Kuchnia ‒ remont i zmiana wystroju. Od czego zacząć?

07-02-2020

Remont kuchni wcale nie musi być drogi. Część mebli możemy odnowić samodzielnie niewielkim kosztem, a większe zmiany, związane z zakupem sprzętu AGD, zaplanować z ołówkiem w ręku, by nie przekroczyć założonego budżetu. Sprawdźmy, jak tanio wyremontować kuchnię.

Kuchnia ‒ remont i zmiana wystroju. Od czego zacząć?

Kuchnia to centralne miejsce domu, intensywnie użytkowane przez wszystkich mieszkańców. Jej wyposażenie powinno służyć nam przez lata, dlatego przed urządzaniem lub remontem kuchni powinniśmy ustalić budżet. Część środków na pewno należy przeznaczyć na wymianę sprzętu AGD. Jednak kiedy dobrze zaprojektujemy proces odnawiania kuchni, a część prac wykonamy samodzielnie, wydatki wcale nie muszą zwalać z nóg. Od czego zacząć?

Kiedy wpadniemy na pomysł, jak odnowić kuchnię...

Przed podjęciem decyzji, jak odnowić kuchnię, zacznijmy od jej dokładnego zmierzenia. Istotne będą odległości między ścianami, wysokość pomieszczenia, odległość okien i drzwi od podłogi, a także liczba elementów dodatkowych, takich jak ogrzewanie czy gniazdka elektryczne. Planując układ mebli w pomieszczeniu, warto wziąć pod uwagę położenie różnych urządzeń względem siebie. Złota zasada obowiązująca w kuchni to tzw. trójkąt roboczy pomiędzy zlewem, lodówką a kuchnią / płyta grzejną. Jeśli zastosowanie takiego układu jest niemożliwe (np. gdy kuchnia jest podłużna), urządzenia powinny znaleźć się w następującej kolejności: lodówka, zlew i piekarnik. Zadbajmy o to, by każde z tych urządzeń dzieliła odległość od 50 do 100 centymetrów. Mając na uwadze układ pomieszczenia, możemy zaplanować dobranie gotowej zabudowy.

Jak wyremontować kuchnię niskim kosztem?

Najtańsze zestawy mebli kuchennych, dostępne w marketach budowlanych, możemy zakupić już za kilkaset złotych. Tańsze są meble wykonane z płyt MDF niż z litego drewna. Na cenę wpływa jakość wykończenia mebli oraz materiał, z którego wykonane będą blaty. Za meble wykonane na wysoki połysk zapłacimy najwięcej. W przypadku decyzji o zakupie mebli zaprojektowanych na wymiar koszty należy pomnożyć przez trzy lub cztery. Możliwe jest jednak odnowienie kuchni naprawdę tanim kosztem, jeśli zdecydujemy się na samodzielną renowację mebli kuchennych. Od czego zacząć? Zróbmy przegląd szafek, które mamy w domu. Sprawdźmy, w jakim stanie są półki, ścianki i fronty szafek kuchennych. Podkręćmy zawiasy w drzwiczkach i wyregulujmy od nowa prowadnice w szufladach. Kiedy ich stan nie pozwala na lifting, drobne elementy możemy wymienić na nowe. Najtańsze półki zamówimy z płyt przycinanych na wymiar w markecie budowlanym. Niedrogą zmianę wystroju w kuchni przyniesie wymiana starych uchwytów w meblach na nowe. Kolejnym pomysłem na prostą odmianę jest odkręcenie listwy maskującej pod szafkami i odkrycie nóżek, na których stoją meble. Jeśli zechcemy je wymienić, zdecydujmy się na nóżki o regulowanej wysokości ‒ pozwolą one na dostosowanie wysokości blatu do naszych potrzeb. Na samym końcu możemy zająć się frontami mebli. Kolor i efekt, jaki chcemy osiągnąć, zależy od nas. Meble możemy efektownie postarzyć poprzez przetarcia. Dodając na koniec wosk ochronny, uzyskamy efekt półmatu. Do malowania frontów najlepiej użyć trwałej emalii alkidowej lub wodorozcieńczalnej emalii akrylowej. Warto rozważyć także pomalowanie płytek na ścianach lub podłodze, szczególnie kiedy ceramika ma już kilka lat. Zabieg ten może całkowicie odmienić wnętrze, a jest zdecydowanie mniej wymagającym zajęciem niż skuwanie płytek i kładzenie nowych. Nie każda farba nadaje się do tego, dlatego należy pamiętać o zakupie specjalnej farby do płytek (epoksydowej, akrylowej lub alkidowo-uretanowej). Można także wybrać podkład, który zwiększa przyczepność i wówczas zastosować dowolny rodzaj farby.

Pomysły na remont kuchni: sprzęt AGD

Minimum kuchennego wyposażenia to piekarnik z płytą, lodówka, zmywarka i okap. Jeśli musimy oszczędzać przestrzeń, warto skorzystać z kompaktowego piekarnika z funkcją kuchenki mikrofalowej i funkcją rozmrażania czasowego oraz wagowego. To rozwiązanie to nie tylko pozwalające na odpowiednie zarządzanie przestrzenią, ale i bardzo ekonomiczne. Piekarniki Amica z serii X-type i Q-type w odnowionej kuchni pozwolą nam na zastosowanie szerokiego zakresu temperatur, czyszczenie przez pyrolizę oraz korzystanie z opcji zimnego frontu, dzięki której temperatura na przedniej ścianie piekarnika nie przekroczy 35 stopni.

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty