Piekarnik – wymiary urządzenia. Jak wybrać sprzęt odpowiedniej wielkości?

28-02-2020

Kupując sprzęt AGD do pieczenia, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Ważnymi parametrami są nie tylko poszczególne funkcje urządzenia, lecz także jego gabaryty. Odpowiednie wymiary piekarnika gwarantują, że idealnie wpasuje się on w kuchenną przestrzeń.

Piekarnik – wymiary urządzenia. Jak wybrać sprzęt odpowiedniej wielkości?

Piekarnik przyda się w każdym, nawet niewielkim mieszkaniu. Dzięki niemu w kilka chwil można przygotować pyszną potrawę. Kupując go, trzeba jednak sprawdzić, czy zmieści się on w naszej kuchni. Jeśli chodzi o piekarnik pod zabudowę, wymiary sprzętu mogą być różne. Mając do dyspozycji dużą przestrzeń, można wybrać urządzenie standardowych rozmiarów, natomiast w nieco mniejszym pomieszczeniu lepiej sprawdzi się model kompaktowy.

Piekarnik w zabudowie – wymiary miejsca, w którym można zamontować sprzęt

Tradycyjne piekarniki do zabudowy umieszcza się zazwyczaj bezpośrednio pod blatem roboczym i płytą grzejną, w specjalnie do tego przygotowanej szafce. Taki mebel kuchenny ma najczęściej wymiary 60 × 60 × 60 cm. Jeśli z tyłu nie znajdują się żadne kable czy rury, powinno się w nim zmieścić każde standardowe urządzenie do pieczenia. Dla pewności warto jednak dokładnie zmierzyć wnękę i na tej podstawie zdecydować, jakie wymiary piekarnika będą najlepsze. Dzięki temu można uniknąć dodatkowych kosztów związanych z koniecznością przebudowy kuchni, gdyby okazało się, że półka jest np. zaledwie o 1 cm węższa od sprzętu AGD.

Piekarnik można też umieścić w tzw. słupku, np. na wysokości 80-85 cm. Urządzenie również należy dostosować do rozmiarów półki. W tym przypadku dostępne są zarówno standardowe szafki, jak i nieco mniejsze wnęki.

Piekarnik pod zabudowę – wymiary urządzenia

Typowe wymiary piekarnika pod zabudowę zbliżone są do około 60 cm wysokości, szerokości i głębokości. W przypadku modeli z linii Q-type i X-type parametry te wynoszą dokładnie 59,5 × 59,5 × 57,5 cm. Sprzęt AGD o takiej wielkości zmieści się więc w standardowej kuchni. Warto wybrać go zwłaszcza wtedy, gdy często przygotowuje się posiłki dla całej rodziny. Tego typu piekarniki mają bowiem aż 77l pojemności, co umożliwia łatwe i szybkie przyrządzanie dużych pieczeni, a także pieczenie dań na kilku poziomach równocześnie.

Należy jednak pamiętać, że, zapoznając się z wymiarami piekarnika, trzeba zwrócić uwagę na to, czy podane parametry dotyczą wymiarów wewnętrznych z frontem lub bez niego. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zapoznać się z rysunkami technicznymi dołączonymi do urządzenia. Znajdują się tam dokładne wymiary zarówno piekarnika, jak i pasującej do niego szafki.

Wymiary piekarnika kompaktowego

Jeśli chodzi o piekarnik kompaktowy, wymiary takiego sprzętu są nieco mniejsze. Najważniejsza jest wysokość – wynosi zazwyczaj 40-45 cm. Takie urządzenie doskonale sprawdzi się więc w niewielkich kuchniach. Należy jednak pamiętać, że jego pojemność to około 44 l. W związku z tym przyrządzanie posiłków dla dużej liczby gości (5-6 osób) może wymagać rozłożenia przygotowań na raty. Jeżeli jednak w domu mieszkają 3-4 osoby, a urządzanie hucznych przyjęć należy do rzadkości, wybór piekarnika kompaktowego jest dobrym rozwiązaniem. Warto przy tym pamiętać, że tego typu sprzęt może być niezwykle uniwersalny. Niektóre modele są tak naprawdę urządzeniami typu 2w1, ponieważ łączą w sobie zalety piekarnika oraz kuchenki mikrofalowej.

Wymiary małego piekarnika do zabudowy pozwalają na jego umiejscowienie w słupku. Taki sprzęt, podobnie jak model o standardowych gabarytach, można zatem zamontować na wysokości dostosowanej do potrzeb użytkownika. Co ważne, piekarniki kompaktowe doskonale wpasowują się w estetykę kuchni. Modele z linii Q-type i X-type wyglądają modnie i elegancko. Jeżeli w kuchni znajdują się też inne urządzenia z tych serii, takie wyposażenie stanowi spójną całość i prezentuje się niezwykle nowocześnie.

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty