Jak zrobić stroik świąteczny? Pomysły na bożonarodzeniową ozdobę

28-02-2020

W okresie Bożego Narodzenia warto odpowiednio przystroić dom i przygotować tematyczne dekoracje, np. w postaci świątecznego stroika. Ozdoba doskonale podkreśli uroczysty charakter świąt i wprowadzi magiczną atmosferę. Łatwo też ją wykonać. Jak zrobić świąteczny stroik, który zachwyci całą rodzinę?

Jak zrobić stroik świąteczny? Pomysły na bożonarodzeniową ozdobę

Jak zrobić stroik bożonarodzeniowy? Takie pytanie pojawia się zazwyczaj tuż przed samymi świętami. Aby zaoszczędzić sobie stresu i pośpiechu, ozdobę lepiej przygotować nieco wcześniej. W sam proces tworzenia dekoracji warto zaangażować dzieci, ponieważ da im to mnóstwo radości i rozwinie ich umiejętności manualne.

Stroik świąteczny – jak zrobić i gdzie umieścić?

Zanim sprawdzi się, jak zrobić stroik świąteczny w domu, warto zastanowić się, gdzie można umieścić taką dekorację. Tradycyjnie ozdobę wiesza się na drzwiach lub kładzie na stole w salonie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby przystroić nią inne miejsca w mieszkaniu, np. kuchnię, zwłaszcza jeśli to pomieszczenie jest połączone z jadalnią. W takiej sytuacji warto, aby było ono wyposażone w nowoczesne sprzęty AGD, np. płytę indukcyjną, która ułatwia kulinarne zmagania w okresie świąt oraz gwarantuje bezpieczeństwo – przypadkowe położenie stroika świątecznego w jej pobliżu nie grozi zapaleniem elementów dekoracji.

Jak zrobić stroik świąteczny? Materiały do przygotowania ozdoby

Bez względu na to, gdzie umieści się dekorację, warto wiedzieć, jak zrobić świąteczny stroik – zasady tworzenia go zawsze są podobne. W pierwszej kolejności należy określić, z czego ma zostać wykonana ozdoba. Elementami dekoracyjnymi stroika bożonarodzeniowego są najczęściej:

  • gałązki świerku (najlepiej żywe),
  • suszone owoce (np. plastry pomarańczy) i laski cynamonu,
  • świąteczne słodycze, np. kolorowe cukierki, pierniczki,
  • szyszki i żołędzie,
  • bombki,
  • korki po winie,
  • wstążki i kokardki w świątecznych kolorach (czerwonym, zielonym lub złotym).

To, jakie materiały się wykorzysta, zależy wyłącznie od naszej inwencji i kreatywności. Nie ma określonego wzoru na to, jak powinien wyglądać stroik świąteczny, a główną zaletą samodzielnie wykonanej dekoracji jest właśnie jej oryginalność.

Poza elementami dekoracyjnymi konieczne jest przygotowanie akcesoriów do zrobienia podstawy ozdoby. Na czym zrobić stroik świąteczny? W tym celu idealnie sprawdzą się m.in. giętkie gałązki wikliny lub druciki oraz gąbka florystyczna i klej na gorąco. Do zrobienia innej wersji stroika można też wykorzystać mały pojemnik (np. po lodach).

Jak zrobić stroik bożonarodzeniowy? Instrukcja krok po kroku

Istnieją dwa podstawowe sposoby na to, jak zrobić stroik bożonarodzeniowy. Najłatwiej wykonać go, wykorzystując doniczkę lub pudełko. Do wnętrza pojemnika o dowolnym kształcie trzeba włożyć gąbkę florystyczną, a następnie wbić w nią gałązki świerku, aby w całości ją zakryły. Na wierzchu zielonej bazy należy poukładać przygotowane ozdoby, np. plasterki cytrusów, pierniczki lub bombki, a do wybranych gałązek przywiązać wstążki.

Klasyczne dekoracje przygotowuje się nieco inaczej. Jak zrobić okrągły stroik bożonarodzeniowy? Najpierw trzeba wykonać szkielet wieńca, delikatnie zginając drut lub gałązki wikliny w odpowiedni kształt – podstawa nie może być zbyt cienka. Warto przymocować do drutu gąbkę florystyczną, wykorzystując w tym celu klej na gorąco. Do tak przygotowanej bazy wieńca bożonarodzeniowego wystarczy przykleić wybrane elementy dekoracyjne.

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty