Kuchnia z wyspą ‒ jak dobrze rozmieścić sprzęt AGD?

06-11-2019

Podczas urządzania kuchni z wyspą połączonej z salonem trzeba wiedzieć, jak rozmieścić sprzęty, by zapewnić sobie komfort przygotowywania posiłków i przemieszczania się. Pomocna jest zasada trójkąta roboczego oraz podział kuchni na strefy. Jak w praktyce wygląda aranżacja kuchni z wyspą?

Kuchnia z wyspą ‒ jak dobrze rozmieścić sprzęt AGD?

W małej kuchni wyspa często oddziela aneks od części dziennej. Może być połączona ze stołem lub sama służyć do spożywania posiłków w gronie rodziny i przyjaciół. To także świetne miejsce na montaż winiarki, która będzie widoczna z salonu lub kuchni.

O czym warto pamiętać, urządzając funkcjonalną kuchnię z wyspą?

W kuchni z wyspą nieco łatwiej niż w tradycyjnej zachować ergonomię oraz rozmieścić sprzęt AGD na planie trójkąta. Kiedy na wyspie zamontowany zostaje zlew, na przeciwległej ścianie powinna się znaleźć lodówka oraz płyta grzejna. Dzięki temu będzie można wygodnie przygotowywać posiłki, przemieszczając się między poszczególnymi strefami. Duża kuchnia z wyspą na środku to optymalny sposób wykorzystania dostępnej przestrzeni. W mniejszych pomieszczeniach trzeba dokładnie zmierzyć długość ścian i pamiętać, że wyspa nie może znaleźć się w odległości bliższej niż 120 cm od szafek naprzeciwko. Minimalna odległość od ściany wynosi natomiast 80 cm. Jest to ważne, by zachować ergonomię i wygodę przemieszczania się w kuchni.

Nowoczesna kuchnia z wyspą – jak rozplanować sprzęt AGD?

Jest wiele możliwych sposobów rozplanowania mebli i urządzeń AGD w pomieszczeniu z wyspą – na środku może się znaleźć między innymi zlew, płyta grzejna, szeroki blat roboczy lub barek z hokerami. Podczas urządzania kuchni z wyspą dobrze jest pamiętać o podziale pomieszczenia na strefy – takie jak strefa przechowywania, przygotowania, gotowania czy zmywania. Przykładowo, w miejscu przygotowywania posiłków powinien znaleźć się wygodny blat, a w niewielkiej odległości (na przykład w szafkach pod i nad blatem) należy zgromadzić noże, deski do krojenia, blender, mikser, opiekacz, toster i inne urządzenia używane do przyrządzania potraw. Odpowiednio zaaranżowana wyspa może pełnić funkcje jednej ze stref. Jeśli znajdzie się w niej piekarnik, płyta grzejna, akcesoria do smażenia i zestaw przypraw, zyskamy wygodne stanowisko do gotowania. Nad płytą powinien znaleźć się okap wyspowy, który nadaje się do zamontowania w suficie – jego zadaniem będzie wciągnięcie zapachów i pary wodnej powstających podczas gotowania. Wyspa może także pełnić funkcję strefy zmywania z wygodnym dwukomorowym zlewem i zmywarką w zabudowie. Inny pomysł na kuchnię z wyspą to wykonanie na środku szerokiego blatu, przy którym będzie można przygotowywać posiłki wspólnie z dziećmi. Cały sprzęt AGD należy wtedy umieścić w tradycyjnej zabudowie wzdłuż ścian.

Kuchnia z wyspą otwarta na salon – jak ją ciekawie zaaranżować?

W przypadku małej kuchni połączonej z salonem wystrój obu tych wnętrz powinien być spójny. Warto pamiętać, że jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń. Do utrzymanej w bieli kuchni z wyspą warto dobrać pasujące urządzenia AGD – dostępne są między innymi wykończone w bieli okapy, piekarniki i kuchenki mikrofalowe do zabudowy, a także płyty indukcyjne i gazowe. To świetne rozwiązanie dla wielbicieli monochromatycznych aranżacji. W kuchni otwartej na salon wyspa może pełnić funkcję łącznika między przestrzenią roboczą a wypoczynkową. Z jednej strony powinien znaleźć się blat, zaś z drugiej warto umieścić nieco podwyższony barek z hokerami. Zamiast barku od strony salonu można wbudować przeszklone witryny, regał z książkami kucharskimi lub chłodziarkę do wina w zabudowie, w której znajdzie się kolekcja wyśmienitych trunków. W ten sposób da się zapewnić tematyczne przejście od części kuchennej do strefy wypoczynku. Aby zaaranżować otwartą kuchnię z wyspą i stołem jadalnianym, warto skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań. Stół może przylegać krótszym lub dłuższym bokiem do wyspy, a także stanowić jej przedłużenie – najczęściej trzeba wtedy zaprojektować go na wymiar. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty