Kuchnia w kształcie litery U – jak ją urządzić?

12-12-2019

Kuchnia w kształcie litery U świetnie sprawdzi się w wielu polskich domach, ponieważ takie ustawienie jest nie tylko wygodne, lecz także uniwersalne. Umożliwia swobodną komunikację między strefami i pozwala na jak najlepsze wykorzystanie powierzchni.

Kuchnia w kształcie litery U – jak ją urządzić?

Kuchnia w kształcie litery U może być urządzona w sposób elegancki oraz funkcjonalny. Kuchnia o takim kształcie jest bardzo ergonomiczna, zapewnia komfort użytkowania. Taki sposób urządzenia wymaga jednak dokładnego przemyślenia tego, gdzie postawić konkretne sprzęty kuchenne. 

Jak urządzić kuchnię w kształcie litery U?

Kuchnie w domach i mieszkaniach różnią się zarówno pod względem powierzchni, jak i kształtu czy połączenia z salonem (lub też jego braku). W przypadku nieprzechodnich pomieszczeń, które nie są połączone z innymi pokojami, najlepiej sprawdzi się kuchnia w kształcie litery U. Projektując pomieszczenie o dużej powierzchni, warto na jego środku postawić wyspę – dzięki temu całość będzie prezentowała się bardzo efektownie. Spore znaczenie mają także eleganckie, dopasowane do siebie pod względem koloru i stylu meble kuchenne. Przykładowo można utworzyć ciąg funkcjonalnych i ergonomicznie ustawionych szafek. Dzięki temu kuchnia w kształcie litery U stanie się ergonomicznym rozwiązaniem i da gwarancję wygody. Warto pamiętać też o różnych urządzeniach kuchennych, takich jak lodówka, zmywarka, kuchenka, a także zlew i okap. Ustawienie wszystkich tych urządzeń należy tak rozplanować, aby mieszkańcy mogli wygodnie korzystać z pomieszczenia. Wiele osób decyduje się na zastosowanie złotego trójkąta roboczego, który polega na wyznaczeniu trzech sfer w kuchni. Oznacza to, że po lewej stronie można ustawić lodówkę i szafki, aranżując w ten sposób rodzaj spiżarni. W środku powinno się stworzyć strefę gotowania, gdzie znajdzie się kuchenka lub piekarnik i płyta grzewcza oraz okap. Po prawej stronie warto przygotować miejsce do zmywania, czyli zaplanować tam zlew oraz zmywarkę. W pomieszczeniach z aneksem kuchennym świetnym rozwiązaniem może być stworzenie półwyspu lub barku, który oddzieli kuchnię od części wypoczynkowej, czyli salonu. 

Mała kuchnia w kształcie litery U

Aranżacje kuchni w kształcie litery U można znaleźć w wielu czasopismach i na blogach poświęconych urządzaniu wnętrz. Warto pamiętać, że w przypadku małych pomieszczeń powinno się skoncentrować na wykorzystaniu całej dostępnej powierzchni. Kuchnia w kształcie litery U może być najlepszym rozwiązaniem np. w blokach mieszkalnych, gdzie zazwyczaj nie ma zbyt wiele miejsca. Należy jednak pamiętać, że bardzo duże znaczenie ma tu unikanie zabudowy całych ścian, która mogłaby stworzyć przytłaczające wrażenie. Warto także zdecydować się na jasny, na przykład biały lub beżowy kolor pomieszczenia – dzięki temu kuchnia będzie wydawała się większa. Nie bez znaczenia jest również funkcjonalne ustawienie sprzętu AGD oraz zadbanie o różne użyteczne rozwiązania. Przykładem może tu być okap sterowany gestem, a także piekarnik, który otwiera się poprzez lekkie dotknięcie łokciem. Kuchnia w kształcie litery U jest bardzo komfortowa, ponieważ pozwala na wydzielenie osobnych stref: do gotowania, krojenia, zmywania, przechowywania itp. Nawet w małym pomieszczeniu możliwe jest stworzenie funkcjonalnej i wygodnej przestrzeni, która będzie odpowiadać wszystkim domownikom. Zabudowa w kształcie litery U daje duże możliwości, jeśli chodzi o dobór mebli, a także umiejscowienie urządzeń i blatu roboczego. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty