Zmywarka do zabudowy – co jest najważniejsze przy wyborze?

27-09-2019

Zmywanie naczyń, zwłaszcza gdy mamy dużą rodzinę, może być bardzo uciążliwe. Dlatego tak dużym zainteresowaniem cieszą się zmywarki, które znacząco ułatwiają wykonywanie tej czynności. Obecnie bardzo często wybierana jest zmywarka do zabudowy, szczególnie w kuchniach robionych na wymiar.

Zmywarka do zabudowy – co jest najważniejsze przy wyborze?

Czy wybierając zmywarkę pod zabudowę, należy zwracać uwagę na to samo, co przy zmywarkach wolnostojących? Jakimi parametrami powinniśmy się kierować, decydując się na ten rodzaj sprzętu?

Zmywarka do naczyń – dlaczego warto ją kupić?

Przez wiele lat próbowano znaleźć sposób na usprawnienie żmudnej czynności, jaką jest zmywanie naczyń. Pierwsze zmywarki były zasilane siłą ludzkich rąk – przypominały zamykane skrzynie z korbką, która obracała wewnętrznym koszem z ułożonymi naczyniami. Urządzenia przypominające te używane współcześnie pojawiły się na początku XX wieku. Zmywarki są chętnie wybieranym elementem wyposażenia kuchni przede wszystkim dlatego, że pozwalają na zaoszczędzenie czasu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że dobre zmywarki są energooszczędne. Pozwalają również na zminimalizowanie zużycia wody w gospodarstwie domowym, a to z kolei przekłada się na zmniejszenie wydatków związanych z utrzymaniem domu. Średnio zmywarka o szerokości 60 cm, w czasie jednego cyklu mycia, w zależności od programu, zużywa od ok. 10 do 30 litrów wody. Na większe oszczędności wody i energii pozwalają urządzenia z trybem ECO. Dla porównania w czasie zmywania ręcznego średnio zużywa się od 80 do nawet 100 litrów wody przy jednej partii naczyń.  

Jaką zmywarkę do zabudowy wybrać?

Zmywarki do naczyń dostępne są w dwóch wariantach – wolnostojące i do zabudowy. Te ostatnie występują w wersji z widocznym lub ukrytym panelem sterującym (w drugim przypadku jest on widoczny dopiero po otwarciu drzwiczek urządzenia). Wybierając urządzenie mające być częścią zabudowy, warto zdecydować się na takie, w którym panel będzie ukryty – pozwoli to na zachowanie wysokiej estetyki wnętrza. Zmywarki pod zabudowę mogą być dopasowane do mebli kuchennych – zarówno od frontu, jak i z góry. Można zabudować je w taki sposób, że na pierwszy rzut oka będą niewidoczne. 

Zabudowa zmywarki wiąże się z koniecznością doboru odpowiednich wymiarów urządzenia. Standardowo dostępna jest zmywarka do zabudowy o szerokości 45 cm. Dla większych rodzin bardziej odpowiednia może okazać się zmywarka do zabudowy o szerokości 60 cm, gdyż nie będzie trzeba jej uruchamiać kilka razy, aby zmyć wszystkie naczynia. 

Warto przy okazji zwrócić uwagę na to, jaka pojemność została określona dla danego urządzenia. Pojemność zmywarki wyrażona jest w liczbie kompletów naczyń (oznaczonych skrótem kpl.), jakie jednorazowo mogą być umyte. Przez jeden komplet zazwyczaj rozumie się nakrycie potrzebne dla jednej osoby, czyli talerz duży, głęboki, mały, a także szklankę, filiżankę i sztućce. Do zmywarki o szerokości 45 cm średnio mieści się ok. 10 takich kompletów. Natomiast w tej o szerokości 60 cm ok. 14.

Kolejną kwestią jest suszenie naczyń w procesie zmywania. Klasa energooszczędności zmywarki oznaczana jest literami od A do G, gdzie A symbolizuje najlepsze parametry. Obecnie najczęściej dostępne są urządzenia w podklasach od A+ do A+++.

Dobrze jest zwrócić uwagę, w jaki sposób są suszone naczynia. Efektywny sposób suszenia pozwala na wyjmowanie z urządzenia suchych naczyń, co umożliwia włożenie ich od razu do szafki, bez konieczności dodatkowego wycierania. Warto zwrócić uwagę na modele wykorzystujące kondensacyjne suszenie (HotAir System). Pozwala ona na odparowanie wody z naczyń rozgrzanych podczas ostatniego płukania w procesie mycia. Z kolei funkcja TurboDrying (system dodatkowych wentylatorów) przyda się, gdy w zmywarce myje się często takie rzeczy jak np. kieliszki. Dzięki niej, naczynia nawet po umyciu w niskiej temperaturze będą suche i idealnie lśniące.  

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Szukając idealnej zmywarki pod zabudowę, dobrze jest zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje oferowane w danym modelu zmywarki. Szczególnie przydatny jest program autoczyszczenia. Dobrze, jeśli zmywarka ma funkcję mycia w bardzo wysokiej temperaturze ‒ pozwala to na zachowanie higienicznej czystości naczyń. Jest to szczególnie ważne, gdy w domu mieszkają alergicy i małe dzieci. Istotne są również:

Klasa energetyczna i zużycie prądu – zmywarki z wysoką klasą energetyczną pozwalają na zmniejszenie zużycia prądu i tym samym zwiększenie oszczędności. Najwyższa klasa energetyczna to A+++, czyli taka, jaką reprezentuje np. zmywarka Amica Generation V.  W stosunku do zmywarki A+ pozwala ona zaoszczędzić 62 kWh/rok i zyskać rocznie aż do 59 darmowych cykli zmywania.

Zużycie wody – niskie zużycie wody to, podobnie jak niskie zużycie prądu, korzystny wpływ zarówno na domowy budżet, jak i środowisko. Najlepsze zmywarki powinny zużywać do 10 l wody na 1 cykl (np. Amica DIM638ACNBTLRKD).

Poziom hałasu – komfort użytkowania zmywarki rośnie wraz ze spadkiem emitowanych przez urządzenie decybeli. Ciche zmywarki, takie jak zmywarki Amica, generują około 41-42 decybeli. Jeśli urządzenie pracuje głośniej, może być to kłopotliwe dla małych dzieci oraz osób wrażliwych na hałasy. W zmywarkach Amica takie parametry zapewnia m.in. silnik LogicDrive 2.0 wykorzystany np. w zmywarce do zabudowy Amica DIM637ANBTLKD.

Ważne są również: funkcja opóźnionego startu, program krótki, a także różne strefy mycia dla naczyń mniej lub bardziej zabrudzonych. Mogą one znacząco ułatwić codzienne korzystanie ze zmywarki. Ciekawym rozwiązaniem jest także funkcja SlidingDoor, czyli zawiasy ułatwiające łatwiejszy montaż urządzenia pod zabudowę.

Podoba Ci się ten artykuł?

Produkty