Jakie funkcje piekarnika są najbardziej przydatne?

30-09-2019

Piekarnik to jeden z obowiązkowych sprzętów, który powinien znaleźć się w każdej kuchni. Co ważne, funkcje nowoczesnych modeli pozwalają już nie tylko na klasyczne pieczenie mięs czy ciast. W piekarniku można również gotować na parze czy korzystać z niego jak z mikrofalówki. Co więcej, innowacyjny sprzęt sam się wyczyści!

Jakie funkcje piekarnika są najbardziej przydatne?

Które z proponowanych przez producentów opcji są faktycznie przydatne? Które z nich są najważniejsze? Czy będzie to funkcja grilla w piekarniku, czy może rozmrażanie lub możliwość zastosowania pary w trakcie pieczenia? Dużo oczywiście zależeć będzie od indywidualnych potrzeb użytkownika. Jednak z pewnością warto zapoznać się z wszystkimi możliwymi udogodnieniami. 

Piekarnik z funkcją gotowania na parze – jakie daje możliwości?

Coraz popularniejsze stają się modele piekarników, które mają funkcję pieczenia z dodatkiem pary, a także dają możliwość gotowania na parze. Dlaczego akurat ta opcja jest warta uwagi? Przede wszystkim dlatego, że pozwala na zrobienie smacznych, zdrowych i lekkostrawnych potraw. W ten sposób przygotować można niemalże wszystkie produkty, w szczególności warzywa i mięsa. Z kolei pieczenie z dodatkiem pary sprawdza się, szczególnie gdy piecze się dużo ciast oraz pieczywa. Chleb przygotowany w takim piekarniku jest idealnie wilgotny w środku, a na zewnątrz ma pyszną chrupiącą skórkę. Piekarnik z funkcją pary daje też możliwość upieczenia soczystych mięs.

Inne ciekawe rozwiązania pozwalające na przygotowywanie konkretnych rodzajów dań, w które może być wyposażony piekarnik, to m.in. funkcja grilla i program do pieczenia pizzy.

Dwa w jednym, czyli piekarnik kompaktowy z funkcją kuchenki mikrofalowej

Jest to propozycja dla osób, które szukają optymalnych rozwiązań do małych kuchni. To idealny sprzęt dla tych, co rzadziej korzystają z klasycznych funkcji piekarnika i nie przygotowują dużych porcji jedzenia. Urządzenia te mają zazwyczaj nieco mniejsze wymiary niż klasyczne piekarniki pod zabudowę czy kuchenki wolnostojące. Decydując się na taki sprzęt, trzeba więc sprawdzić, jaką ma on pojemność i jakie są jego dodatkowe funkcje. Warto zwrócić uwagę na to, czy piekarnik ma termooobieg, funkcję pieczenia Grill oraz możliwość rozmrażania potraw. Dzięki temu przygotowywanie posiłków będzie o wiele szybsze i łatwiejsze.

Piekarnik z funkcją autoczyszczenia

Jak wyczyścić piekarnik? – to pytanie pojawia się często w rozmowach osób, które zajmują się utrzymaniem domu w czystości. Rozwiązaniem tego problemu może być zakup sprzętu z funkcją samoczyszczenia. Do wyboru są trzy opcje – czyszczenie pyrolityczne, katalityczne, a także parowe. Czym różnią się one od siebie? Piekarnik z funkcją pyrolizy wyposażony jest w dodatkowy program, po uruchomieniu którego urządzenie nagrzewane jest do 500 stopni Celsjusza. W tym czasie spalają się resztki jedzenia oraz tłuszcz, który podczas pieczenia osadził się na ściankach. Dodatkowo warto zaznaczyć, że w trakcie tego programu drzwiczki piekarnika zostają automatycznie zablokowane. Po zakończeniu całego procesu wystarczy zamieść powstały popiół.

Natomiast katalityczna funkcja czyszczenia piekarnika nie wymaga osobnego programu. Na specjalnych płytkach z porowatą powierzchnią w czasie pieczenia osadzają się resztki jedzenia i tłuszcz i jednocześnie są one spalane. Po zakończeniu pieczenia następuje dopalenie katalityczne, czyli podgrzanie wnętrza piekarnika do 300–350 stopni Celsjusza, co pozwala na dokładniejsze usunięcie resztek. Zaleca się, aby po 5 cyklach pieczenia włączyć czyszczenie katalityczne, czyli włączenie na godzinę piekarnika z termoobiegiem i ustawienie go na 250 stopni Celsjusza.  

Ciekawym rozwiązaniem jest również piekarnik z funkcją czyszczenia parowego. Wewnątrz urządzenia umieszcza się blachę z wodą i nastawia temperatury na 50 stopni Celsjusza na 30 minut. W czasie podgrzewania para zmiękcza zabrudzenia i dzięki temu są one o wiele łatwiejsze do usunięcia – najczęściej wystarczy je po prostu wytrzeć gąbką z wodą. Nie ma potrzeby stosowania środków chemicznych. Przed przystąpieniem do czyszczenia, trzeba jednak pamiętać o tym, aby odczekać, aby piekarnik wystygł.

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty