Płyta indukcyjna – wymiary. Jak wybrać odpowiednią płytę grzejną?

17-02-2020

Wymiary płyty indukcyjnej to jeden z ważnych parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę podczas kupowania tego typu sprzęt. Oprócz standardowych modeli, na rynku dostępne są wyjątkowo duże urządzenia, które przystosowane są do bardzo przestronnych kuchni.

Płyta indukcyjna – wymiary. Jak wybrać odpowiednią płytę grzejną?

Płyty indukcyjne to sprzęt, który zyskuje coraz większą popularność. Jest łatwy w obsłudze, a przy tym bardzo bezpieczny w użytkowaniu. Dzięki wielu dodatkowym funkcjom ułatwia codzienny proces gotowania. Kupując takie urządzenie, trzeba jednak przyjrzeć się konkretnym parametrom – nie tylko wyposażeniu w poszczególne udogodnienia, lecz także gabarytom sprzętu. Należy przy tym pamiętać, że wymiary płyt indukcyjnych uzależnione są m.in. od liczby pól grzejnych.

Jakie są najczęstsze wymiary płyt indukcyjnych?

Wybór płyty indukcyjnej zależy od wielu czynników. Podstawowym jest wielkość kuchni. Tego typu sprzęt występuje zazwyczaj w wersji do zabudowy, dlatego można zamontować go w dowolnym miejscu – najczęściej umiejscawia się go na roboczym blacie. W pierwszej kolejności należy więc dokładnie zmierzyć kuchenny mebel i na tej podstawie określić optymalne wymiary płyty indukcyjnej. Dzięki temu bez problemu zmieści się ona na szafce. Jeśli chodzi o urządzenia tego typu, najważniejsza jest szerokość – w przypadku standardowych modeli zazwyczaj nie przekracza ona 60 cm. Oczywiście na rynku dostępny jest też większy sprzęt. Popularne wymiary płyt indukcyjnych to m.in.:

  • 57,6 cm szerokości – standardowe wymiary płyty indukcyjnej. Takie urządzenia mają 4 pola grzejne i doskonale sprawdzą się w każdym domu;
  • 77 cm szerokości – powiększona płyta z 4 lub 5 polami grzejnymi. Nadaje się do nieco przestronniejszych kuchni;
  • 87 cm szerokości – największy typ płyty indukcyjnej, wyposażony w 5 pól grzejnych. Stanowi idealne rozwiązanie w przypadku przygotowywania posiłków dla dużej rodziny.

Bez względu na rozmiary płyt indukcyjnych, warto zainwestować w urządzenie, które jest nie tylko funkcjonalne, ale także niezwykle estetyczne. Taką dodatkową zaletę zapewnia sprzęt z linii Q-type i X-type, wyróżniający się minimalistycznym i eleganckim designem, który nadaje kuchni nowoczesnego charakteru.

Wymiary płyty indukcyjnej a pola grzejne

Gabaryty płyty indukcyjnej zależą od liczby pól grzejnych. Należy pamiętać, że one również mają różną wielkość. Kupując sprzęt, trzeba zatem zwrócić uwagę na ich wymiary i wybrać urządzenie, które najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Przykładowe rozkłady i wymiary pól grzejnych to:

  • 2 pola okrągłe o średnicy 16 cm oraz 2 o średnicy 21 cm,
  • 2 pola okrągłe o średnicy 18 cm oraz 2 o średnicy 22 cm,
  • 2 pola okrągłe o średnicy 16 i 22 cm oraz duże pole prostokątne o wymiarach 18,5 × 38,5 cm,
  • 2 pola okrągłe o średnicy 21 i 26 cm oraz 2 prostokątne strefy indukcyjne o wymiarach 22 × 19 cm,
  • 4 prostokątne strefy indukcyjne o powierzchni 22 × 19 cm, lub 2 o powierzchni 22 × 39 cm.

Jak widać, w przypadku modeli z czterema polami najczęściej mamy do czynienia z obszarami grzejnymi w kształcie koła, choć zdarzają się również wersje kwadratowe i prostokątne. Takie rozwiązanie może być bardzo użyteczne, ponieważ pozwala na maksymalne wykorzystanie powierzchni urządzenia. Zapewnia je specjalna funkcja FlexiSpace. Kupując sprzęt, warto sprawdzić, czy dany model jest w nią wyposażony.

Duże rozmiary płyt indukcyjnych związane są najczęściej z obecnością 5 pól grzejnych, które również są odpowiednio zwiększone. Pozwala to na przygotowywanie jeszcze większej liczby dań jednocześnie.

Należy pamiętać, że bez względu na wielkość urządzenia, nowoczesna płyta indukcyjna może być wyposażona w dodatkowe udogodnienie, które umożliwia przyrządzanie potraw nawet w bardzo dużych garnkach, co przyda się zwłaszcza w przypadku organizowania rodzinnych przyjęć. Jest nią funkcja AutoBridge, pozwalająca na łączenie się pól grzejnych. Takie rozwiązanie pozwala równomiernie podgrzewać potrawy, nawet jeśli gotujemy w dużych naczyniach, które mają nieregularne kształty. eliminuje problem niedogotowania posiłku lub jego nierównomiernego podgrzania.

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty