Kuchenka mikrofalowa do zabudowy i wolnostojąca – jaką wybrać?

30-09-2019

Bez kuchenki mikrofalowej trudno wyobrazić sobie współczesną kuchnię. Można dzięki niej szybko podgrzewać, rozmrażać i grillować potrawy. Mnogość funkcji może przyprawić o zawrót głowy. Wyjaśniamy więc, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy zakupie.

Kuchenka mikrofalowa do zabudowy i wolnostojąca – jaką wybrać?

Nowoczesna kuchenka mikrofalowa pozwoli na przygotowywanie aromatycznych dań za pomocą gotowych programów. Prosta obsługa i oszczędność czasu to największe zalety tego rodzaju sprzętu.

Kuchenka mikrofalowa – do zabudowy czy wolnostojąca?

Istnieją dwa rodzaje kuchenek mikrofalowych: wolnostojące oraz przeznaczone do zabudowy. Te pierwsze można ustawić na otwartej półce bądź blacie. Mała mikrofalówka świetnie się w takim miejscu sprawdzi. Ozdobi wnętrze i będzie dobrze spełniać swoje podstawowe funkcje, pozwalając na szybkie podgrzanie lub rozmrożenie dania. Jeśli jednak masz małą kuchnię i każdy centymetr kwadratowy blatu jest na wagę złota, powinieneś rozważyć inne rozwiązanie. Dobrym wyborem będzie kuchenka mikrofalowa do zabudowy kuchennej o standardowej szerokości ok. 60. Można ją umieścić w słupku, obok piekarnika lub dowolnie wkomponować między szafki.

Przydatne funkcje kuchenek mikrofalowych. Na co zwrócić uwagę?

Parametrem, który ma duże znaczenie dla wydajności urządzenia, jest jego moc. Najczęściej mieści się w przedziale od 700 do 1000 W. Można ją regulować, wybierając optymalną wartość dla danego zadania – niższą w przypadku rozmrażania i wyższą, gdy chcesz np. grillować potrawę. Sterowanie możliwe jest za pomocą pokrętła i przycisków, wygodnego panela elektronicznego lub sterowania sensorowego. Grill pozwala na przygotowanie aromatycznych warzyw oraz mięs soczystych w środku i chrupiących na zewnątrz. Dołączony do niektórych modeli kuchenek ruszt usprawni proces grillowania i poprawi walory smakowe przygotowywanych potraw. Funkcja ChildLock sprawdzi się w każdym domu, w którym mieszkają ciekawe świata maluchy. Blokada uruchamiana przez naciśnięcie konkretnej kombinacji przycisków skutecznie powstrzyma dzieci przed uruchomieniem urządzenia. Przyda się również w momencie czyszczenia panelu sterowania – nie trzeba się martwić, że kuchenka przypadkowo się włączy. Warto zwrócić uwagę na kuchenki z funkcją FullFlat, które mają płaskie dno i nie trzeba korzystać z talerza. Równomierne podgrzanie dania można osiągnąć dzięki rozpraszaniu fal za pomocą PowerWave System. Korzystanie z urządzenia ułatwią programy gotowe, a także funkcja sensorowego otwierania drzwi, która występuje w niektórych modelach do zabudowy. Kryterium wyboru urządzenia do podgrzewania i rozmrażania może być także pojemność. Najmniejsza kuchenka mikrofalowa pomieści 17 l, natomiast standardowe modele od 20 l do 25 l. Wybierając między kuchenkami o różnej wielkości i funkcjach, najlepiej kierować się indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami względem sprzętu AGD.

Połączenie mikrofalówki z piekarnikiem – wielofunkcyjne urządzenie do małych kuchni

Kilka urządzeń w jednym to idealne rozwiązanie, które sprawdzi się w małej kuchni np. w kawalerce. To świetny pomysł także dla osób, które na co dzień nie gotują w domu. Warto wtedy szukać piekarników z funkcją kuchenki mikrofalowej. Takie urządzenia posiadają wnętrze ze stali nierdzewnej, obrotowy talerz i oświetlenie halogenowe. Mają programy gotowe, dopasowane do potrzeb użytkownika. Ogromną zaletą takiego sprzętu są opcje, które pozwalają na szybsze i łatwiejsze przygotowanie posiłków. Warto zwrócić uwagę na funkcję grill, która idealnie nadaje się do przygotowania mięsa w zdrowy i smaczny sposób. Opcja pieczenia z termoobiegiem pozwala na znaczne przyspieszenie czasu pieczenia. Ułatwieniem w kuchni jest także funkcja rozmrażania wagowego lub czasowego. 

Ogromną zaletą piekarnika z funkcją kuchenki mikrofalowej jest to, że możesz kupić tylko jeden sprzęt zamiast dwóch. Dlatego, jeśli zależy Ci na ograniczeniu liczby sprzętów AGD i wydatków, koniecznie weź pod uwagę ten prosty sposób na zaoszczędzenie pieniędzy oraz miejsca w kuchni.

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty