Płyty gazowe – wymiary. Jaką dobrać płytę gazową?

17-02-2020

Wybierając płytę gazową, warto zwrócić uwagę nie tylko na funkcje i wygląd produktu, ale także na jego wymiary. Ma to szczególne znaczenie w mniejszych pomieszczeniach, a także kuchniach projektowanych na wymiar.

Płyty gazowe – wymiary. Jaką dobrać płytę gazową?

Płyta gazowa to klasyczne i tradycyjne rozwiązanie, które, ze względu na brak instalacji gazowych w wielu mieszkaniach, jest stosowane coraz rzadziej. Osoby, które mogą zdecydować się na płytę gazową powinny wziąć pod uwagę wymiary i funkcje różnych produktów i modeli dostępnych na rynku. 

Wymiary płyt gazowych

Płyty gazowe mają różnorodne wymiary, które zależą przede wszystkim od liczby palników oraz marki konkretnego produktu. Czteropalnikowe płyty gazowe posiadają następujące wymiary:

  • szerokość: około 59 cm
  • głębokość: około 52 cm

Dostępne są także nietypowe wymiary płyt gazowych na przykład takich, które mają pięć palników. W takim wypadku ich szerokość się zmienia i może wynosić około 89 centymetrów. Należy pamiętać o tym, aby przed zakupem dokładnie sprawdzić wymiary płyty gazowej i możliwości miejsca w kuchni lub piekarnika, który można zamontować samodzielnie. Najczęściej szerokość płyty gazowej wynosi od 58 do 60 centymetrów. Poza wymiarami warto także zwrócić uwagę na liczbę palników. Zdecydowanie najpopularniejsze są płyty 4-palnikowe, jednak osoby, które mają inne potrzeby mogą wybrać tylko 2. Z kolei ci, którzy naprawdę sporo gotują, mogą zdecydować się aż na 5 palników (a tym samym na większy rozmiar płyty gazowej). Dużą zaletą tego urządzenia jest także palnik WOK, który świetnie nadaje się do przygotowywania potraw azjatyckich, często serwowanych podczas różnego rodzaju przyjęć. 

Funkcje i zalety płyt gazowych

Płyty gazowe najczęściej wybierane są przez zwolenników tradycyjnych rozwiązań, którym zależy na jak najniższych rachunkach za gotowanie (gaz jest zdecydowanie tańszy od prądu). Warto także wiedzieć o tym, że występują one w korzystniejszych cenach. W nowoczesnym budownictwie rzadko jednak można spotkać instalacje gazowe, dlatego wiele osób nie może zdecydować się na zakup tego rodzaju urządzenia. Warto także pamiętać o tym, że jego instalacji może dokonać wyłącznie certyfikowany specjalista. Ponadto płyta gazowa musi posiadać nie tylko podłączenie do gazu, ale także do energii elektrycznej – tylko wtedy będą działały wszystkie dostępne w niej funkcje (na przykład elektryczny zapalacz gazu w pokrętle). Decydując się na płytę gazową trzeba zastanowić się nad tym, czy lepiej jest wybrać wersję klasyczną czy szklaną. To drugie rozwiązanie jest z pewnością bardziej estetyczne i bezpieczniejsze. p Wśród najważniejszych funkcji płyt gazowych (na stali i na szkle) można wyróżnić:

  • Palnik Booster®, czyli specjalne rozwiązanie, pozwalające na zwiększenie mocy palnika,
  • zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu, odcinającego dopływ gazu, w razie przypadkowego zgaśnięcia palnika,
  • zapalacz gazu w pokrętle, dzięki któremu nie musisz używać zapalarek, ani zapałek,
  • stabilne ruszty i płaskie palniki.

Warto więc zdecydować się na zakup płyty gazowej na szkle, która charakteryzuje się solidnością, odpornością na zniszczenia i zarysowania. Takie płyty świetnie prezentują się także wizualnie. W. Płytę gazową należy więc dobierać biorąc pod uwagę nie tylko jej wymiary i funkcje, ale także estetykę, jakość i możliwości dopasowanie do innych sprzętów w kuchni. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty