Kuchnia otwarta na salon, przedpokój lub jadalnię – jak ją zaaranżować?

05-11-2019

W przypadku kuchni otwartej na salon najważniejszym zadaniem jest zaaranżowanie spójnej, harmonijnej przestrzeni, a także ukrycie miejsc, w których zwykle gromadzi się bałagan. Pomocnym rozwiązaniem jest wybór urządzeń AGD do zabudowy, a także osłonięcie strefy przyrządzania posiłków od miejsca relaksu.

Kuchnia otwarta na salon, przedpokój lub jadalnię – jak ją zaaranżować?

Salon z otwartą kuchnią świetnie sprawdza się w przypadku rodzin z małymi dziećmi czy osób towarzyskich – podczas gotowania można mieć kontakt wzrokowy i swobodnie rozmawiać z każdym, kto spędza czas w pokoju dziennym.

Jak urządzić małą kuchnię otwartą na salon lub jadalnię?

Aranżacja aneksu kuchennego w salonie to prawdziwe wyzwanie. Często na zaledwie kilku metrach kwadratowych trzeba stworzyć wygodną przestrzeń do przechowywania jedzenia i przygotowywania potraw, a także zadbać o to, by stanowiła harmonijne połączenie z częścią dzienną. W przypadku urządzania kuchni otwartej na salon w bloku najlepiej stosować szafki o prostych frontach w kolorach bezpośrednio nawiązujących do palety barw zastosowanej w części wypoczynkowej. Miejsca, w których często gromadzi się bałagan, najlepiej schować przed wzrokiem gości i domowników wypoczywających w salonie. Wpływ na estetykę wnętrza mają także zmywarki i lodówki do zabudowy oraz piekarniki zlokalizowane w ustronnym miejscu. Urządzenie kuchni otwartej na jadalnię to nieco łatwiejsze zadanie – stół z kompletem krzeseł stanowi naturalne dopełnienie strefy przygotowywania posiłków. Nie trzeba go niczym oddzielać, można natomiast dosunąć go do kuchennej wyspy lub półwyspu. Aby zachować spójny charakter pomieszczenia, warto zastosować np. ten sam odcień drewna do wykonania blatów roboczych oraz stołu. Obie strefy powinny być także utrzymane w jednym stylu.

Jak oddzielić otwartą kuchnię od salonu?

Nowoczesna kuchnia otwarta na pokój dzienny może być subtelnie osłonięta, by wydzielić strefy o różnych funkcjach. Rolę przegrody może pełnić ażurowa lub szklana ścianka działowa, stół, kuchenna wyspa lub półwysep. Ciekawym rozwiązaniem jest aranżacja kuchni otwartej z wyspą, która z jednej strony ma blat roboczy, a z drugiej nieco wyższy barek. Wystarczy tylko ustawić kilka hokerów, by zyskać świetne miejsce do spędzania czasu z gośćmi podczas imprez. Można także wykonać podwyższoną ściankę, której zadaniem będzie osłonięcie blatu na środku kuchni. W przypadku kuchni otwartej na pokój dzienny dobrym pomysłem jest zastosowanie szklanej przegrody. Może być przedzielona czarnymi szprosami ze stali, które świetnie współgrają ze stylem industrialnym, wykonana z tafli bezpiecznego szkła lub zdobiona nadrukiem cyfrowym. Sprawdzi się zarówno zamontowana na stałe ścianka, jak i konstrukcja z przesuwnymi drzwiami. Strefy można także oddzielić symbolicznie, na przykład stosując we wnęce kuchennej kontrastowy kolor ścian czy inne wykończenie podłogi.

Kuchnia otwarta na przedpokój – jak ją zaaranżować?

Połączenie kuchni z przedpokojem nie jest może najszczęśliwszym rozwiązaniem, jednak czasami nie da się urządzić mieszkania inaczej – szczególnie gdy jest to mała kawalerka. Podczas urządzania kuchni otwartej na przedpokój zazwyczaj do dyspozycji jest jedna ściana, dlatego trzeba dobrze rozplanować zabudowę i rozmieszczenie sprzętów. Najlepiej zadbać o ustawienie urządzeń AGD w ciągu ułatwiającym przygotowywanie potraw – najpierw lodówka, potem zlew, a na końcu urządzenia grzewcze. Świetnie sprawdzi się dwupalnikowa płyta grzejna oraz kompaktowy piekarnik z funkcją kuchenki mikrofalowej. Najlepiej aby pomiędzy kolejnymi sprzętami znajdowały się odcinki blatu o szerokości co najmniej 60 cm, tak by móc wygodnie odkładać jedzenie wyciągnięte z lodówki, a po umyciu przygotowywać je do obróbki cieplnej. Kuchnie otwarte na przedpokój oprócz niewielkiego metrażu często mają też ograniczony dostęp do światła słonecznego, dlatego warto zadbać o montaż oświetlenia podszafkowego oraz lamp doświetlających szafki górne, aby ich zawartość była dobrze widoczna.

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty