Oświetlenie kuchni – jak prawidłowo je dobrać do tego pomieszczenia?

12-12-2019

W kuchni spędza się wiele czasu na przygotowywaniu potraw i ich spożywaniu, dlatego ważne jest odpowiednie doświetlenie pomieszczenia. Szczególnie istotne jest oświetlenie blatów roboczych – zwiększy to bezpieczeństwo i komfort pracy. Czym zatem się kierować, dobierając oświetlenie kuchni?

Oświetlenie kuchni – jak prawidłowo je dobrać do tego pomieszczenia?

Przy planowaniu zamontowania oświetlenia w kuchni należy wziąć pod uwagę m.in. wielkość pomieszczenia, a także ilość miejsc, które będą wymagały dodatkowego doświetlenia. Oprócz wspomnianego blatu roboczego będzie to m.in. przestrzeń przy kuchence i zlewozmywaku. Jeżeli w kuchni znajduje się stół, również on powinien zostać doświetlony. Ciekawym rozwiązaniem jest oświetlenie kuchni LED montowane w meblach wiszących nad tymi obszarami. Jak się okazuje, do oświetlenia miejsca roboczego można wykorzystać też sprzęt AGD, np. okapy.

Oświetlenie sufitowe w kuchni – jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej?

Zazwyczaj w kuchni montuje się jedno, górne oświetlenie. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku niewielkiego pomieszczenia oraz otwartej na salon lub jadalnię przestrzeni. Można je zastosować również w przypadku kuchni, która jest położona od strony południowej, gdzie długo można cieszyć się naturalnym światłem. W takim przypadku warto postawić na duże okna, które „wpuszczą” więcej światła do wnętrza. Jeden punkt oświetleniowy, nawet w bardzo jasnej kuchni, czasami okazuje się niewystarczający. W wielu miejscach, zwłaszcza pod wiszącymi szafkami, powstają cienie, co utrudnia przygotowywanie jedzenia. Z tego powodu zaleca się, aby na suficie zamontować kilka mniejszych punktów oświetleniowych, zamiast jednego o dużej mocy. Ciekawym pomysłem na oświetlenie sufitowe w kuchni jest wykonanie sufitu podwieszanego i umieszczenie w nim kilku mniejszych opraw świetlnych LED. To nie tylko funkcjonalne, lecz także dekoracyjne rozwiązanie.

Oświetlenie do mebli kuchennych – sposób na doświetlenie obszaru roboczego w kuchni

Co zatem zrobić, aby doświetlić obszar roboczy w kuchni? Jeżeli znajduje się on pod wiszącymi szafkami, warto zdecydować się na oświetlenie podszafkowe. Przykładem tego typu rozwiązania są listwy oświetleniowe montowane w meblach na stałe i zasilane prądem sieciowym. Możliwe jest też wybranie oświetlenia na baterie, które samodzielnie montuje się w dowolnym miejscu pod szafką kuchenną.

Podobne rozwiązania stosuje się podczas planowania oświetlenia miejsca, w którym znajduje się zlewozmywak. 

Interesujące rozwiązanie stanowi oświetlenie nadszafkowe do kuchni. Montuje się je zazwyczaj na specjalnych wysięgnikach mocowanych do płytek kuchennych.

Jeśli blat kuchenny znajduje się na wyspie, warto rozważyć montaż dodatkowego oświetlenia w podwieszanym suficie. Może ono mieć formę wiszących lamp lub obniżonego ekranu z dodatkowymi punktami świetlnymi.

Oświetlenie płyty grzewczej – na jakie rozwiązanie warto się zdecydować?

Nad płytą grzejną można zastosować jedno z nowoczesnych rozwiązań, jakie oferują producenci sprzętu AGD. Chodzi tutaj o okapy z wbudowanym oświetleniem LED. W przypadku, gdy płyta znajduje się między wiszącymi szafkami, można wybrać okap kominowy, który charakteryzuje się nowoczesnym i ciekawym wyglądem. Jednak jego stylistyka to nie jedyna zaleta. Został on wyposażony w dekoracyjne listwy LED. Nie tylko podkreślą one charakter wnętrza, lecz także dobrze doświetlą przestrzeń pod okapem. Tego rodzaju okapy montowane są przy ścianach. Dużym udogodnieniem jest tutaj możliwość sterowania gestem, która pozwala również na uruchomienie oświetlenia wbudowanego w okap kuchenny. Pozwala to na szybkie włączenie urządzenia, bez konieczności jego dotykania. Co jest szczególnie istotne, gdy w czasie gotowania zabrudziło się ręce. Inne modele, np. okapy meblowe czy wyspowe, również mają wbudowane takie oświetlenie. Dodatkową zaletą okapów wyspowych jest to, że można nimi sterować bezpośrednio z płyty, co znacząco wpływa na komfort pracy w pomieszczeniu. W czasie pracy nie trzeba wysoko sięgać, aby włączyć oświetlenie.

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty