Okap do kuchni ‒ czym kierować się przy wyborze?

05-11-2019

Zadaniem okapu jest usuwanie pary wodnej i zapachów wytwarzanych podczas gotowania. Aby sprzęt prawidłowo spełniał swoją funkcję, trzeba dobrać jego moc do wielkości kuchni. Istotne jest także położenie płyty grzejnej oraz głośność pracy urządzenia. Jaki okap do kuchni sprawdzi się najlepiej?

Okap do kuchni ‒ czym kierować się przy wyborze?

Wielkość kuchni lub salonu z aneksem kuchennym jest niezwykle ważna. Okazuje się, że nie każdy okap kuchenny poradzi sobie z oczyszczaniem powietrza w dużym pomieszczeniu. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z określeniem niezbędnej wydajności urządzenia.

Jaka powinna być minimalna wydajność okapu do kuchni?

Podczas dobierania okapu najważniejszym parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę, jest wydajność urządzenia podawana w metrach sześciennych na godzinę. Wydajność określa ilość powietrza, jaką okapy są w stanie przefiltrować. Przyjmuje się, że powinno nastąpić minimum 6 wymian powietrza w ciągu godziny. Jak więc dobrać wydajność do wielkości pomieszczenia? Najpierw należy zmierzyć jego kubaturę (mnożąc szerokość, długość i wysokość pomieszczenia), a następnie pomnożyć ją przez 6. Otrzymana wartość to minimalna wydajność okapu, jaka jest potrzebna w danej kuchni. Maksymalną wartość otrzymamy, mnożąc kubaturę razy 12 – większa wydajność jest zbędna. Uwaga, jeśli kuchnia jest połączona z salonem, przy pomiarach należy brać pod uwagę wielkość całego pomieszczenia, łącznie z częścią dzienną.

W praktyce obliczenie potrzebnej wydajności wygląda w następujący sposób:

Kuchnia o wymiarach 3 m × 4 m i wysokości 2,5 m ma kubaturę 30 m3 (3 × 4 × 2,5 = 30), a więc wydajność okapu powinna wynosić co najmniej 180 m3/h (30 × 6 = 180), natomiast nie musi być większa niż 360 m3/h (30 × 12 = 360).

Kuchnia połączona z salonem o łącznych wymiarach 5 m × 7 m i wysokości 3 m ma kubaturę 105 m3 (5 × 5 × 3 = 105), dlatego należy zadbać o montaż okapu o zdecydowanie większej wydajności, czyli minimum 630 m3/h.

Jak dobrać rodzaj okapu kuchennego?

Producenci oferują wiele różnych modeli okapów – kominowe, wyspowe, teleskopowe, meblowe i uniwersalne. Większość oferowanych dobrych okapów kuchennych można stosować bez komina i wentylacji – montuje się je wtedy w trybie pochłaniacza, a nie wyciągu. Jednak nie wszystkie nadają się do dużych pomieszczeń. Tam, gdzie kubatura wynosi więcej niż 100 m3, niezbędne jest zainwestowanie w urządzenie o wydajności wyższej niż standardowa – powinien to być okap kominowy lub wyspowy. Odpowiednie będą także wybrane modele okapów teleskopowych z wysuwanym ramieniem. W mniejszych kuchniach można zdecydować się na okapy uniwersalne, które będą pasowały do większości aranżacji. W przypadku okapów meblowych należy zwracać uwagę na specyfikację konkretnego modelu – wydajność tych urządzeń jest bardzo zróżnicowana. Innym aspektem doboru okapu jest położenie płyty grzejnej. Jeśli znajduje się ona na wyspie kuchennej, urządzenie filtrujące powietrze powinno być zamocowane do sufitu. Taka możliwość istnieje wyłącznie w przypadku okapów wyspowych. Niezależnie od położenia płyty należy pamiętać, że okap powinien znajdować się dokładnie nad nią oraz być od niej szerszy. Osoby, którym zależy na ukryciu sprzętów kuchennych, powinny zdecydować się na okap meblowy, który montuje się na dnie szafki zawieszonej nad płytą.

Filtr węglowy oraz dodatkowe funkcje okapu

Wydajność urządzenia jest bardzo ważna, jednak to szczegóły decydują o wyjątkowości danego modelu oraz wygodzie użytkowania. Standardowo dostępne są okapy kuchenne z filtrem aluminiowym, na którym osadza się tłuszcz. W trosce o swoje zdrowie dobrze jest dokupić filtry węglowe, które poprawiają jakość przepuszczanego przez nie powietrza. Okap kuchenny z filtrem węglowym przenosi funkcjonalność urządzenia na wyższy poziom. Innym istotnym parametrem jest głośność urządzenia podawana w decybelach – im niższa, tym większy komfort przebywania w kuchni. Ten aspekt jest szczególnie istotny w przypadku aneksów połączonych z salonem. Wtedy także doskonale sprawdzi się sensor zapachu, który automatycznie włącza pochłanianie podczas gotowania. Najlepiej wybierać urządzenia z funkcją cichej pracy – nie będzie przeszkadzało zarówno osobie gotującej, jak i domownikom. Warto także zwrócić uwagę na takie funkcje okapów do kuchni, które ułatwiają pracę. Przydatne jest sterowanie gestem Touchless®, czasowe włączanie czy generator ozonu. Niezależnie od tego, czy gotuje się na co dzień, czy raczej okazyjnie, dobry okap będzie znaczącą pomocą w kuchni, szczególnie połączonej z salonem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty