Słuchaj swojej intuicji!

16-01-2019

Intuicyjność – hasło, które w ostatnich latach zrobiło zawrotną karierę. Co ciekawe, samo rozumienie tego słowa opiera się bardziej na intuicji, bo ściśle określona, słownikowa definicja intuicyjności wciąż jeszcze nie powstała.

Słuchaj swojej intuicji!

Łatwiej opowiedzieć, jak działa sprzęt – telefony, telewizory, komputery czy AGD nazywane intuicyjnym, niż pokusić się o szukanie opisu pojęcia. Jak się zresztą wydaje, takiej konieczności nie ma. Po prostu wiemy, o czym mowa.  

 

Intuicja a intuicyjność  

O intuicji pisano już w starożytności. Była pewną formą poznawania świata, przebłyskiem, czy podświadomym, niekontrolowanym procesem myślowym, który pozwalał rozwiązać nurtujący problem. Legenda przypisuje właśnie intuicji stworzenie tablicy pierwiastków przez Dmitrija Mendelejewa. Uczony tak długo rozmyślał nad tym zagadnieniem, że w końcu ostateczne rozwiązanie odnalazł nie w czasie analizy naukowej, ale we śnie. Podobno, po przebudzeniu, błyskawicznie zapisał obraz ze snu. Czy było tak faktycznie – trudno powiedzieć. Wielu z nas zdarzyło się jednak rozwiązać nękający nas problem nie tyle we śnie, co zaraz po przebudzeniu albo pod prysznicem. Można to nazwać przebłyskiem geniuszu! 

Intuicja, w innym znaczeniu tego słowa – to rodzaj przeczucia. Nie zastanawiamy się, jak postąpić w danej sytuacji, ale coś dyktuje nam taką, a nie inną reakcję, czy określone rozumienie danego zjawiska, czyjegoś zachowania lub przewidywanie czegoś, co za chwilę się wydarzy.   

Intuicyjność wydaje się być wypadkową obu tych znaczeń. Intuicyjny sprzęt to taki, którego obsługi właściwie nie musimy się uczyć. Zapoznajemy się z nim bardzo szybko i używamy praktycznie bez zastanowienia. Nie wymaga nauki, studiowania instrukcji czy rozwiązywania zagadek ukrytych w nim funkcjonalności. Po prostu jest tak zaprojektowany, żeby maksymalnie ułatwiać nam życie. W tym sensie możemy intuicji słuchać.   

 

Intuicyjna płyta indukcyjna  

Jak to działa – prześledzimy na podstawie płyty indukcyjnej. O jej intuicyjności przesądza sporo bardzo przydatnych funkcji:  

Hob&Go – postaw i gotuj. Położenie garnka na dowolnym polu na płycie automatycznie aktywuje odpowiednie pole grzejne, wystarczy tylko ustawić moc grzania.  

AutoBridge i Bridge – co się wydarzy, jeśli postawimy na płycie nietypowe naczynie np. sporą, podłużną brytfannę? Płyta dopasuje wielkość pola grzejnego do kształtu garnka, łącząc dwa pola grzejne w jedno duże!  

FlexiSpace – pozwala optymalnie wykorzystać powierzchnię grzejną płyty. Cewki indukcyjne znajdujące się pod powierzchnią płyty zostały zaprojektowane w kształcie kwadratu, dzięki czemu powierzchnia grzejna płyty jest znacznie większa. 

Programy gotowe – są dania, które częściej przygotowujemy w kuchni. Dla nich znajdziemy na płycie gotowe ustawienia. Są trzy, które możemy zastosować – pierwszy do topienia masła i czekolady (42 stopnie), drugi do podgrzewania zup i sosów (70 stopni) i trzeci do gotowania makaronu czy ryżu (94 stopnie). Nie trzeba zastanawiać się ani sprawdzać w internecie czy książce kucharskiej - ile stopni, ile czasu? Wystarczy wybrać odpowiedni program.  

PowerBooster – nikt nie lubi czekać, aż woda w garnku się zagotuje. Funkcja PowerBooster zwiększa moc grzania, pozwalając na szybsze przygotowanie potraw, bez nadmiernej utraty substancji odżywczych.  

ActionLed – nie trzeba zgadywać, które pole grzejne jest aktywne. Dzięki podświetleniu na pierwszy rzut oka widzimy, która powierzchnia jest podgrzewana.   

EasySelect – pozwala wygodnie sterować każdym polem grzejnym. Dzięki EasySelect błyskawicznie ustawisz lub zmienisz moc konkretnego pola, korzystając z przypisanego tylko do niego slidera! 4 panele sterowania gwarantują szybką i skuteczną reakcję np. kiedy woda kipi z garnka.  

Timer – nie tylko mierzy czas gotowania i alarmuje dźwiękiem, że potrawa jest przygotowana. Wyłączy też płytę, kiedy wskazany czas przyrządzania dobiegnie końca. Timer można wykorzystać również jako minutnik np. podczas gotowania jajek.  

 

Intuicja powinna nam podpowiedzieć, że taka płyta indukcyjna to must have w każdej kuchni! Wyręczy nas w części obowiązków i ułatwi wiele zadań. Gotowanie to od teraz pestka!

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty