Jak wyczyścić patelnię ze starego tłuszczu? Sprawdzone sposoby

28-02-2020

Smażenie to ważny element przygotowywania posiłków. W jego trakcie zdarza się, że patelnia ulega przypaleniu. Zabrudzenia najlepiej usunąć od razu – w innym przypadku pozbycie się ich może być znacznie trudniejsze. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, jak wyczyścić patelnię ze starego tłuszczu.

Jak wyczyścić patelnię ze starego tłuszczu? Sprawdzone sposoby

Duże i małe AGD znacznie ułatwia codzienne przyrządzanie posiłków. Dzięki odpowiednim sprzętom gotowanie jest nie tylko szybsze, lecz także wygodniejsze i przyjemniejsze. Czasami jednak wystarczy chwila nieuwagi, by zabrudzić dane urządzenie lub naczynie. Może do tego dojść zwłaszcza podczas procesu smażenia. Pojawia się wówczas pytanie o to, jak usunąć przypalony tłuszcz z patelni? Z pomocą przychodzą sprawdzone domowe sposoby.

Jak usunąć tłuszcz z patelni zaraz po smażeniu?

Smażenie stanowi nieodłączny element przygotowywania wielu potraw. W kulinarnych działaniach pomaga dobrej jakości sprzęt AGD, np. intuicyjna płyta indukcyjna. Doskonale sprawdza się model z funkcją PowerBoost, która znacząco zwiększa moc grzania, a co za tym idzie – przyspiesza proces smażenia na patelni. Dzięki takiemu udogodnieniu można nie tylko zaoszczędzić czas, lecz także zadbać o to, aby dania były zdrowsze. Skrócony okres obróbki termicznej pozwala na mniejszą utratę cennych substancji odżywczych, znajdujących się w pokarmach.

Oczywiste jest, że podczas każdego smażenia patelnia się brudzi. Czasami może także dojść do uciążliwych przypaleń, zwłaszcza gdy naczynie ma już swoje lata. W takim przypadku należy je jak najszybciej umyć. Jak usunąć przypalony tłuszcz z patelni? Najpierw naczynie musi trochę ostygnąć – czyszczenie gorącej patelni może niekorzystnie wpłynąć na jej stan, a przy tym wlewanie wody do gorącego oleju jest niebezpieczne. Gdy będzie już odpowiednio chłodna, należy zalać ją ciepłą wodą, dodać odrobinę płynu lub mleczka do mycia naczyń i odstawić na kilkanaście minut. Następnie wystarczy wyszorować zabrudzenia przy pomocy szorstkiej strony gąbki z dodatkiem środka czyszczącego, a na koniec dokładnie wypłukać naczynie. Jeśli jednak przypalonego tłuszczu na patelni nie da się usunąć tą klasyczną metodą, warto zwrócić się w stronę domowych sposobów.

Jak usunąć przypalony tłuszcz z patelni? Sposób z sodą oczyszczoną i octem

Jak usunąć przypalony tłuszcz z patelni, gdy zawodzi zwykły płyn do mycia naczyń? W takiej sytuacji warto sięgnąć po produkty, które znajdują się praktycznie w każdym domu. Sprawdzonym sposobem na wyczyszczenie naczynia z przypaleń jest zastosowanie octu i sody oczyszczonej. Oto co należy zrobić:

  1. Na patelnię wsyp 2 łyżki sody oczyszczonej i dodaj odrobinę octu (3-4 łyżki).
  2. Zalej patelnię gorącą lub ciepłą wodą i odstaw na kilka minut.
  3. Przy pomocy szorstkiej strony gąbki dokładnie wyszoruj patelnię w miejscu zabrudzenia.
  4. Umyj patelnię płynem do mycia naczyń, wypłucz i przetrzyj suchą ścierką lub odstaw do samoistnego wyschnięcia.

Dzięki tej metodzie można usunąć przypalony tłuszcz zarówno z wnętrza patelni, jak i jej spodu. Jest ona bezpieczna dla naczyń ceramicznych, teflonowych, żeliwnych i wykonanych ze stali nierdzewnej.

Jak wyczyścić patelnię ze starego tłuszczu? Metoda z ziemniakiem i solą

Wyjątkowo uporczywy, przypalony tłuszcz na patelni można usunąć przy pomocy gruboziarnistej soli i ziemniaka. Taka metoda sprawdzi się głównie w przypadku naczyń żeliwnych. Jeżeli są wykonane z ceramiki lub teflonu, lepiej zrezygnować z tego sposobu, ponieważ może on uszkodzić powłokę. W pierwszej kolejności należy przekroić ziemniaka na pół i przetrzeć nim patelnię w wyjątkowo mocno zabrudzonych miejscach. Następnie do naczynia trzeba wsypać łyżkę soli i szorować nią jej powierzchnię przy pomocy przepołowionego warzywa. Co ciekawe, alternatywą dla ziemniaka może być folia aluminiowa. Na koniec wystarczy wypłukać patelnię z resztek soli i wetrzeć w nią odrobinę oleju, co zminimalizuje ryzyko uszkodzenia przy kolejnym użyciu.

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty