Jaką lodówkę kupić? Na co należy zwracać uwagę przy wyborze?

30-09-2019

Dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia bez lodówki. Nowoczesne sprzęty AGD pozwalają na dłuższe przechowywanie żywności. Pomaga w tym szereg dodatkowych opcji, w które są wyposażone. Jaką lodówkę zatem kupić?

Jaką lodówkę kupić? Na co należy zwracać uwagę przy wyborze?

Producenci sprzętu AGD, co jakiś czas wprowadzają na rynek nowe modele lodówek, z coraz większą liczbą dodatkowych opcji. To znacznie utrudnia podjęcie decyzji w kwestii tego, jaką z nich wybrać. Poniższy przewodnik ułatwi dokonanie zakupu i wskaże, na co przede wszystkim należy zwracać uwagę, szukając lodówki idealnej.

Jak wybrać lodówkę? Co trzeba przemyśleć przed zakupem?

Zanim podejmie się decyzję o tym, jaki sprzęt chłodzący kupić, należy dokładnie przeanalizować to, jakie są potrzeby domowników. Przede wszystkim to, jak duża lodówka będzie potrzebna, czy ma mieć również funkcję zamrażarki, a jeśli tak, to w jakiej formie. Jest to ważne ze względu na to, że zupełnie innego sprzętu AGD będzie szukać rodzina z dziećmi, a innego samotnie mieszkający właściciel nowoczesnego apartamentu. Kupujący też często zastanawiają się nad tym, jaka lodówka będzie właściwa – do zabudowy czy wolnostojąca. Nie bez znaczenia jest także sam kolor sprzętu. Tutaj w grę wchodzić będzie przede wszystkim estetyka kuchni oraz preferencje domowników, dlatego również ich warto zapytać o zdanie.

Jaką lodówkę kupić? Najważniejsze kwestie przy wyborze

Jeżeli już wiadomo, jakie dokładnie są potrzeby, można zacząć poszukiwanie idealnego sprzętu. Jaką zatem wybrać lodówkę? W pierwszej kolejności należy się zastanowić nad jej rodzajem. Do wyboru są:

  • lodówki jednodrzwiowe – najczęściej mają małe wymiary i składają się z samej chłodziarki; jeżeli jest w nich również zamrażalnik, to zazwyczaj w formie małej komory w górnej części chłodziarki; to dobra propozycja dla osób mieszkających w pojedynkę;
  • lodówki dwudrzwiowe z zamrażalnikiem na dole lub u góry – chłodziarka i zamrażalnik mają osobne drzwiczki; tego rodzaju sprzęty są obecnie jednymi z najpopularniejszych modeli;
  • lodówki dwudrzwiowe typu side by side – również składają z chłodziarki i zamrażalnika, jednak są one umiejscowione obok siebie; z uwagi na duże gabaryty, przeznaczone są one raczej do przestronnych kuchni; 
  • lodówki typu french door – górna część przypomina lodówkę side by side, natomiast na dole znajduje się jednodrzwiowy zamrażalnik.

Kiedy już rodzaj lodówki jest wybrany, kolejnym krokiem jest bliższe przyjrzenie się parametrom sprzętu AGD. Najważniejsze jest to, aby zwrócić uwagę na jego:

  • klasę energetyczną – oznaczona jest literami od A do G, gdzie A jest najwyższą i najlepszą klasą sprzętu; z uwagi na ciągły rozwój technologii pojawiają się urządzenia z klasą A+, A++ i A+++, w tym również lodówki; wśród wielu propozycji warto szukać zatem sprzętów z tymi oznaczeniami;
  • pojemność – w przypadku zakupu chłodziarkozamrażarki warto zwrócić uwagę na pojemność obu tych części;
  • głośność pracy – warto wybrać sprzęt, który generuje jak najmniejszy hałas w czasie pracy;
  • agregat i termostat – jest to szczególnie istotne w przypadku wyboru lodówki z zamrażalnikiem – wówczas warto zdecydować się na opcję z dwoma agregatami i termostatami, co pozwala na niezależną pracę obu części urządzenia, a także na osobną regulację temperatury;

Dodatkowe funkcje lodówki

Dodatkowe funkcje lodówki pozwalają na lepsze przechowywanie produktów spożywczych, a także ułatwiają codzienne korzystanie ze sprzętu. Dobrym rozwiązaniem jest zakup sprzętu, który ma szufladę do przechowywania warzyw i owoców. Dzięki opcji FreshOn, czyli obecności filtra pochłaniającego wytwarzany przez nie gaz, nie psują się tak szybko. Pomocna w kuchni jest także regulacja wilgotności VitControl, która pozwala na rzadsze robienie zakupów, gdyż  świeże warzywa i owoce nie psują sie tak szybko. 

Dużym ułatwieniem w kuchni jest lodówka NoFrost, dzięki czemu nie trzeba jej rozmrażać. Jeśli często kupuje się produkty wrażliwe, takie jak mięso czy ryby, warto zainteresować się opcją Fresh Zone, czyli specjalną szufladą, w której można je przechowywać. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty