Jaki odkurzacz kupić? Co jest ważne przy wyborze?

12-12-2019

Odkurzanie mieszkania to dla wielu osób przykry obowiązek. Dzięki odpowiedniemu urządzeniu proces sprzątania może jednak przebiegać nie tylko dokładnie, ale również wygodnie i szybko. Jaki odkurzacz kupić, by ułatwić sobie domowe porządki?

Jaki odkurzacz kupić? Co jest ważne przy wyborze?

Odkurzacz to jeden z podstawowych sprzętów AGD, stanowiący obowiązkowy element wyposażenia domu. Osoby, które chcą zaopatrzyć się w takie urządzenie, stają jednak przed wieloma dylematami. Jaki odkurzacz wybrać? Który rodzaj sprawdzi się najlepiej? Na rynku dostępnych jest wiele różnych odkurzaczy, a każdy z nich wyróżnia się innymi cechami.

Jaki odkurzacz wybrać: workowy czy bezworkowy?

Jaki odkurzacz kupić? Najbardziej tradycyjnym rodzajem takiego sprzętu jest urządzenie workowe, które wyróżnia się korzystną ceną i prostotą obsługi. Nowoczesne modele proponowane przez firmę Amica pracują bardzo cicho (ich zakres głośności to jedynie 61‒79 dB), w związku z czym można ich używać nawet w domu, w którym przebywają małe dzieci. Hałas zredukowany jest też przez miękkie koła, które dodatkowo chronią podłogę przed zarysowaniami.

W przeszłości korzystanie z odkurzaczy workowych było dość uciążliwe. Wiele osób nie wiedziało, kiedy wymienić worek oraz obawiało się, że przy jego nieodpowiednim zamontowaniu zniszczą silnik odkurzacza. Współczesne AGD przynosi jednak rozwiązanie tych problemów. Zastanawiając się, jaki odkurzacz kupić, warto zwrócić uwagę na modele wyposażone w automatyczną sygnalizację pełnego worka lub jego nieprawidłowego założenia. Dzięki temu sprzątanie stanie się wygodniejsze, a urządzenie będzie zawsze zabezpieczone.

Oczywistą wadą tego rodzaju odkurzaczy jest jednak konieczność wymiany worka raz na jakiś czas. Dla osób, które nie lubią tego robić, lepsze może okazać się urządzenie, które jest go pozbawione. Produkty tego typu mają wszystkie zalety klasycznych odkurzaczy – różnicą jest to, że ich czyszczenie jest łatwiejsze, a dodatkowo bardziej ekologiczne i ekonomiczne ze względu na brak konieczności kupowania nowych worków.

Co ważne, zarówno odkurzacze workowe, jak i bezworkowe są wyposażone w zestaw przydatnych ssawek do różnych powierzchni, dzięki czemu bez trudu można odkurzyć zarówno parkiet, jak i tapicerkę. Dobry sprzęt powinien posiadać turboszczotkę, za pomocą której w kilka chwil można usunąć uciążliwe zanieczyszczenia z dywanu czy wykładziny. To świetne rozwiązanie szczególnie docenią właściciele zwierząt, których sierść często roznosi się po różnych zakątkach domu. Nowoczesne modele są również wyposażone w wyświetlacz LED umożliwiający sprawdzenie mocy odkurzacza i dostosowanie jej do danej powierzchni ‒ dzięki temu sprzątanie staje się jeszcze bardziej efektywne.

To, jaki odkurzacz sprawdzi się najlepiej, w dużej mierze zależy od naszych indywidualnych preferencji. Zarówno sprzęt workowy, jak i bezworkowy pozwala na dokładne odkurzenie mieszkania szybko i wygodnie.

Jaki odkurzacz bezprzewodowy kupić?

Na rynku AGD można też spotkać urządzenia bezprzewodowe. Najlepiej wybrać odkurzacz pionowy, którego bateria szybko się ładuje, co zapewnia oszczędność czasu. Jaki odkurzacz pionowy kupić? Dobre rozwiązanie to model 2w1, który jest przystosowany zarówno do odkurzania podłogi, jak i mebli, półek z książkami czy samochodu. Taki sprzęt ma wiele zalet. Jest lekki i bardzo poręczny, co ułatwia domowe porządki. Odkurzacz pozwala na dotarcie nawet do najmniejszych szczelin, szczególnie jeśli jest wyposażony w szczotkę z podświetleniem LED. Ze względu na uniwersalność użycia odkurzacz bezprzewodowy sprawdzi się w każdym domu.

Filtry przede wszystkim, czyli jaki odkurzacz do domu sprawdzi się najlepiej?

Bez względu na to, jaki odkurzacz kupujemy, należy zwrócić uwagę na to, jaki filtr wylotowy został w nim zastosowany. Najlepsze są filtry HEPA oraz EPA, które dobrze pochłaniają zanieczyszczenia (w tym kurz i alergeny) i nie pozwalają im na ponowne przedostanie się do powietrza. Jest to wyjątkowo ważne w sytuacji, gdy w domu mieszkają małe dzieci i osoby ze skłonnościami do alergii.

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty