Odkurzacz tradycyjny czy bezworkowy? Jaki wybrać?

17-02-2020

Odkurzacz to sprzęt używany w każdym mieszkaniu – bez niego trudno wyobrazić sobie sprzątanie. Na rynku można znaleźć zarówno modele w wersji tradycyjnej, jak i odkurzacze bezworkowe. Przed zakupem warto zastanowić się nad różnicami między nimi.

Odkurzacz tradycyjny czy bezworkowy? Jaki wybrać?

Od kilku lat coraz popularniejsze stają się odkurzacze bezworkowe, które są bardzo wygodne w obsłudze i posiadają wiele zalet. Nie należy jednak rezygnować z odkurzaczy tradycyjnych, które w nowoczesnej wersji są równie funkcjonalne. 

Odkurzacze tradycyjne: funkcje, zalety i wady

Odkurzacze tradycyjne posiadają wymienny worek, który pochłania wszystkie zanieczyszczenia. W momencie, w którym worek jest pełny należy go wymienić na nowy. Wśród najważniejszych funkcji nowoczesnych odkurzaczy tradycyjnych można wyróżnić:

  • super cichą pracę,
  • wyświetlacz LED,
  • regulacja mocy w rączce,
  • elektroniczne sterowanie. 

Warto wiedzieć, że odkurzacze workowe są korzystniejsze dla alergików - materiał worka chroni bowiem przed wzbijaniem się kurzu w powietrze. W przeciwieństwie do odkurzaczy bezworkowych w sprzętach tradycyjnych pojawiają się dodatkowe koszty m.in. konieczność zakupu kolejnych worków, których cena waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych, w zależności od materiału wykonania. Zdecydowaną zaletą odkurzaczy tradycyjnych jest natomiast ich stosunkowo niska cena, Ponadto nie ma konieczności mycia pojemnika na śmieci – wystarczy wymienić worek. Dodatkowo odkurzacze takie mają takie funkcje jak miękki start oraz filtr HEPA 13. 

Odkurzacze bezworkowe: funkcje, zalety i wady

Odkurzacze bezworkowe wykorzystują proces separacji cyklonowej, dzięki któremu zanieczyszczenia opadają w dół niwelując konieczność zakupu i wymiany worków. Można więc uznać, że koszty utrzymania i eksploatacji sprzętu bezworkowego są w tym wypadku niższe. Należy jednak pamiętać o obowiązkowej, regularnej wymianie filtrów. Najlepsze odkurzacze bezworkowe to te, które pracują bardzo cicho i posiadają liczne funkcje takie jak:

  • dodatkowy filtr przed silnikiem EPA 12,
  • szczotka do parkietu, 
  • miękki start, czyli rozpoczęcie pracy na niższym poziomie mocy i stopniowe zwiększanie jej,
  • elektroniczna regulacja mocy,
  • miękkie, ciche koła. 

Dobre odkurzacze bezworkowe posiadają sporo zalet, a wśród nich największe znaczenie ma niezmienna moc ssania, która nie zależy (tak jak w przypadku odkurzaczy tradycyjnych) od stopnia zapełnienia worka. Zaletą odkurzaczy bezworkowych są także niskie koszty eksploatacji oraz brak konieczności zakupu worków. Z drugiej strony należy dosyć często czyścić zbiornik na kurz i brud, co jest niewskazane w przypadku alergików. 

Jaki odkurzacz wybrać?

Decydując się na wybór odkurzacza należy tak naprawdę wziąć pod uwagę swoje indywidualne potrzeby i możliwości finansowe, a także obecność w domu alergików. W przypadku, w którym w mieszkaniu są osoby przejawiające uczulenie na kurz lub pyłki, warto zainwestować w dobry filtr antyalergiczny. Ceny odkurzaczy bezworkowych są zwykle trochę wyższe od tych tradycyjnych. Większe znaczenie mają tutaj jednak koszty eksploatacji, które w przypadku odkurzaczy bezworkowych są znacznie niższe. Oba rodzaje odkurzaczy mają swoje zalety i wady, dlatego najlepiej samodzielnie podjąć decyzję kierując się potrzebami swoimi oraz domowników. Warto sugerować się więc wygodą codziennego użytkowania oraz przechowywania (pojemność odkurzacza, jego gabaryty), a także kosztami eksploatacji i stopniem kontaktu z brudem, śmieciami i zarazkami w trakcie wymiany worka lub czyszczenia wnętrza sprzętu. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty