Meble kuchenne i sprzęt AGD – na co zwrócić uwagę przy wyborze wyposażenia kuchennego?

27-09-2019

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym estetyka wyposażenia powinna łączyć się z funkcjonalnością. Dlatego ważne jest to, aby odpowiednio je urządzić. Główną rolę odgrywają tutaj meble kuchenne oraz sprzęty, które będzie się wykorzystywać na co dzień.

Meble kuchenne i sprzęt AGD – na co zwrócić uwagę przy wyborze wyposażenia kuchennego?

Kuchnia powinna być zaaranżowana w taki sposób, aby można było w niej wygospodarować obszar roboczy oraz przestrzeń do spożywania posiłków. Jak zatem dobrać meble i sprzęt, w tym małe AGD kuchenne, by była ona funkcjonalna i estetyczna? 

Co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu aranżacji kuchni?

Jednym z wielu ograniczeń, z jakimi trzeba się borykać w czasie aranżowania wnętrza kuchni, jest zwykle niewielka przestrzeń tego pomieszczenia. Jak urządzić małą kuchnię? Wiele osób decyduje się na meble kuchenne na wymiar. Pozwala to na stworzenie umeblowania idealnie dopasowanego do wnętrza i wymagań użytkownika. Zamawiając meble do kuchni na wymiar, można zdecydować między innymi o wysokości blatów kuchennych, szerokości i głębokości poszczególnych elementów, a także o rozkładzie półek czy zastosowanych rozwiązaniach (cichy domyk, wysuwane kosze, obrotowe półki w szafkach narożnych itp.). Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że jest to rozwiązanie stosunkowo kosztowne. Alternatywą jest gotowy zestaw mebli kuchennych, który można znaleźć w sklepach meblowych czy wielobranżowych. Niekiedy ich poszczególne elementy można do pewnego stopnia modyfikować lub są one dostępne w kilku wersjach (np. o różnej szerokości). Decydując się na gotowy zestaw mebli kuchennych, trzeba dokładnie wymierzyć pomieszczenie oraz meble, a także uwzględnić liczbę sprzętów kuchennych, z jakich będzie się korzystać (duże AGD) oraz ergonomię rozplanowania poszczególnych elementów. Pozwoli to na wygodne korzystanie z kuchni.

Jeżeli chodzi o stylistykę, to najistotniejszym elementem jest gust osób, które będą korzystały z kuchni. Kierując się trendami wnętrzarskimi, można zdecydować się na białe meble kuchenne lub nowoczesne meble kuchenne z blatami wykończonymi na wysoki połysk. Sprawdzają się one szczególnie wtedy, gdy zależy nam na rozświetleniu pomieszczenia. Gdy kuchnia jest połączona z salonem, warto kolorystyką lub stylistyką mebli nawiązać do tych znajdujących się w drugim pomieszczeniu.

Jak zaprojektować kuchnię? Dobieramy sprzęt AGD

Przy urządzaniu każdej kuchni oprócz doboru funkcjonalnych i pojemnych mebli istotny jest także wybór sprzętu AGD. Jeśli pomieszczenie jest bardzo małe, prawdopodobnie będzie trzeba ograniczyć się do podstawowych sprzętów, tj. kuchni i lodówki, nie zapominając jednak o kilku mniejszych urządzeniach, które mogą ułatwić pracę przy przygotowywaniu posiłków. W niewielkiej kuchni warto postawić na rozwiązania, które pozwolą zaoszczędzić przestrzeń, a jednocześnie mają dużo funkcji. Przykładem może być chociażby piekarnik. Standardowy model można zastąpić takim, który można podwiesić, zabudować pod blatem lub w kolumnie. Ciekawym rozwiązaniem są piekarniki kompaktowe, które często mają program mikrofalówki czy grilla, co znacznie zwiększa ich funkcjonalność i eliminuje konieczność zakupu dwóch osobnych sprzętów. Kolejnym rozwiązaniem, które pozwala na zaoszczędzenie miejsca, jest wybór lodówki z funkcją zamrażarki. Może ona być umieszczony poniżej lub powyżej chłodziarki. Dostępne są modele, w których zamrażalnik znajduje się za osobnymi drzwiczkami lub wewnątrz lodówki (te ostatnie są zazwyczaj bardzo małe).

Wybierając małe AGD, warto kierować się tym, z czego najczęściej będzie się korzystać i w miarę możliwości wybierać sprzęty typu 2w1. Jednym z najczęściej wykorzystywanych jest blender ręczny. Przy doborze odpowiedniego modelu można uzyskać również pojemnik do rozdrabniania oraz końcówkę do ubijania. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty