Na jakiej wysokości zamontować okap kuchenny? Co warto wiedzieć?

12-12-2019

Posiadacze nowych mieszkań lub kuchni po remoncie często zastanawiają się, na jakiej wysokości umieścić okap kuchenny. Pytanie to ma kluczowe znaczenie, ponieważ odległość okapu od płyty grzejnej lub kuchenki gazowej wpływa na jego funkcjonalność.

Na jakiej wysokości zamontować okap kuchenny? Co warto wiedzieć?

Warto pamiętać o tym, że okap kuchenny pełni wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim to urządzenie pochłania nieprzyjemne zapachy oraz opary kuchenne. Dobrej klasy okapy dodatkowo działają jak pochłaniacze pary wodnej, a także tłuszczu. Eliminacja nieprzyjemnych zapachów ma szczególne znaczenie w połączonych pomieszczeniach, takich jak kuchnia z salonem. Dodatkowo niektóre okapy zostały wyposażone w specjalne oświetlenie, które nadaje przestrzeni kuchennej nowoczesny, bardzo przyjemny nastrój. Należy jednak zaznaczyć, że okap będzie działał prawidłowo i funkcjonalnie tylko wtedy, gdy zostanie zamontowany we właściwy sposób, na odpowiedniej wysokości. 

Na jakiej wysokości zamontować okap nad płytą indukcyjną lub gazową?

Montując okap nad płytą indukcyjną lub gazową, należy pamiętać o tym, aby zachować odpowiednią odległość. Okapy, które zamontowano zbyt nisko lub za wysoko, nie są w stanie wchłaniać oparów, a to może skutkować nieprawidłową pracą urządzenia. Należy też zaznaczyć, że złe umiejscowienie okapu często okazuje się niefunkcjonalne dla domowników – wyższe osoby mogą przez przypadek się uderzyć, a niższe w ogóle nie będą w stanie dosięgnąć urządzenia. Na jakiej więc wysokości umieścić okap? Uznaje się, że najlepiej zamontować urządzenie w odległości około 60–70 centymetrów od płyty grzejnej. Warto jednak zaznaczyć, że taka odległość dotyczy okapów do zabudowy, teleskopowych i wyspowych. 

Na jakiej wysokości zamontować okap nad kuchenką gazową?

O to, na jakiej wysokości musi się znaleźć okap od kuchenki gazowej, często pytają osoby, które po raz pierwszy montują takie urządzenie. W tym przypadku okap teleskopowy czy wyspowy, powinien być umieszczony około 70–75 centymetrów nad kuchenką gazową, a model do zabudowy tzn. meblowy – około 60 centymetrów. Jeśli chodzi o okap kominowy, to podobnie jak w przypadku płyty indukcyjnej, wystarczy odległość od 40 do 50 centymetrów. Aby znaleźć dokładne informacje dotyczące tego, na jakiej wysokości montuje się dany model, warto sięgnąć po instrukcję producenta. 

Nowoczesne okapy i ich funkcjonalność

Tradycyjne okapy, które włączało się za pomocą przycisku, musiały być zamontowane w taki sposób, aby każdy z domowników (oczywiście poza dziećmi) mógł do nich sięgnąć. Obecnie kwestia tego, na jakiej wysokości zamontować okap, odnosi się przede wszystkim do prawidłowego działania sprzętu, a nie do problemów z sięgnięciem do przycisków. Nowoczesne okapy mogą bowiem być sterowane gestami, wcale nie trzeba dotykać urządzenia, aby je uruchomić. Dzięki funkcji Touchless® można także włączyć oświetlenie LED w okapie, co pomaga podczas pracy w kuchni i przygotowywania posiłków. Warto wiedzieć, że nowoczesne okapy mają funkcję FrameON, czyli pochłaniania obwodowego, dzięki któremu nieprzyjemne zapachy usuwa się bardzo szybko. Zdrowe i czyste powietrze w kuchni to ogromna zaleta innowacyjnych okapów. Warto jednak zapoznać się z instrukcją producenta i sprawdzić dokładnie zalecenia dotyczące montażu danego modelu, aby urządzenie było funkcjonalne i mogło działać prawidłowo. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty