Jak wyczyścić piekarnik? Sprawdzone sposoby na szybkie pozbycie się brudu

30-09-2019

Czyszczenie piekarnika, szczególnie gdy przypali się w nim jedzenie, to żmudna praca, zwykle znienawidzona przez domowników. Dlatego nie dziwi fakt, że w sieci cały czas pojawiają się pytania typu „jak wyczyścić piekarnik?”. Jak się okazuje, wcale nie musi to być takie trud

Jak wyczyścić piekarnik? Sprawdzone sposoby na szybkie pozbycie się brudu

Odpowiedzią na próby idealnego wyczyszczenia piekarnika najczęściej jest sięgnięcie po domowe sposoby czyszczenia. Jednak nowoczesne piekarniki coraz częściej są wyposażone w funkcje, które pozwalają na automatyczne czyszczenie ich wnętrza. Jak zatem umyć piekarnik? Co najlepiej sprawdza się w czyszczeniu tego typu sprzętów?

Jak czyścić piekarnik? Domowe sposoby

Najłatwiej czyści się sprzęt AGD ze świeżych zabrudzeń, dlatego mycie piekarnika powinno być przeprowadzane na bieżąco ‒ szczególnie w sytuacjach, gdy zostanie on mocno zabrudzony. Do czyszczenia piekarnika domowym sposobem najczęściej stosuje się wodę z dodatkiem sody oczyszczonej lub octu. Jak zatem wyczyścić piekarnik sodą? Przed czyszczeniem warto lekko rozgrzać wnętrze piekarnika, a w tym czasie przygotować pastę z sody oczyszczonej i wody. Do miski wsypać sodę (3 szklanki powinny wystarczyć na wyczyszczenie całego piekarnika), a następnie dodać stopniowo wodę, tak aby uzyskać konsystencję pasty. Powstałą w ten sposób masę rozprowadzić po wewnętrznej stronie piekarnika i zostawić na ok. 20 minut. Po tym czasie przetrzeć całą powierzchnię i umyć wnętrze piekarnika wodą. Przy większych zabrudzeniach warto posiłkować się środkami chemii gospodarczej, które są przeznaczone do czyszczenia piekarników.

Często pojawiają się pytania dotyczące tego, jak wyczyścić szybę w piekarniku. Delikatne zabrudzenia powinny dać się usunąć za pomocą wody i płynu do naczyń. Przy mocniejszych można zastosować mieszankę wody z octem. Ważne, żeby używać delikatnych środków oraz szmatek, tak aby nie zarysować powierzchni szyby.

Nowoczesne piekarniki i funkcje ułatwiające czyszczenie

Dostrzegając problem związany z czyszczeniem piekarników, producenci sprzętu AGD wprowadzają szereg nowych rozwiązań i funkcji do swoich produktów. Aby umożliwić czyszczenie piekarnika bez szorowania, została opracowana powłoka, która ułatwia czyszczenie nawet mocno przypalonego piekarnika. Zazwyczaj wystarczy przetrzeć jego wnętrze wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń i dokładnie wypłukać.

Wybierając nowy piekarnik do domu, warto zwrócić uwagę na to, czy jest wyposażony w funkcję samooczyszczania. W tym przypadku producenci stosują różne rozwiązania:

  • czyszczenie pyrolityczne – piekarniki z taką funkcją wyposażone są w specjalny program, podczas którego wnętrze piekarnika podgrzewane jest do bardzo wysokiej temperatury - 480 stopni Celsjusza. Następuje wtedy blokada drzwiczek, która uniemożliwia ich otwarcie. Jest to możliwe dopiero, gdy temperatura wewnątrz urządzenia spadnie poniżej 150 stopni Celsjusza. Wówczas mechanizm ustępuje. Bezpieczeństwo w czasie procesu pyrolizy zapewnia też wentylacja oraz poczwórne drzwiczki piekarnika. Zanieczyszczenia ulegają spopieleniu, a po wystygnięciu ścianek piekarnika łatwo można je usunąć. Wystarczy je zamieść. Proces takiego czyszczenia może trwać od 2 do 2,5 godziny i można samodzielnie ustawić jego długość. Warto wspomnieć, że taki sposób czyszczenia jest nie tylko bezpieczny, ale i tani – jeden proces to koszt ok. 2 zł;
  • czyszczenie katalityczne – w tym przypadku na ściankach piekarnika umieszczone są specjalne płytki o porowatej powierzchni, które przyciągają zabrudzenia i usuwają je w procesie utleniania. Wystarczy włączyć piekarnik na funkcję termoobiegu na godzinę i 250 stopni;
  • czyszczenie parowe – w tym celu na blachę wylewa się wodę i włącza piekarnik. Należy go ustawić na 50 stopni Celsjusza i pozostawić na pół godziny. Brud zmiękczony przez parę jest o wiele łatwiejszy do usunięcia. Wystarczy wnętrze urządzenia przetrzeć wilgotną gąbką. Przy trudniejszych zabrudzeniach można do wody dodać płyn do mycia naczyń. Nie jest konieczne wtedy stosowanie środków chemicznych. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty