jeśli nie mamy pod ręką wspomnianych składników, zawsze można jeszcze skorzystać z czyszczenia parą. Oto krótka instrukcja:

  1. Napełnij miskę do połowy wodą i postaw ją na talerzu obrotowym.
  2. Włącz mikrofalówkę na około 3 minuty, aż woda zacznie wrzeć.
  3. Poczekaj chwilę, aż woda nieco ostygnie, a para wodna rozpuści zabrudzenia.
  4. Wyjmij miskę z mikrofalówki, a następnie przetrzyj wnętrze ręcznikiem papierowym.

Sposób ten jest bardzo prosty i wygodny, jednak należy uważać na gorącą wodę i nie dopuścić, aby dzieci miały wówczas kontakt z urządzeniem, ponieważ mogą nie tylko zmienić ustawienia i uszkodzić sprzęt, ale także oparzyć się. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi funkcja ChildLock®, czyli specjalna blokada uniemożliwiająca zmianę wybranego programu przez malucha. Warto pamiętać również o tym, że czyszczenie kuchenki mikrofalowej nie jest długim procesem i wymaga zaledwie kilkunastu minut. Ponadto, dzięki regularnemu dbaniu o higienę wnętrza urządzenia, dbamy również o smak i zapach przygotowywanych potraw oraz zdrowie domowników, ograniczając ich kontakt z bakteriami i zarazkami. Regularne mycie kuchenki za pomocą wody z cytryną lub octem pomaga także zlikwidować nieprzyjemne zapachy.

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty