Podłączenie płyty indukcyjnej krok po kroku – jakie są zasady montażu sprzętu?

23-01-2019

Płyta indukcyjna to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia kuchennego. Sprzęt ten wygląda ładnie i elegancko, a przede wszystkim pozwala na szybkie przygotowywanie posiłków. Aby jednak dobrze spełniała swoją funkcję, trzeba zadbać o prawidłowe podłączenie płyty indukcyjnej. Jak to zrobić? 

Podłączenie płyty indukcyjnej krok po kroku – jakie są zasady montażu sprzętu?

Samo zamontowanie płyty indukcyjnej nie jest skomplikowane. Umieszczamy ją w blacie, stosując się do wszystkich wskazań, zamieszczonych w instrukcji obsługi.  

Zazwyczaj podłączenie płyty indukcyjnej musi zostać przeprowadzone przez profesjonalnego elektryka. Mimo to w niektórych przypadkach można pokusić się o samodzielną instalację sprzętu – dotyczy to wyłącznie urządzeń wyposażonych w odpowiednie funkcje ułatwiające montaż. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie: jak podłączyć płytę indukcyjną i kiedy można zrobić to samemu? Wiele zależy od tego, czy montaż sprzętu dotyczy instalacji jednofazowej, czy trójfazowej.

Ważne jest, żeby meble, w których zabudowana jest płyta, były odporne na temperaturę około 100 stopni Celsjusza. Dotyczy to oklein, krawędzi, powierzchni z tworzyw sztucznych, a także lakierów i klejów. 

Podłączenie płyty indukcyjnej – o czym należy pamiętać?

Podłączenie indukcji w kuchni znacznie ułatwia proces przyrządzania posiłków. Urządzenia tego typu mają wiele użytecznych udogodnień, np. programy do przygotowywania określonych potraw, funkcję PowerBoost przyspieszającą gotowanie czy AutoBridge, dzięki której pola płyty indukcyjnej łączą się ze sobą, umożliwiając sprawne przygotowywanie dań nawet w bardzo dużych garnkach. Wykorzystując taki sprzęt, można więc na nowo odkryć radość z gotowania dla całej rodziny i bez przeszkód oddawać się kulinarnym eksperymentom.

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo korzystania z urządzenia, płytę indukcyjną należy odpowiednio podłączyć. Przede wszystkim istotne jest miejsce jej zamontowania. Sprzęt nie powinien znajdować się w pobliżu lodówki i zamrażarki ani też nad pralką czy zmywarką.

Gdzie nie wolno zamontować płyty indukcyjnej: 

  • w pobliżu lodówki i zamrażarki, 
  • nad pralką, 
  • nad zmywarką, 
  • nad piekarnikiem bez wentylacji. 

Jeżeli umieścimy zabudowaną płytę indukcyjną w bezpośrednim sąsiedztwie radia czy telewizora, musimy sprawdzić, czy urządzenia te nie zakłócają działania panelu sterującego. Jeśli tak, musimy pomyśleć nad innym ustawieniem sprzętów. 

Inne środki ostrożności: 

Nie włączajmy płyty przed umieszczeniem jej w zabudowie. Dzięki temu nie będzie grozić nam przypadkowe dotknięcie któregoś z elementów pozostających pod napięciem i porażenie prądem elektrycznym; 

Jeżeli gniazdo wtykowe jest w pobliżu pola grzejnego, uważajmy, żeby kabel nie dotykał nagrzanych miejsc. 

Jak podłączyć płytę indukcyjną do instalacji jednofazowej?

Podłączenie płyty indukcyjnej do instalacji jednofazowej, czyli zasilanej prądem o napięciu 230 V, nie jest zbyt skomplikowane. W wielu przypadkach można się go zatem podjąć samodzielnie. Znaczna część nowoczesnych urządzeń ma po prostu wmontowaną wtyczkę – podłączenie indukcji polega wówczas na podpięciu jej do zwykłego gniazdka elektrycznego. Takie rozwiązanie umożliwia sprzęt wyposażony w jedną z dwóch wygodnych funkcji. Udogodnienie Plug&Play pozwala na zainstalowanie płyty w każdym domu – aby to zrobić, należy po prostu włożyć wtyczkę do kontaktu o mocy 230 V. Następnie wystarczy włączyć urządzenie i od razu przejść do przygotowywania ulubionych potraw. Z kolei funkcja PowerChoice daje użytkownikowi możliwość wyboru – to on decyduje, czy samodzielnie podłączy płytę indukcyjną do kontaktu, czy powierzy specjaliście podłączenie „do siły”. 

Chcąc zamontować urządzenie, lepiej jednak zwrócić się o pomoc do fachowca. Zgodnie z zaleceniami producentów AGD tylko elektryk posiadający stosowne uprawnienia powinien podłączać tego typu sprzęt. Samodzielne próby instalacji indukcji mogą bowiem zakończyć się niepowodzeniem. 

Podczas podłączania indukcji warto wykorzystać do tego osobny obwód elektryczny z oddzielnym zabezpieczeniem – zapobiega to przeciążeniom całej instalacji. Jeżeli w domu nie ma takiego obwodu, konieczne jest jego stworzenie. Z takim zadaniem poradzi sobie jednak każdy fachowiec.

Płyta indukcyjna – podłączenie trójfazowe. Co warto wiedzieć?

Podłączenie płyty indukcyjnej do instalacji trójfazowej (400 V) jest jeszcze trudniejsze. Cały proces wymaga nie tylko dokładności, lecz także specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Choć w instrukcji obsługi sprzętu można znaleźć schemat podłączenia kuchenki indukcyjnej, podczas montażu lepiej skorzystać z pomocy profesjonalnego elektryka. Gwarantuje to bezpieczeństwo i poprawne działanie sprzętu.

Ile kosztuje podłączenie kuchenki indukcyjnej przez specjalistę?

Jak widać, w wielu przypadkach lepiej pozostawić montaż sprzętu fachowcom – oszczędzi to niepotrzebnych nerwów oraz zagwarantuje, że cały proces zostanie przeprowadzony poprawnie. Minusem takiego rozwiązania jest konieczność zapłacenia za usługę. Koszt podłączenia płyty indukcyjnej zależy od konkretnego elektryka, chociaż zazwyczaj wynosi około 100–200 zł. To jednak niewielka cena za gwarancję bezpieczeństwa.

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty