Najważniejsze rodzaje okapów – który wybrać do kuchni?

27-09-2019

Przeróżne formy i rodzaje okapów pozwalają na ogromną swobodę aranżacji. Dostępne są zarówno ukryte w szafce okapy meblowe (inaczej podszafkowe), jak i designerskie okapy kominowe, czyli modele z szeregiem nowoczesnych funkcji, takich jak sterowanie gestem czy generator ozonu.

Najważniejsze rodzaje okapów – który wybrać do kuchni?

Dostępne są nie tylko futurystyczne modele, lecz także okapy kuchenne w stylu retro, wykończone w kolorze naturalnego drewna. Takie modele sprawdzą się w aranżacjach rustykalnych i klasycznych. Dla każdego wnętrza istnieje dobre rozwiązanie!

Okapy kuchenne kominowe podłączane do wentylacji

Większość okapów można montować w systemie zamkniętym lub otwartym. System zamknięty (tryb pochłaniacza) polega na przepuszczaniu powietrza przez filtry i wypuszczaniu go z powrotem do pomieszczenia. System otwarty (tryb wyciągu) wymaga podłączenia do przewodów wentylacyjnych – zapachy i para wodna są wciągane i odprowadzane na zewnątrz budynku. Tak właśnie działają okapy kominowe. Mogą być wyposażone w filtr aluminiowy lub węglowy. W nowoczesnych kuchniach doskonale sprawdzą się okapy kuchenne szklane o oryginalnej formie i wielu przydatnych funkcjach. Przykładem może być generator ozonu, który uzdatnia powietrze zanieczyszczone oparami powstałymi podczas smażenia czy grillowania. Takie rozwiązanie stosuje się często w oczyszczaczach powietrza – podobnie jak wkłady węglowe, które również występują w wielu dobrych okapach kominowych. Najlepsze okapy obsługuje się bez najmniejszego wysiłku. Niektóre wyposażono w tradycyjne przyciski i wyraźny wyświetlacz elektroniczny. Inne z kolei kontroluje się sensorowo, zdalnie (z użyciem pilota), a nawet za pomocą gestu, do czego służy funkcja Touchless®! W nowoczesnej kuchni wszystko jest możliwe.

Okapy kuchenne wyspowe – idealne do nowoczesnej kuchni

Okapy wyspowe montuje się do wentylacji, jednak nie przykręca się ich do ściany, lecz do sufitu, dlatego mogą się znajdować w dowolnym miejscu pomieszczenia. Doskonale sprzyjają aranżacjom, w których płyta grzewcza znajduje się na wyspie, na samym środku kuchni. Nad nią można podwiesić designerski okap wyspowy, np. w kształcie tuby. Okapy tego typu wyposażone są w oświetlenie LED podnoszące komfort gotowania, filtr tłuszczu, funkcję czasowego wyłączenia czy sterowanie sensorowe. Pięć stopni pracy urządzenia pozwala na dostosowanie trybu do bieżących wymagań. Wskaźnik nasycenia filtrów ułatwia utrzymanie ich w czystości.

Dyskretne okapy meblowe, teleskopowe i uniwersalne

W małej kuchni liczy się każda dodatkowa przestrzeń do przechowywania. Dzięki okapom meblowym przeznaczonym do zabudowy (które niekiedy nazywane są okapami podszafkowymi) nie trzeba rezygnować z szafek nad płytą grzewczą. Wystarczy pod spodem zamontować urządzenie, które będzie wchłaniało zapachy. Takie okapy działają w trybie wyciągu (obiegu otwartym), kiedy to podłącza się je do przewodów wentylacyjnych. Mogą także funkcjonować w trybie pochłaniacza, zasysając powietrze, które następnie przechodzi przez filtry i jest wypuszczane z powrotem. W przypadku montażu w obiegu zamkniętym najlepszy będzie okap meblowy z filtrem węglowym, który należy wymieniać co kilka miesięcy. Na podobnej zasadzie funkcjonuje okap teleskopowy. Modele tego typu mają specjalne ramię, które po wyciągnięciu uruchamia urządzenie. Zostały także wyposażone w wydajne turbiny, które całkowicie usuwają zapachy z kuchni. Funkcjonalność podnosi tryb cichej pracy, sterowanie sensorowe czy możliwość czasowego wyłączenia. Okapy uniwersalne to klasyczny wybór – będą pasowały szczególnie do kuchni urządzonej w tradycyjnym stylu. Mogą działać w trybie pochłaniacza lub wyciągu.

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty