Wspólne gotowanie z rodziną i przyjaciółmi – co przygotować?

12-12-2019

Przygotowywanie posiłków nie musi być nudnym i rutynowym zajęciem. Wspólne gotowanie z rodziną lub przyjaciółmi to doskonały sposób na polepszenie wzajemnych relacji, odstresowanie, zrelaksowanie i przeżycie wielu pozytywnych emocji.

Wspólne gotowanie z rodziną i przyjaciółmi – co przygotować?

Rodzinne gotowanie może być doskonałym pomysłem na weekend lub wieczór, gdy wszyscy domownicy przebywają w mieszkaniu. Zamiast wyjścia do restauracji warto zdecydować się na wspólne gotowanie z przyjaciółmi lub znajomymi w domowym zaciszu.

Wspólne gotowanie: korzyści, proponowane dania

Gotowanie w domu to czynność, którą niektórzy kochają, a inni wręcz przeciwnie – są zmęczeni codziennym przygotowywaniem posiłków. Życie może rzeczywiście wydawać się nudne, dlatego warto wprowadzić coś, co przełamie rutynę, np. wspólne gotowanie z rodziną lub przyjaciółmi. Przygotowywanie dań z innymi ludźmi niesie ze sobą wiele korzyści takich jak:

  • polepszenie relacji, zbliżenie się do bliskich,
  • zjedzenie posiłku w domu zamiast w restauracji jest zwykle zdrowsze, ponieważ samodzielnie dobiera się świeże i niskokaloryczne składniki,
  • zaangażowanie rodziny lub znajomych w proces gotowania sprawia, że każdy może dobrać poszczególne składniki lub zdecydować o potrawach, dzięki czemu zyskujemy gwarancję, że posiłek zasmakuje wszystkim

Decydując się na wspólne gotowanie z rodziną lub przyjaciółmi, warto najpierw zapytać bliskich, czy mają na nie ochotę. Może się zdarzyć, że niektórzy z zaproszonych gości nie chcą zaangażować się w przygotowywanie potraw, ponieważ tego nie lubią albo po prostu nie potrafią gotować. Do wspólnego przyrządzania obiadu lub kolacji lepiej wybrać takie danie, które nie jest zbyt trudne do przygotowania. Wśród pomysłów na potrawy do wspólnego gotowania można wymienić:

  • sałatkę, np. z kurczakiem, makaronową lub z ryżem,
  • pizzę z różnymi składnikami albo zapiekanki,
  • małe kanapeczki,
  • łososia zapiekanego z różnymi warzywami,
  • ciasto z owocami. 

Można także zdecydować się na inne potrawy lubiane przez zaproszone osoby, np. dania wegetariańskie lub wegańskie. 

Wspólne gotowanie: urządzenia kuchenne ułatwiające przygotowywanie posiłków

Do przygotowania pysznego dania potrzebne są nie tylko doskonałe składniki, lecz także odpowiedni sprzęt AGD. Duże znaczenie mają także umiejętności poszczególnych osób, ich zaangażowanie i nastawienie. Proces przyrządzania obiadu lub kolacji można sobie znacznie ułatwić – wystarczy tylko kupić odpowiedni sprzęt kuchenny. Szczególnie istotny jest piekarnik, który przyda się do przygotowania pizzy, zapiekanek, ciasta oraz wielu innych dań na obiad dla rodziny lub przyjaciół. Dobry piekarnik to taki, który ma dużo funkcji dodatkowych, takich jak BakingPro System® (szybki nagrzew, równomierne pieczenie), gotowe programy do pieczenia (np. mięs, ryb, pizzy), funkcje FullSteam i SoftSteam do gotowania na parze, a także termosondę idealną do przygotowywania mięs. Duże znaczenie ma również płyta grzejna, która powinna mieć odpowiednie funkcje i możliwości, takie jak: FlexiSpace (kwadratowe cewki indukcyjne, pozwalające na maksymalne wykorzystanie przestrzeni), AutoBridge (czyli łączenie pól grzewczych – opcja szczególnie przydatna podczas przygotowywania posiłków dla rodziny lub dużej grupy znajomych, w niestandardowych, dużych garnkach jak np. podłużna brytfanka), a także PowerBooster i timer. Dzięki tej ostatniej funkcji nie trzeba co chwilę spoglądać na zegar podczas rozmów z przyjaciółmi. Sprzęty kuchenne mogą w znacznym stopniu ułatwić proces przyrządzania potraw i sprawić, że nawet mniej doświadczeni kucharze świetnie sobie poradzą. Wspólny posiłek również zbliża, szczególnie jeśli został przygotowany przez wszystkie osoby obecne na przyjęciu.

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty