Jak zamontować płytę

23-01-2019

To, w jakim stylu będzie utrzymana nasza kuchnia, zależy od wielu czynników. Czy jest to aneks, czy też osobne pomieszczenie? Jeśli osobne pomieszczenie, to jaki ma kształt? Czy mamy dużą rodzinę, czy żyjemy w pojedynkę? Czy wolimy prostotę, czy bardziej ozdobne formy? Jaka kolorystyka nam odpowiada? Dlatego, zanim zaczniemy urządzać swoją kuchnię, czy ją remontować, warto przygotować dokładny projekt. Są jednak pewne zasady, których musimy przestrzegać niezależnie od upodobań. Jeśli zdecydujemy się na montaż płyty indukcyjnej, warto pamiętać o podstawowych wymogach tego sprzętu.

Jak zamontować płytę

Samo zamontowanie płyty indukcyjnej nie jest skomplikowane. Umieszczamy ją w blacie, stosując się do wszystkich wskazań, zamieszczonych w instrukcji obsługi.  

Ważne jest, żeby meble, w których zabudowana jest płyta, były odporne na temperaturę około 100 stopni Celsjusza. Dotyczy to oklein, krawędzi, powierzchni z tworzyw sztucznych, a także lakierów i klejów. 

 

Gdzie nie wolno zamontować płyty indukcyjnej: 

  • w pobliżu lodówki i zamrażarki, 
  • nad pralką, 
  • nad zmywarką, 
  • nad piekarnikiem bez wentylacji. 

Jeżeli umieścimy zabudowaną płytę indukcyjną w bezpośrednim sąsiedztwie radia czy telewizora, musimy sprawdzić, czy urządzenia te nie zakłócają działania panelu sterującego. Jeśli tak, musimy pomyśleć nad innym ustawieniem sprzętów. 

 

Inne środki ostrożności: 

Nie włączajmy płyty przed umieszczeniem jej w zabudowie. Dzięki temu nie będzie grozić nam przypadkowe dotknięcie któregoś z elementów pozostających pod napięciem i porażenie prądem elektrycznym; 

Jeżeli gniazdo wtykowe jest w pobliżu pola grzejnego, uważajmy, żeby kabel nie dotykał nagrzanych miejsc. 

 

Podłączenie płyty indukcyjnej: 

Moc płyty indukcyjnej z funkcją PowerChoice można dostosować do instalacji elektrycznej. Nie ma znaczenia czy jest to instalacja trójfazowa, tak zwana siła, czy zwykłe gniazdko. Płyta ma cztery maksymalne poziomy mocy, między którymi możemy wybrać do 5 minut po podłączeniu płyty, więc lepiej taką informację przygotować sobie wcześniej. Tak wprowadzone ustawienia zostają zachowane aż do kolejnej modyfikacji. Zarówno używając instalacji trójfazowej, jak i zwykłego gniazdka, nie będziemy mieli problemów wynikających z przeciążenia sieci. 

Podłączenie do instalacji trójfazowej, czyli siły, powinniśmy powierzyć elektrykowi. Jeśli natomiast korzystamy ze zwykłego kontaktu elektrycznego, czyli gniazdka 230V z bolcem ochronnym, wystarczy włożyć wtyczkę przewodu do gniazdka. Nie zastawiajmy jednak gniazdka w taki sposób, żeby nie można było się do niego dostać bez rozbierania połowy kuchni. Zawsze powinniśmy mieć do niego dostęp. 

Po podłączeniu płyty do sieci elektrycznej, na chwilę powinny się zapalić wszystkie wskaźniki. To oznacza, że nasza płyta indukcyjna jest gotowa do użycia.

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty