Lodówka do zabudowy – co jest najważniejsze przy jej wyborze?

30-09-2019

Lodówka wpływa na przedłużenie świeżości produktów. Dlatego nie dziwi fakt, że można ją znaleźć praktycznie w każdej kuchni. Ciekawą propozycją dla osób, które chcą zachować spójny charakter tego pomieszczenia, jest lodówka do zabudowy.

Lodówka do zabudowy – co jest najważniejsze przy jej wyborze?

Rozwiązanie to pozwala również na właściwe przechowywanie żywności. A dodatkowe opcje ułatwiają optymalne zagospodarowanie jej wnętrza. Lodówka do zabudowy powinna mieć odpowiednio dobrany rozmiar tak, aby dobrze pasowała do mebli. Jednak przy jej zakupie trzeba zwracać uwagę również na inne kwestie, jak chociażby pojemność czy jej wnętrze (np. czy ma specjalne szuflady do przechowywania warzyw). Co jest zatem najważniejsze przy wyborze lodówki do zabudowy?

Lodówka do zabudowy – jak działa?

Wielu użytkowników zastanawia się, jak działa lodówka. Obecnie najpopularniejsze są sprzęty o układzie sprężarkowym, czyli składającym się z czynnika chłodzącego, parownika, skraplacza, sprężarki oraz termostatu. Zamknięty obieg, w którym dochodzi do procesów chemicznych, pozwala na to, aby ciepło było oddawane do otoczenia, a zimne powietrze rozchodziło się po wnętrzu lodówki. Inne rodzaje to modele absorpcyjne oraz turystyczne, w których wykorzystywane są wkłady chłodzące. W przypadku lodówek do zabudowy ważne jest także to, w jaki sposób się je montuje. Tutaj warto zwrócić uwagę na FixSystem, który znacznie go ułatwia. Sprawia on również, że otwieranie drzwi urządzenia jest płynne. Domykanie ich jest również bardzo łatwe. Zawiasy w tym systemie są nożycowe i wykonane z wytrzymałych materiałów - utrzymują cały ciężar płyty meblowej. 

Jak wybrać wielkość lodówki do zabudowy? 

Jakie wymiary powinna mieć lodówka do zabudowy? Przede wszystkim ważna jest jej szerokość. W większości przypadków, gdy lodówka ma jedne drzwi, ma ona ok. 54 cm. Wysokość może być różna. W przypadku chłodziarkozamrażarek jest to zazwyczaj od 176,6 do 144 cm cm. 

Ciekawym rozwiązaniem do niewielkich kuchni jest z kolei lodówka podblatowa do zabudowy (o wysokość ok. 81,8 cm). Taki mały sprzęt pasuje do dolnej zabudowy i bez problemu mieści się pod blatem – stąd też jego nazwa.

Najlepsza lodówka do zabudowy – z zamrażalnikiem czy bez?

Jedną z podstawowych kwestii, które związane są z wyborem lodówki – nie tylko pod zabudowę, jest to, jaką będzie ona miała pojemność (musi być dostosowana do potrzeb domowników) i w jaki sposób będzie podzielone jej wnętrze. Najpopularniejsze modele to te, w których zamrażalnik umieszczony jest na dole, a część chłodząca u góry. Nieco rzadziej wybierane są sprzęty, w których części te są umieszczone odwrotnie. 

Jeżeli nie mrozi się dużo jedzenia, sprawdzą się też modele z wbudowanym w lodówkę zamrażalnikiem (zazwyczaj w formie wewnętrznej komory umieszczonej u góry urządzenia). 

Lodówka do zabudowy – co jeszcze jest ważne przy jej wyborze?

Jednym z głównych czynników, na jakie należy jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu AGD, jest jego klasa energetyczna. Dobrze jest postawić na urządzenia, które mają klasę A++. Warto też sprawdzić, w jaki sposób podzielone jest wnętrze lodówki, a także to, czy można je dostosowywać do własnych potrzeb, np. zmieniać położenie półek.

Kolejna kwestia to dodatkowe funkcje w chłodziarkach. Jednym z ciekawszych i bardzo praktycznych rozwiązań jest lodówka do zabudowy z opcją NoFrost, czyli zapobiegającą tworzeniu się szronu. Eliminuje to konieczność rozmrażania lodówki. Rozwiązaniem, które się przydaje i pozwala na zaoszczędzenie energii, jest funkcja wakacje. Przydaje się szczególnie wtedy, gdy rodzina często wyjeżdża i nie chce, aby lodówka pracowała „na pełnych obrotach”, ale jednocześnie zależy jej na tym, żeby we wnętrzu urządzenia panowała odpowiednia temperatura.

Ciekawą opcją jest też alarm niedomkniętych drzwi powiadamiający o zbyt długim ich otwarciu. Pozwala to na uniknięcie podwyższenia temperatury wewnątrz lodówki, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko psucia się produktów w niej przechowywanych.

Lodówki do zabudowy to przede wszystkim możliwość właściwej organizacji przestrzeni, tak aby ją maksymalnie wykorzystać. Pomocny okazuje się tutaj między innymi Space Management System, który zawiera FlexiShelf. Pozwalający na zaaranżowanie przestrzeni lodówki, w taki sposób, aby pozwoliła przechować wszystkie produkty spożywcze. W razie potrzeby w każdej chwili można zmienić układ półek, tak aby np. schować w niej wysoki garnek z zupą. A kiedy już się go wyjmie, można z łatwością powrócić do poprzedniego układu. 

Idealny porządek w lodówce pozwalają zachować także kolorowe szuflady. Dzięki nim każdy produkt ma swoje miejsce, a co za tym idzie, bardzo łatwo go odnaleźć. W lodówkach tego typu znajdują się też specjalne szuflady na warzywa i owoce, a także do przechowywania mięs czy ryb. Warto zwrócić uwagę również na lodówki, w których znajdują się specjalne półki na butelki oraz deski do przechowywania i serwowania serów oraz win. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty