Jakie funkcje mają piekarniki kompaktowe? Co to jest?

17-02-2020

Piekarniki kompaktowe to ciekawe rozwiązanie z dziedziny AGD. Od klasycznych urządzeń do pieczenia odróżnia je ich wielkość – sprzęt tego typu jest mały, dlatego zmieści się praktycznie w każdej kuchni. Co ciekawe, często łączy zalety standardowego piekarnika i kuchenki mikrofalowej.

Jakie funkcje mają piekarniki kompaktowe? Co to jest?

Czym jest piekarnik kompaktowy? Urządzenie to, podobnie jak klasyczny sprzęt, służy do pieczenia różnych potraw. Bez trudu można w nim przygotować soczyste mięso z chrupiącą skórką czy puszyste i pachnące ciasto. Ponadto piekarniki kompaktowe są niezwykle proste w obsłudze. Pozwalają też na oszczędność pieniędzy, ponieważ są tańsze od modeli o standardowych wymiarach.

Piekarniki kompaktowe do zabudowy – prosty sposób na oszczędność miejsca

Piekarniki kompaktowe charakteryzują się niewielkimi rozmiarami – mają zazwyczaj między 40 a 45 cm wysokości. Ich pojemność to około 44 l, co pozwala na komfortowe przygotowywanie potraw dla 3-4 osób. Tego typu sprzęt idealnie sprawdzi się więc w niezbyt przestronnych mieszkaniach. Przed zakupem kompaktowego piekarnika należy dokładnie zmierzyć szafkę lub wnękę, w której chce się go zamontować. W ten sposób zyskuje się pewność, że urządzenie zmieści się w kuchni. Kupując je, warto również zwrócić uwagę na jego wygląd. Dobrym wyborem może okazać się sprzęt z linii Q-type lub X-type – jest minimalistyczny i elegancki, dzięki czemu nada pomieszczeniu nowoczesnego charakteru.

Co ważne, piekarniki kompaktowe do zabudowy można zamontować w słupku (sprzęty AGD umieszczone jeden nad drugim), co pozwala na swobodne zaaranżowanie przestrzeni kuchennej. Umiejscowienie takiego urządzenia ponad blatem roboczym jest bardzo wygodne i ergonomiczne – dzięki takiemu rozwiązaniu zawsze ma się wszystko pod ręką. Eliminuje to konieczność ciągłego schylania się, które może forsować kręgosłup i być wyjątkowo uciążliwe, zwłaszcza dla seniorów. Warto przy tym zwrócić uwagę, aby piekarnik kompaktowy do zabudowy został zamontowany na wysokości dostosowanej do potrzeb i wzrostu jego użytkowników – w ten sposób zapewni im pełnię komfortu.

Piekarnik kompaktowy z funkcją mikrofali, czyli urządzenie 2w1

Piekarniki kompaktowe są często urządzeniami typu 2w1 – zazwyczaj stanowią połączenie sprzętu do pieczenia z kuchenką mikrofalową. Warto wybrać właśnie taki model, ponieważ ma on niezwykle uniwersalne zastosowanie. Dzięki niemu można nie tylko upiec pyszne ciasto czy aromatyczną pieczeń, lecz także np. podgrzać danie na obrotowym talerzu. Ważną funkcją sprzętu jest też grill. Model wyposażony w takie udogodnienie pozwala na przyrządzenie kiełbasek, karkówki czy grillowanych warzyw o każdej porze roku. Nawet zimą można więc wprowadzić do domu odrobinę letniego klimatu.

Standardowym rozwiązaniem tego typu sprzętu jest również możliwość rozmrożenia dowolnej potrawy. Pod tym względem należy zwrócić uwagę, czy kompaktowy piekarnik ma dwie przydatne funkcje:

  • rozmrażanie czasowe – umożliwia samodzielne ustawienie czasu rozmrażania, co pozwala na większą kontrolę i swobodę działania;
  • rozmrażanie wagowe – urządzenie samo dobiera czas rozmrażania produktu ze względu na jego wagę, co eliminuje ryzyko przegrzania potrawy.

Jak widać, piekarnik kompaktowy z funkcją mikrofali w znaczący sposób może ułatwić codzienne przygotowywanie posiłków.

Jakie dodatkowe udogodnienia może mieć kompaktowy piekarnik do zabudowy?

Wybierając urządzenie do swojej kuchni, warto także zwrócić uwagę na jego dodatkowe funkcje. Nowoczesne modele wyposażone są w takie udogodnienia jak:

  • termoobieg – umożliwia równomierne podgrzewanie dań,
  • gotowe programy – pomagają w przygotowywaniu różnych potraw, co stanowi dużą zaletę zwłaszcza dla początkujących adeptów sztuki kulinarnej,
  • oświetlenie halogenowe – pozwala obserwować dania bez potrzeby każdorazowego otwierania piekarnika,
  • SoftClose – zapobiega nieprzyjemnemu trzaskaniu drzwi sprzętu,
  • ChildLock – eliminuje problem przypadkowej zmiany ustawień, np. przez dziecko.

Podsumowując, piekarniki kompaktowe stanowią dobrą alternatywę dla klasycznego sprzętu. Kupując konkretny model urządzenia, należy przede wszystkim dostosować go do własnych potrzeb i preferencji.

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty