Wywiad z Aretą Szpurą najpopularniejszą aktywistką "less waste". cz. I

25-07-2018

Kilka lat temu, razem z Karoliną Słotą, stworzyła polską markę odzieżową Local Heroes. Dziewczyny ubierały między innymi Rihannę, Miley Cyrus, czy Justina Biebera. Rok temu Areta Szpura, bo to o niej mowa, z firmy odeszła. Teraz sporo wysiłku poświęca walce ze śmieciami na naszej planecie. Przede wszystkim z plastikiem. Jak mówi w jednym z wywiadów, zawsze ma przy sobie swój plecak biwakowicza, w którym nosi butelkę na wodę, metalowe sztućce, kubek na kawę…1 Po to, żeby mniej śmiecić.

Wywiad z Aretą Szpurą najpopularniejszą aktywistką "less waste". cz. I

Czym jest less waste? W jaki sposób zwykły człowiek może uratować Ziemię? 

A.SLiczy się każdy mały krok! Na dobry początek zacznij nosić ze sobą siatkę na zakupy. Zamiast kupować wodę w plastikowej butelce, pij wodę z kranu ( jest tak samo dobra!) w swojej butelce, może być metalowa, szklana, z grubszego i zdrowszego wielorazowego plastiku. Unikaj wszelkiego rodzaju jednorazowego plastiku: siatek, łyżeczek, zbędnych opakowań. Korzystamy z tego kilka minut, a zostaje to na naszej planecie przez następne 500 lat. Jak tylko jest okazja korzystaj z roweru albo komunikacji miejskiej. Kupuj ebilety zamiast papierowych. Każda taka mała rzecz ma znaczenie! Zwłaszcza przeskalowana przez miliardy ludzi. 

Jak sprawić, aby ludzie poznali się od kuchni, czyli zechcieli produkować less waste?  

A.SKażdy z nas jest w czymś dobry i ma dostęp do jakiejś grupy ludzi. Instagram, Facebook, szkoła, zajęcia pozalekcyjne, znajomi, praca. Wszędzie gdzie spędzamy czas możemy przemycić dobre nawyki i próbować edukować ludzi dookoła nas. A przede wszystkim, dawać dobry przykład.  

Od czego zacząć? 

A.STutaj na pewno z pomocą przyjdzie internet. Chociażby dziś np. zarejestrowałam się do sprzątania świata, które jest we wrześniu. Zawsze wyszukuję na Facebooku różnego rodzaju warsztaty i eventy żeby je nagłaśniać i spotykać na nich ludzi, którzy podobnie myślą i zawsze pokierują do jakiegoś następnego tropu. Jest mnóstwo fundacji, którym przyda się pomoc. Ale nie trzeba od razu zostawać wolontariuszem, można też zrobić jakieś mini akcje u siebie w szkole czy w pracy. 

Zero waste,  w dosłownym tłumaczeniu „brak śmieci” lub „brak marnowania”, to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. (Polskie Stowarzyszenie Zero Waste, http://zero-waste.pl) 

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty