Kuchnia bezpieczna dla dzieci ‒ zabezpieczenia do szafek i szuflad, bezpieczny sprzęt AGD

07-02-2020

Kuchnia to dla ciekawskiego malucha miejsce pełne tajemnic do odkrycia. Szafki, szuflady, drzwi od piekarnika, sztućce ‒ wszystkiego chciałoby się dotknąć i własnoręcznie sprawdzić. Dlatego tak ważne są zabezpieczenia na szafki i sprzęt AGD zamontowane w kuchni. Które z nich warto mieć?

Kuchnia bezpieczna dla dzieci ‒ zabezpieczenia do szafek i szuflad, bezpieczny sprzęt AGD

Zabezpieczenia do szafek to najpopularniejsze rozwiązanie, kiedy w domu są dzieci. Są niedrogie i proste do zamontowania. To jednak nie wszystko, co należy zrobić, by zadbać o bezpieczeństwo dzieci w kuchni. Jest jeszcze sprzęt AGD, nakryty obrusem stół oraz ostre noże czy widelce. O tym wszystkim należy pomyśleć, zanim dzieci zaczną eksplorować zakamarki kuchennych mebli. W jaki sposób możemy uchronić maluchy przed nieszczęśliwym wypadkiem?

Zabezpieczenia do szafek i bramki zabezpieczające

Najprościej byłoby pozamykać wszystkie szafki, żeby dziecko nie mogło sobie zrobić krzywdy. A co ze swobodą odkrywania świata przez dziecko? Jeśli będzie spędzało czas w kuchni, kiedy my jesteśmy zajęci przygotowywaniem posiłku, to każda zamknięta szafka i szuflada będą potęgować jego irytację. Dlatego warto zainstalować zabezpieczenia do szafek znajdujących się na poziomie podłogi, ale zostawić jedną bez blokady, by dać dziecku minimum swobody. W szafce mogą być na przykład plastikowe pojemniki, nietłukące się akcesoria lub bezpieczne przedmioty, jak drewniane narzędzia do wypieku ciasteczek. Wówczas dziecko nie zrobi sobie krzywdy, a jego ciekawość zostanie zaspokojona. Zabezpieczenia do szafek przed dziećmi kupimy w marketach budowlanych i sklepach z wyposażeniem wnętrz. Ich wybór jest tak duży, że możemy wręcz przebierać w funkcjonalnych i designersko zaawansowanych sprzętach. 

Innym rodzajem zabezpieczenia do kuchni są bramki zabezpieczające, które montuje się przy wejściu do pomieszczenia. W zależności od potrzeb mogą to być bramki rozporowe, zabezpieczenia typu roll-up (bramki zwijane) oraz bramki modułowe. 

Bezpieczna kuchnia ‒ zasady i zabezpieczenia dla dzieci

Kiedy czekają nas długie godziny pracy w kuchni, warto zapewnić maluchowi rozrywkę. Jeśli dziecko chce naśladować zachowanie rodziców, można kupić mu plastikowe naczynia kuchenne, by skupić na tym jego uwagę. Jeśli maluch nie chce spędzać czasu w krzesełku lub przenośnym kojcu, zadbajmy o to, by ze stołu nie zwisał obrus ani żaden materiał. Ostre przedmioty muszą bezwarunkowo znaleźć się poza zasięgiem dziecka. Najlepiej jakby trafiły do szuflady. Wówczas bezwzględnie należy ją zabezpieczyć. Nieużywane urządzenia elektryczne powinny być odłączone od prądu, zaś kontakty dobrze ukryte. Dobrze schowane (najlepiej w wysokiej szafce lub miejscu zamkniętym na klucz) powinny zostać środki czystości. Tabletki do zmywarki, płyn do udrażniania rur czy środki do czyszczenia piekarnika kuszą kolorowymi opakowaniami, ale ich spożycie przez dziecko może być tragiczne w skutkach. Dziecku w maksymalnym stopniu należy ograniczyć dostęp do sprzętów AGD, a jeśli to niemożliwe, należy korzystać z takich, które będą bezpieczne dla naszego malucha.

Bezpieczeństwo dzieci ‒ zalety sprzętu AGD

Sprzęt AGD już na etapie projektowania powinien uwzględniać aspekt zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom. Szczególnie tak żywiołowemu, jak kilkuletnie dziecko. Miksery, Amica wyposażone są w blokady bezpiecznego zamknięcia, które uniemożliwiają ich otwarcie w trakcie pracy. Pokrętła kuchenki nie powinny odkręcać się zbyt łatwo, a szyba piekarnika nadmiernie nagrzewać. Piekarniki Amica wyposażone są w użyteczne rozwiązania, dzięki którym temperatura frontu nie przekracza 35 stopni Celsjusza. Funkcją, która może okazać się niezbędna dla bezpieczeństwa dziecka w kuchni, jest blokada drzwi, którą ustawia się poprzez pokrętło na froncie. Rozwiązanie takie mają piekarniki do zabudowy z linii Amica X-type i Q-type. W podobne opcje (funkcja Child Lock) wyposażone są niektóre zmywarki. Dzięki temu urządzenie zabezpieczone jest przed przypadkowym włączeniem lub zmianą ustawień.

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty